Bez kategorii

Dyskusyjne Forum Samorządowe Roberta Harenzy: Chocianów wydał 24 mln zł na administrację. Szukamy efektów!

0

Malkontenci (chłopczyki…) niech teraz połkną własne języki! Jak na załączonym wyżej obrazku widać, że na koniec kadencji 2018-2024 w końcu Gmina Chocianów doczekała się ludzi wyjątkowych, prawdziwych gwiazd, które niczym jasnogórski poranek błyszczą na salonach nie tylko Urzędu Miasta i Gminy czy RCK, ale także „rewolucyjnie” zdobywają najwyższe szczyty ścianki Dolnego Śląska.

Reprezentanci samorządu w osobach urzędników i radnych pozujący „na ściance” we Wrocławiu wypadli wręcz świetnie, jak ministrowie, czy choćby podsekretarze stanu. Brawo! Brawo! Brawo! A ja durna…! Zawsze podejrzewałem, że „tiktokowe” relacje, jakie seriami pojawiają się na urzędowych profilach Referatu GK, czy Urzędu Miasta i Gminy Chocianów to młodzieńcza twórczość córki kierowniczki referatu Komunalnego. Nic bardziej mylnego! Wszystko wskazuje, że to jednak sama kierowniczka Elżbieta GK Kowalczuk tworzy i publikuje te krótkie „chińskie” filmiki gdzie popadnie (na marginesie mówiąc, raczej nie podzielając niestosowności takiego sposobu komunikacji urzędowej z poważną resztą gminnego społeczeństwa)

Po drugie, szanowni potencjalni malkontenci, należy wskazać, że następny cudowny sukces, jaki osiągnął kwiat samorządowców Chocianowa podczas uczestnictwa w IX Kongresie Samorządowców zwieńczony został występem burmistrza w panelu dyskusyjnym pt.„Rewolucja transportowa…” Ups…

„Gmina Chocianów a przede wszystkim nowatorskie i skuteczne działanie Burmistrza Tomasz Kulczyński zaczynają być wzorem dla innych gmin. To w końcu my uczymy innych i dajemy dobry przykład ekspansji pozytywnych przedsięwzięć (pisownia oryginalna)”

– wzniośle napisał radny Artur Wandycz, jakkolwiek z jakiś przyczyn nie brał udziału w uroczystych wrocławskich uroczystościach bezpartyjnego (nie licząc oczywiście polityków z partii PiS) Kongresu.

Co prawda spotkałem się z stwierdzeniem, że dopóki przewodniczący „największego” Klubu Chocianów 2023 nie nauczy się mówić po polsku, dopóty raczej powinien zajmować się wyłącznie noszeniem kokardek kobiet z KGW wsi Chocianowiec, a nie rozprawiać o „nowatorskich” działaniach samorządu Chocianowa, które „ zaczynają być wzorem dla innych gmin”. Opinia złośliwa i chyba krzywdząca, prawda? Niemniej w przypadku tej „niefortunnej” (eufemizm) wypowiedzi o tym, że „my uczymy innych”, radny Wandycz 2023 przesadził, nawet jak na mnie, łatwowiernego prowincjonalnego publicystę. Czego i kogo uczy samorząd Chocianowa? W myślach szukam,szukam,szukam… Jak na razie w archiwach pamięci znalazłem tylko przykład, jak radny Paweł Baran próbował uczyć Powiat Polkowicki o tym, że Gmina Chocianów jest „największa”, a radny powiatowy z PiSu Henryk Czekajło jest nieskuteczny w działaniu bardziej, niż radny gminny Artur Wandycz budowaniu dróg wiejskich, miejskich i nijakich…

Chocianów, jesteśmy najwięksi…!

O ile mi jako dżentelmenowi nie wypada używać zbyt krytycznych słów w stosunku do kobiety od urzędowego „tiktoka” GK Kowalczuk, o tyle już pod adresem Klubu Chocianów 2023 i współpracującego z Wandyczami Stowarzyszeniem radnego Piotra Machonia o nazwie Chocianów 2023 nie powstrzymuje mnie praktycznie żadna okoliczność.

Nie ważne, co się gada, lecz to, ilu ludzi przypadkiem tego posłucha – na tym w zasadzie polega większość polityczna, jaką szczycą się nie tylko radni, jak wspomniany wyżej przewodniczący największego Klubu Chocianów 2023, ale szczególnie urzędowi dziennikarze typu Kasper Nowak z „ścianki” Informatora, czy tiktokowe maskotki informacyjne Elżbiety Kowalczuk. Planują znów zaczarować rzeczywistość, bo raz im się udało w 2018 roku.

Ok! Czas przejść do rzeczy, co – jak mantrę – powtarzał kiedyś na sesjach Rady najlepszy w historii Chocianowa radny Krzysztof Leszczyński.

Alleluja! „Informator Gminy Chocianów” wskrzeszony.

Szczerze mówiąc, dla znawców rzemiosła, prawa i etosu dziennikarskiego będzie to oczywiste, jak budowa cepa, jeśli w tej chwili oświadczę, że muszę skończyć ten ironiczny wstęp. Naprawdę nie mam już siły dłużej epatować formułą ironii, kpiny, albo szydzić udawaną infantylnością, łatwowiernością i naiwnością „na wysokim poziomie”, jaką – jak pamiętacie – na początku kadencji Wandycze 2023 proklamowała klasyczka w kwestii gminnego upowszechniania Kultury „na wysokim poziomie”.

Rada Miejska Chocianowa daje burmistrzowi następne 300.000,00 zł na rozkurz… Minął lipiec, minie sierpień, wrzesień… – adieu Rado!

Singapurska redakcja nadaje – „Kolorowych jarmarków, blaszanych zegarków, pierzastych kogucików…” I? Burmistrza z waty?

Chocianowski samorząd działa w myśl zasady „po nas choćby potop”… Portal o nazwie „Informator Gminy Chocianów nowak.chocianow.pl”, tak w przenośni, jak i w realu spowodował, że sukces samorządowców Chocianowa osiągnięty we Wrocławiu na Kongresie zrzedł na psy.

Ups… Skoro w przełomowym uczestnictwie w dyskusji o losach samorządów w Polsce udział wziął burmistrz Chocianowa, stanowczo niezrozumiałym może okazać się, dlaczego na forum gminy nie kontynuowano tematu dłużej, niż na potrzeby jednego wywiadu, kilku zdjęć szacownej niemniej „niemej” delegacji, czy artykułu Kaspera Nowak.

Naprawdę nie mam pretensji do burmistrza Chocianowa, bo on może nie wiedzieć, że wyprawa z Chocianowa do Lubina koleją z przesiadką w Legnicy „kosztuje” tyle samo czasu, co jazda darmowym autobusem kołowym bez przesiadek. Pretensje składam pod adresem Kaspera Nowaka, a nawet dla całej trupy teatralnej ds. promocji i propagandy Urzędu, nie wyłączając Kristiana Wana w randze rzecznika urzędników, Krzysztofa Bagińskiego w randze Kierownika Referatu ds. Promocji, a nawet Agaty Wesołowskiej w randze wszystkich dyrektorek bibliotek i Regionalnego Centrum Kultury w Chocianowie:

– dlaczego publikują bzdury Tomasza Kulczyńskiego typu, że „z Chocianowa do Lubina lepiej pojechać szybko koleją przez Legnicę, niż dłużej transportem darmowym…”

„Wstyd i żenada” – made in Gmina Chocianów

„(…) Ponawiam tym samym przyrzeczenie, że nie będę zanadto epatować wiedzą, a nader wszystko ślubuję dochować dyskrecji w sprawach dotyczących przepływów finansowych i innych dyskretnych transferach emocji politycznych oraz tego, że wszelkimi dostępnymi środkami, po cichu, często na ucho, jak będzie trzeba, ale głównie na wszystkich jarmarkach i odpustach, na roweriadach i traktoriadach będę głosić urodę, cnotę, cześć i charakter chocianowskiego samorządu… (ups, z wrażenia o mało nie popełniłem grzechu, wzywając Pana Boga na daremne, słowami: „Tak mi dopomóż Bóg”

– napisałem.

Na domiar złego Majka Grohman na pytanie, czy darmowy transport w Chocianowie to był strzał w dziesiątkę (nomen omen jakbym słyszał kolegę Franciszka Skibickiego, który zawsze strzelał „w dziesiątkę”) usłyszała odpowiedź Tomasza Kulczyńskiego, że „oszczędzamy średnio po 2.000,00 zł na dojazdy do szkoły, pracy… (etc.,etc. – przypis mój).

W sprawozdaniu z wykonania budżetu za 2022 rok wyraźnie widać, ile naprawdę kosztuje „darmowy” transport. Rzekomo wielkie miliony spłynęły na Chocianów, dzięki „współpracy” wróciła żelazna kolej, mamy darmowe autobusy, darmową prasę i telewizję, więc… gwiazdy samorządu Chocianowa pojechały do Wrocławia, żeby podkreślając sukcesy zrobić sobie tuzin zdjęć, którymi wzbudzą sympatię, miłość, a przede wszystkim podreperować wiarygodność. Ups…

Niemniej właśnie z tą wiarygodnością jest najgorzej, a nawet jeszcze gorzej, niż w 2018 roku, czyli pełne 4 lata temu…

Lubin ratuje Chocianów przed utonięciem. W gratisie „rybka” ma darmowy transport…

Samorząd Chocianowa działa w myśl zasady „po nas choćby potop”…, że powtórzę. Poziom długu Chocianowa planowany na koniec 2023 roku to – uwaga – 24 mln zł.

Do tego należy dodać jeszcze gorsze okoliczności finansowe, a mianowicie koszty sztywne na utrzymanie następnych 3 świetlic wiejskich, zwiększone koszty obsługi zadłużenia, przerost administracji, trudności związane z wkładem własnym do inwestycji UE, itd., itd., na naiwności kandydatów do rządzenia Gminą w następnej kadencji skończywszy.

Już chyba nawet w Żabicach wszyscy wiedzą, że podstawą polityki uprawianej przez władzę Chocianowa 2023 jest roszczeniowe oczekiwanie rozwoju Gminy Chocianów od bezpartyjnych samorządowców z Lubina czy Wrocławia, lub od ideologicznych środowisk terenowych i rządowych działaczy PiSu. W niektórych środowiskach ściśle związanych z chocianowskim Ratuszem nawet mówi się, że poziom „pozyskanych” pieniędzy przekroczył już nawet 60 mln. Niestety nie da się tego w żaden sposób matematycznie zweryfikować, że zacytuję podstawową zasadę każdego, choćby nawet chocianowskiego prowincjonalnego informatyka.

#KoncepcjaRozwojuGminyChocianów: powiatowy Zespół Szkół w Chocianowie będzie miał nowego dyrektora.

Oczywiście patrząc darmowym „Okiem kamery” Nowaka, Chocianów odnosi same sukcesy „Bezpartyjnych Samorządowców”, którzy a to zlikwidowali MZGKiM, albo zaszczuli radną Annę Pichałę, albo „oszczędzili na likwidacji szkół” aż 2 mln zł, albo w ramach oszczędności teoretycznie połączyli instytucje takie jak RCK i Bibliotekę, których ani formalnie i finansowo nie połączono, choć Agata Wesołowska nawet na stosie będzie zaprzeczać, że „nawet najdłuższa żmija przemija”…

Szczerze mówiąc, oglądając relację z Kongresu Samorządowców we Wrocławiu bałem się tylko tego, że delegacja samorządowców z Chocianowa w ramach „pouczania” innych pochwali się, ile pieniędzy budżetowych wydali na siebie, licząc od kiedy przejęli władzę! No co? Wszak w delegację nie pojechali w konkretnym celu, więc tym bardziej nie mogłem spokojnie czekać na moment, w którym durny nagle… zażartuje.

Jedno jest pewne, że we Wrocławiu nasi samorządowcy nie chwalili się inwestycją Senior+, ani budową drogi na Zagórze, ani budową Centrum Obsługi Mieszkańców, ani budową chodnika do szkoły w Parchowie, ani wpłatą 100.000,00 zł w 2022 roku na konto Państwowej Straży Pożarnej, ani… wydania 24 mln zł na administrację Chocianowa!

Czy wiecie, że w okresie 2018-2022 Gmina Chocianów w współpracy z Lubinem – wierząc sprawozdaniom budżetowym – wydała bite 24 mln zł na samorząd, którego reprezentantów widzieliście na zdjęciach powyżej!? Moim zdaniem to przynajmniej o 12 mln zł za dużo, choć burmistrz podczas dyskusji o rewolucji w transporcie raczej wskazuje, że… śnię!

W przypływie szczerości na zakończenie, przytaczając charyzmatyczną wypowiedź Kaspera Nowaka: do sprawy jeszcze wrócimy, spieszę pochwalić się, że na własny użytek dokonałem pewnego matematycznego zestawienia. Wziąłem pod lupę excela dochody, wydatki w ogóle w latach 2018-2022 , a w szczególności wydatki na administrację, promocję i Regionalne Centrum Kultury ds propagandy w latach 2018-2022.

Na odchodnym chciałbym zwrócić uwagę na proporcje między wydanymi pieniędzmi na urzędników, plus promocję Nowaków i Kulturę „na wysokim poziomie” – 34 mln zł, a wydatkami majątkowymi, czyli tym, co ten samorząd wydał na inwestycje – 30 mln zł! Ups…

M.in. znacząca i ciekawa jest także relacja pomiędzy wydatkami na urzędników w 2021 roku, a wartością inwestycji majątkowych! Na urzędników samorząd Wandycze 2023 wydali 9 mln zł, a na inwestycje nie całe 6 mln zł! O, Bosiuuu…

P.S.:

Mówcie co chcecie, ale mnie bardziej przekonują zachowania „mioteł” tańczących poniżej, niż salonowe pląsy samorządu Chocianowa na Kongresie we Wrocławiu.

Robert Harenza

Jutro imieniny Roberta. Będą tańce, wywiady, sprawozdania… A w RCK wystawa!

Poprzedni artykuł

Patriotyczny tydzień Chocianowa czas zacząć!

Następny artykuł

Comments

Comments are closed.

Login/Sign up