Bez kategorii

#KoncepcjaRozwojuGminyChocianów: powiatowy Zespół Szkół w Chocianowie będzie miał nowego dyrektora.

0

Mój kolega z wojska często tłumaczył mi, że o niektórych snach czy ludziach nie warto pamiętać nawet we śnie, a co dopiero pisać o nich na portalach lub w gazetach. Ja jednak lubię wyzwania, poza tym co tu dużo tłumaczyć – prowincjonalny publicysta w środku sezonu na ogórki nie ma za wielkiego wyboru w doborze ekskluzywnych, czy choćby tylko ważnych tematów. Dlatego, trzymając kolejkę, tuż po burmistrzu i redakcji chocianow.pl składam gratulacje i życzenia magistrowi Piotrowi Machoń, świeżo mianowanemu dyrektorowi Zespołu Szkół w Chocianowie.

Mówiąc między nami, to sam nie wiem, jakie znaczenie dla wczasujących mieszkańców Chocianowa ma lub może mieć ta nominacja. Czy nie cieszyć się, jak inni, czy wręcz przeciwnie – na lewo i prawo tryskać radością, gratulować nominacji, powtarzając w myślach „hurra”, niczym fotogeniczny Krzysztof (patrz zdjęcie startowe). Niemniej jednak wziąwszy pod uwagę, że okoliczne portale składają życzenia, więc FAKTY Chocianów nie mogą być gorsze, pomijając inne okoliczności obiektywne. Gratuluję, że spełnił się sen Piotra Machonia, albo dopiero spełni, bo – jak go nazwał burmistrz -„rzetelny radny” swoje dyrektorowanie zacznie dopiero od września. Zbigniew e-legnickie Jakubowski przy okazji gratulacji i życzeń poszedł jeszcze mocniej „po bandzie”, wskazując z imienia i nazwiska kontrkandydata, z którym w zeszłym roku w wyborach uzupełniających wygrał sam „dyrektor elekt” Machoń.

Niby oficjalny wstęp mam już za sobą, ale spokoju nie daje mi wcześniej napisana myśl. Powtórzę – sam nie wiem, jakie znaczenie dla gminy Chocianów i wczasujących mieszkańców ma lub może mieć ta nominacja. Wzbudziły się co prawda portale chocianow.pl, e-legnickie i faktychocianow.pl, a profil Facebook Stowarzyszenia Chocianów 2023, którego prezesem jest sam on dyrektor/elekt/radny Piotr Machoń nie dodał tej informacji do społecznego obiegu. Nie ma ani gorących życzeń członków ani członkin tego szacownego stowarzyszenia (choćby z nazwy Chocianów 2023). Nic, nul. Ani słowa…

Co wymyśliłem? Że na nieszczęście, nie tylko na prowincji wszystko dzieje się jakby przed czasem. Kampania parlamentarna ruszyła w Polskę na rok przed wyborami, powiat polkowicki na 2 miesiące przed dożynkami ogłasza ich termin, zresztą podobnie, jak na dwa miesiące przed objęciem funkcji dyrektora Zespołu Szkół składamy gratulacje „dyrektorowi/elektowi”. Nie dalej, niż tydzień temu pisałem, że „pełen rozwój” właśnie niebawem nastąpi w Parchowie, Pogorzeliskach i Jabłonowie pod wezwaniem Klubu radnych Chocianów 2023, bo wybiorą jakiegoś radnego w tym okręgu Zarejestrowano „parafię” pod wezwaniem Klubu radnych Chocianów 2023 , a po dwóch dniach można przeczytać, że ustalenia Klubu Wandyczów sięgają już „na przyszłe lata”. Niewiele wiedzą, co nastąpi za pół roku, a już ustalają cele na 7 lat do przodu. Na dodatek choć nie wiadomo, czy wybory samorządowe odbędą się w konstytucyjnym terminie we wrześniu lub październiku 2023, to burmistrz Chocianowa snuje koncepcje rozwoju gminy na lata 2023-2028…

Dlaczego nie mówimy o koncepcji na lata 2024-2029, choć wszem i wobec wiadomo, że rządzący zastanawiają się nad przesunięciem wyborów samorządowych na wiosnę 2024 roku? Na dobrą sprawę burmistrz nie wie nawet, jak zakończy się ten inflacyjny rok, czy gmina będzie miała wystarczająco dużo dochodów własnych, by udźwignąć drożyznę energii oraz postępującego ogólnego wzrostu cen materiałów i usług, bez których nie może obyć się administracja – a oświadcza, że ustala cele rozwoju na lata 2023-2028. Wow. Jestem pod wrażeniem, jakkolwiek w oświadczeniu nie padła ani jedna wskazówka, jakie cele i co wespół w zespół w ciszy gabinetu ustalili w/w gentelmeni.

„Wraz z #Piotr Wandycz ustaliliśmy istotne cele na przyszłe lata w kadencji 2023-2028.
#KoncepcjaRozwojuGminyChocianów”

napisał Tomasz Kulczyński

Może nie powinno to dziwić, ale przede wszystkim uspokajać, że Panowie żyją przyszłością do tego stopnia, że są gotowi coś ustalić, myląc tryb warunkowy z faktycznym. Jakie cele ustalili?

Cel 1 – ?
Cel 2 – ?
Cel 3 – ???

Dedukuję, że #KoncepcjaRozwojuGminyChocianów jakby z góry nie zakłada wzmocnienia roli Rady Miejskiej, bo stanowi najważniejszy w gminie organ, słowem nie rozpatrywano na poważnie końca rządów urzędników typu Kowalczuk, Jugo czy Kehle. Za to perspektywy ostatnich 4 lat widać, że „Czas na zmiany”, przecież też #KoncepcjaRozwoju tyle, że z 2017 roku w niektórych działach i podziałkach rzeczywistości gminnej nabrała wręcz monstrualnych wymiarów koszmaru (wynagrodzenia administracji, koszty promocji, wzrost kosztów bieżących), za to w innych dla kontrastu tylko mało znaczących i w sumie śmiesznych uogólnień, jak choćby proklamowanie przez instruktorkę RCK etosu upowszechniania „kultury na wysokim poziomie”, czy zawrotnych personalnych karuzeli wraz z pomieszaniem kompetencji jednostek gminnych.

„Dumni z Chocianowa”, jak nazwali się radni klubu Wandyczów Chocianów 2023 natychmiast po zwycięskich wyborach powiedzieli dużo o sobie, o stosunku do demokracji lokalnej, o potrzebach eventowych, o gustach muzycznych, o poczuciu prawdy, o wiedzy ekonomicznej, o standardach przyzwoitości, o szacunku do podatników, o bezkompromisowości w osiąganiu medialnych celów…

„Sezon ogórkowy” został rozpoczęty…

Chwytając się strzępków informacji w czasie zbiorów ogórków, można dojść do wniosku, że ważnymi sprawami nie są nawet podpisywane umowy na budowę świetlic, czy na budowę Centrum im. Lecha i Marii Kaczyńskich, ani zdjęcie Panów Kulczyńskiego i Kubowa z tekturką o nominale 2.500.000,00 zł, bo to inwestycje przewidziane do realizacji głównie na następny wyborczy rok.

Wszem i wobec wiadomo, że wszystkie samorządy wg rozdzielnika dostają pieniądze na tekturkach, co świadczy, że niewiele wspólnego ma to z pozyskiwaniem pieniędzy jedynie przez Tomasza Kulczyńskiego, co zresztą podkreślają szczególnie członkowie Klubu Chocianów 2023.

Burmistrz Chocianowa nieco przesadnie twierdzi, że subwencje, które otrzymują samorządy w jego przypadku wiążą się wyłącznie z bardzo dobrą współpracą z politykami różnych szczebli władzy, raz regionalnej, innym razem centralnej.

I jakby na nieszczęście teraz z oświadczenia Tomasza Kulczyńskiego dowiadujemy się, że w pojedynkę z # Piotr Wandycz panowie ustalają „istotne cele na przyszłe lata w kadencji 2023-2028”.

Cel 1 – ?
Cel 2 – ?
Cel 3 – ???

Mnie jednak najbardziej niepokoi cel „0”, tzn. dlaczego w #KoncepcjaRozwojuGminyChocianów najpoważniej chyba pod uwagę brana jest zmiana burmistrza? Przecież Tomasz Kulczyński powinien realizować swoją misję, jeśli wszystko toczy się w dobrym kierunku. Czyżby Tomasz Kulczyński miał inne ważniejsze dla niego plany? A może dlatego, bo Panowie doszli do wniosku, że to co dotychczas zrobił samorząd Chocianowa i zrobi jeszcze przez półtora roku da się zrobić znacznie taniej i do tego więcej. Kto zastąpi burmistrza? Świetne pytanie, co? Odpowiedzi na #KoncepcjęRozwojuGminyChocianów nie udzieli nikt z rozproszonej po kątach opozycji, jakkolwiek w ogóle trudno bez wątpliwości w Chocianowie wskazać, kto i kiedy jest przedstawicielem opozycji. Pozwólcie, że ja tym bardziej zrezygnuję z podejścia do odpowiedzi, bo nawet dla mnie ta poprzeczka jest wyżej ustawiona, niż pytanie Maleńczuka z piosenki…

Robert Harenza

 

Zarejestrowano „parafię” pod wezwaniem Klubu radnych Chocianów 2023

Poprzedni artykuł

Chocianowskich wizualizacji ciąg dalszy… Elektryczne autobusy, baseny i ścieżka rowerowa

Następny artykuł

Comments

Comments are closed.

Login/Sign up