Bez kategorii

Podsumowanie 2022 roku. Część I (noworoczna)

0

Nie wątpię, że o tej porze będę osamotniony w wykonywaniu czynności innych, niż odsypianie hucznej zabawy sylwestrowej. Być może klasyczka od eventów „na wysokim poziomie” nawet nazwie mnie nudziarzem, frustratem, albo wręcz śmiesznym gościem, który zamiast pospać po dobrej „prywatce”, od rana zabiera się do pisania podsumowania, sprawozdania, wspomnienia, jak zwał tak zwał… Komu „autor” chce zaimponować? – zapewne , jak już się obudzą i włączą FAKTY Chocianów, pomyśli niejeden radny, rzecznik urzędu albo choćby niejeden były radny, jak Paweł Bujak, że nie wspomnę o burmistrzu i jego urzędniczkach z kierowniczką Referatu GK i dziennikarzem Nowakiem na czele. Ups…

Od razu sam odpowiem, żeby nie było niedomówień, przekłamań, insynuacji w tej kwestii. Trochę z przekory, trochę z powodu elektryzującej ciszy, która panuje na mieście – zamiast cieszyć się trzeźwiącym snem, albo chociaż sennymi wspomnieniami sylwestrowej nocy (na przykład przetańczeniem okrągłych „200” tańców) – wpadłem na mało romantyczny pomysł, żeby właśnie teraz, kiedy władza jeszcze śpi, zacząć pisać podsumowanie dokonań chocianowskiego samorządu w 2022 roku. Na tym polega moja oryginalność, że w najmniej odpowiednim momencie dla władzy mogę, chcę i lubię wrócić do tego, o czym wielu jakby wolało zapomnieć, a ściślej mówiąc, żeby zapomnieli wyborcy.

Koniec złudzeń mieszkańców Parchowa!

 

Dziwne, bo choć rzadko miewam okazję odwiedzać tereny leśne, jakoś intuicyjnie, nie stąd ni zowąd właśnie teraz na rozpoczęcie 2023 roku pomyślałem sobie angielską metaforę – „im dalej w las tym więcej drzew”. Od tego właśnie chciałbym zacząć „podsumowanie 2022 roku, bo w przypadku samorządu Chocianowa kadencji 2018-2023 nie da mówić o wczoraj zakończonym 2022 roku, w oderwaniu od poprzednich lat.

Chocianowskich wizualizacji ciąg dalszy… Elektryczne autobusy, baseny i ścieżka rowerowa

Na palcach jednej ręki można wyliczyć inwestycje, które od pomysłu do realizacji zmieściły się w minionych 12 miesiącach 2022 roku. O dziwo, są to inwestycje finansowane przez Rząd RP z jednego z funduszy Kancelarii premiera, jak opiewająca na jakieś 0,5 mln zł inwestycja remontu „chodnika do Biedoronki” (mówiąc potocznie), kawałek chodnika przy rondzie z pasami i zwalniaczami włącznie.

Drugą inwestycją 2022 jest polbrukowa wewnętrzna „droga radnego Ślipko” (używając terminologii ulicy) zbudowana na osiedlu domków jednorodzinnych na Zaciszu.

Jaka jeszcze inwestycja od początku do końca została zrealizowana w 2022 roku? Rada Miejska wydała 1 mln zł na zakup ciągnika i maszyny układania masy bitumicznej z myślą o równaniu gruntowych dróg wiejskich.

Oczywiście super inwestycyjnego zakupu limuzyny dla urzędników nie liczę, bo nie jest to inwestycja, która służyć będzie dużej części społeczeństwa Chocianowa.

Koniec złudzeń mieszkańców Parchowa!

( zał 4d )

Właśnie tę trudność sprawia „posumowanie 2022”, że niewiele, trochę na zasadzie „złotego strzału” kalendarzowo zrobiono w tym roku. Z pewnością teraz zasmucę obie kierowniczki od eventów „na wysokim poziomie” (Agatę RCK Wesołowską i Krystynę RCK Kozołup), ale zwiększanie dotacji w 2022 na działalność statutową (że zacytuję klasyczkę) o ponad pół miliona, nie traktuję jako realizacji zadania inwestycyjnego w Kulturą „na wysokim poziomie”.

Co jest grane? Rada Miejska zmniejsza dochody majątkowe i zwiększa wydatki bieżące! Panie dyrektorze Zespołu Szkół Piotrze Machoń – zapraszam do tablicy…

Co prawda w 2022 „inwestorki” z RCK wydały dobre 2,5 mln zł na malowanie buziek, popcorn i dmuchane bańki…

Niestety na organizację hucznego Sylwestra 2022/2023 na bogato na rynku chyba im jednak zabrakło. Jak wiemy (patrz wyżej) na początku kadencji „na wysokim poziomie” nie brakowało pieniędzy na Sylwka 2018 i 2019.

Przepraszam za uszczypliwość, ale muszę to powiedzieć! W 2022 roku „bezgotówkowo” hucznego „Sylfka” na całą gminę, region i pół kosmosu odstawił sam radny Paweł Bujak. Zastając chwilę w konwencji literatury i obyczajów, czyli eventów „na wysokim poziomie”, w które gmina inwestowała od jarmarku po jarmark od początku kadencji, w myśl zasady, „jaka gmina, takiego dorobi się Czechowa”, śmiało można mówić, że Chocianów zainwestował w swojego Czechowa z Żabic… (o efektach inwestycji 2022 za chwilę).

Burmistrz Chocianowa i starosta Kamil Ciupak odznaczeni!

Wracając do tezy, że w przypadku samorządu Chocianowa w „podsumowaniu” 2022 roku nie da się poważnie mówić wyłącznie o wczoraj skończonym 2022 roku. Samorząd Chocianowa od początku „idąc dalej w las”, w mojej opinii napotyka coraz więcej drzew, albo kłód – jak kto woli.

„Jaki będzie Chocianów w 2023 roku?”

– w czerwcu 2020 roku zastanawiał się Klub radnych Wandyczów 2023.

Po lekturze rzeczowych sprawozdań, które wiszą na BIP asekuracyjnie można odpowiedzieć, że 2023 będzie lepszy niż 2019, 2020, 2021 i 2022. Patrząc na wykonania planów inwestycyjnych i realizacji dochodów majątkowych tylko 2021 i 2022 rok można przyjąć, że gorzej już być nie może.

Za to szczerze da się powiedzieć, że jest to zasługa Klubu Chocianów 2023, a tym bardziej skutkiem wyjątkowej pracy organu wykonawczego. Na koniec 2022 roku, po 4 latach realizacji snu o potędze, jakiego Chocianów nie widział od czasów, w których Franciszek Skibicki otrzymywał pierwsze swoje odznaczenia od PZPR za pracę na chwałę Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, „rządząca większość” musi połknąć własną… „żabę”

Szczegółowo wrócę do tego w Części II podsumowania, ale warto już nadmienić, że w wykonaniu zadań inwestycyjnych wyraźnie forma przerosła treść o dobre 30 mln zł. Z kolei realizacja dochodów (słynne „pozyskiwanie” wielkich kwot) do prawdziwy dramat – na dobrą sprawę do gminy wpłynęły tylko pieniądze na ulicę Sosnową i chodnik do Biedronki, o czym mówiłem wyżej.

O tym, że Rada Miejska Chocianowa stacza się po równi pochyłej pisałem tyle razy, że nikogo nie powinno dziwić, że 1 stycznia, jakby szczególnie podkreślając nazwę Klubu Chocianów 2023 powtórzę, że się nie myliłem. Ale jak mi dźwięk saksofonu miły, ten rodzaj mizerii inwestycyjnej w 2022 roku na bank nie był powodem rezygnacji Pawła Bujaka z mandatu i funkcji sołtysa Żabic.

„Wstyd i żenada” – made in Gmina Chocianów

Choć o staczaniu się raz po raz świadczyły rezygnacje radnych z mandatów (w okresie 4 lat zrezygnowało aż 5 radnych, a nie jak napisał Jakubowski 4, bo radna Anna Pichała także „zrezygnowała”).

DFS Roberta Harenzy: Wizualizacja Referendum ws. odwołania Rady Miejskiej. Część II

DFS Roberta Harenzy: Wizualizacja Referendum ws. odwołania Rady Miejskiej Chocianowa


„(…) Zdarzało się, że w zachowaniu Pawła brakowało zrozumienia tego, co kończyło się mniejszymi i większymi nieporozumieniami”

– podsumowuje Artur Wandycz, szef Klubu Chocianów 2023.

„Uważam, że i tak sporo udał się zrobić, a jeszcze więcej zostanie zrobione. Pawłowi natomiast życzę wyprostowania spraw osobistych (podkreślenie – moje) i wciąż zapraszamy do współpracy”

– mówi Krystian Wan, rzecznik prasowy Urzędu Miasta i Gminy Chocianów.

Niemniej najbardziej spodobała mi się wypowiedź samego redaktora Kaspara Nowaka, który jako stary wycieruch lubińskich samorządowych salonów, nie musi niczego owijać w kokardki:

„(…) Nowicjusz startujący z komitetu Tomasza Kulczyńskiego okazał się silnym ogniwem w drużynie idącej (podkreślenie – moje) po zmiany w Gminie Chocianów”

Z przykrością należy jednak dodać, że to „silne ogniwo” nie pękło, bo od 2019 roku mamy wyłącznie wizualizacje, wizje, układanie planów, a rzeczywistość wygląda, jak sprawozdanie z wykonania budżetu za III kw 2022 roku. IV kw niewiele doda do tego obrazu. I tutaj widać wizualizację, ale także cyfry i matematykę, i księgowość, które jasno stanowią, że codzienność inwestycyjna gminy skwierczy, jak darmowe kiełbaski na eventach „na wysokim poziomie”

Chocianowski „Zespół ds. redukcji…”: oszczędzamy na razie grillując radnego Piotrowskiego

Myślę, że wszystkie wzruszające komentarze skierowane pod adresem Pawła Bujaka dowodzą, że powodu pęknięcia „silnego ogniwa” wcale nie powinniśmy szukać w niezadowoleniu byłego radnego we wszystkich działaniach rządzącej większości od 2018 po dzisiejszy dzień.

Jak widać, w chocianowskim środowisku samorządowym do takiego poziomu hipokryzji, że każda nawet nieprawdopodobna sprzeczność może być serwowana, niczym lewatywa na ból głowy. Sam Bujak tyle razy tworzył tę „geometrię” politycznych głupich póz, wywodów, komentarzy, że w końcu sam zorganizował Sylwestra z hucznym odejściem. Ale to też może być tylko teatralna etiuda „nowicjusza”, jeśli ze zrozumieniem przypomnimy sobie, jak wtórował burmistrzowi w nawoływaniu do zlekceważenia Referendum, albo inne „odjechane” deklaracje.

#KoncepcjaRozwojuGminyChocianów: powiatowy Zespół Szkół w Chocianowie będzie miał nowego dyrektora.

Poszukiwany – poszukiwana osoba na następcę burmistrza Chocianowa. Na przykład…, kobieta mile widziana!

Na koniec „podsumowania” Część I muszę już położyć tę wisienkę na tort.

Kto „odjechał od rzeczywistości?” Opozycja, czy rządząca większość? Klub Chocianów 2023 „odjechał na traktorach”, Piotr Wandycz odjechał na rowerze w stroju strażackim, Paweł Bujak odjechał „na żabie”, a pozostali radni… żółtym szynobusem ” do Lubina, przez Legnicę?

Foczko, foczko, puść mi oczko… – radny Bujak czyta Głos Regionu Chocianów

P.S.

Umarł Rok, niech żyje Rok !

Robert Harenza

WYDANIE SPECJALNE: FAKTY Chocianów odświętnie, przy stajence. Z życzeniami…

Poprzedni artykuł

Podsumowanie 2022 roku. Część II (jasełkowa)

Następny artykuł

Comments

Comments are closed.

Login/Sign up