Bez kategorii

Patriotyczny tydzień Chocianowa czas zacząć!

0

Szczególnie podczas pasma „narodowych” świąt, jakie zaczynają się z początkiem każdego maja, ustawiam się w takiej pozycji, żeby ogarnąć wszystkie rodzaje, enklawy, formy, w sumie mówiąc pełne spektrum zachowań i wydarzeń towarzyszących emocjom patriotycznych postaw. Rozpalając grilla dzisiaj myślałem mniej więcej w ten sposób: w różnorodność i oniryczne wręcz postaci patriotyzmu nie tylko wierzę, ale wręcz nie potrafię wyjść z podziwu nad fantazją odchodów 1 Maja, 2 Maja i Święta Konstytucji 3 Maja. Jak widać na zdjęciu startowym, w Chocianowie w tej kadencji samorządu wszystkie historyczne, metafizyczne i polityczne wątki długiego weekendu majowego stopiły się w jeden wielki, buchający żarem hołd dla strażaków. Ups… Czyli narodowe uczczenie św. Floriana, z biało- czerwoną muzyką, festynem strażackim, pokazami, dmuchańcami…

Niemniej zanim przejdę do bardziej rzeczowych wynurzeń towarzyszących uroczystościom 1 maja, tj. teoretycznie materialistycznemu świętu ludzi pracy, następnie uroczystemu Dniu Flagi czczonemu 2 maja, poprzez 3 Maja, rocznicę uchwalenia „Konstytucji” (w cudzysłowie), a na dniu św Floriana skończywszy – niestety najpierw muszę wykonać dwie czynności.

Po pierwsze muszę obrócić karkówkę, którą położyłem na grillu, a po drugie (zanim zapomnę) muszę napisać prośbę, nieco trącące prywatą, a wyrażoną w formie ogłoszenia. Mogę?

OGŁOSZENIE

Jako kolekcjoner słynnej i mi bliskiej memu sercu gazety Franciszka Skibickiego pn. „Informator Gminy Chocianów”, niniejszym każdego z posiadaczy numeru nr 2 z 2023 roku proszę o przekazanie mi pisma. Reaktywowany „Informator” (wierząc doniesieniom chocianow.pl Nowaka) wydano w kwietniu 2023 roku, o czym przypadkiem dowiedziałem czytając www.chocianow.pl, oczywiście w tajemnicy przed żoną.

Wybaczcie, że o przysługę dostarczenia egzemplarza tej poczytnej gazety nie proszę skądinąd znanego mi wydawcę, Regionalne Centrum Kultury, do którego mam nie dalej, niż rekord w rzucie beretem robotnika PGRu z czasów ich heroicznego funkcjonowania. Nie proszę ani Agaty RCK Wesołowskiej, ani urzędników Gminy Chocianów, ani nawet samego burmistrza o dostarczenie mi do skrzynki pocztowej tego szlachetnego druku. Organy samorządowe prewencyjnie nie wierzą w moje „kolekcjonerskie” motywacje? Do tego już doszło. Nie udzielają mi ani informacji publicznej, ani instytucjonalnego wsparcia, na zasadzie byle komu nie pomagamy. I co im zrobisz?

Rozumiem obawy wydawcy czasopisma i redaktora naczelnego, że tak się wyrażę. Może i nie jestem wiarygodny w swoim kolekcjonerskim zapale, pisząc ogłoszenie, a przy okazji pilnując skwierczącej na grillu karkówki. Fakt! Pozornie zachodzi pewne zaburzenie w potrzebie posiadania przeze mnie akurat tego egzemplarza „Informatora”, stąd proszę każdego Czytelnika, który jest w posiadaniu nr 2 o pomoc w jego zdobyciu. Choć pismo jest darmowe, chętnie zapłacę, będę dziękował, a osoba, która podaruje mi to wydanie będzie miała moją dozgonną wdzięczność (jeśli trzeba potwierdzę to notarialnie). Koniec ogłoszenia!

Mówiąc między nami, z tym Informatorem nr 2 to jakaś większa tajemnica i dziwna sprawa jest. Na portalu chocianow.pl Kasper Nowak (redaktor naczelny wszystkich gazet od Lubina po Przemków) co prawda zamieścił pdf-y czasopisma, ale wersja drukowana tej zreaktywowanej gazetki dotarła tylko do wybranych wiosek Okręgu Żabice, Michałów, Ogrodzisko… Why?

Jako kolekcjoner i entuzjasta zrewitalizowanego tytułu mam prawo do wolności darmowej prasy, czyż nie? Na przykład nr 1 Informatora Gminy Chocianów nie tylko wciskano każdemu mieszkańcowi do skrzynek pocztowych na zasadzie kolportażu bezadresowego, to jeszcze redaktor Nowak Kasper wzywał tych, którzy nie dostali pisma o telefoniczną interwencję w tej sprawie z samym magistratem.

Teraz tak sobie myślę, że – sorry, ale mam tę przypadłość sercową – myślami jestem już w okolicach 25 maja! Święto Księżniczki! Niemniej podczas pisania i smażenia karkówki z patriotyczną wizją Dnia Strażaka za tydzień upieram się zdobycie choćby jedenego egzemplarza Informatora Gminy Chocianów nr 2 z ekskluzywnym wywiadem, jaki przeprowadził Kasper Nowak z przewodniczącym Klubu Chocianów 2023 Arturem Wandyczem.

Chciałbym (jako kolekcjoner) poza tym posiadać namacalny dowód publikacji wyników plebiscytu, jaki przeprowadził Kasper Nowak – na najlepszego radnego Gminy Chocianów w roku 2022! Ups… Według jakiegoś urzędowego algorytmu, jaki w tej kadencji stosuje bezpartyjny urząd gminy Chocianów najlepszym radnym okazał się radny Piotr Wandycz (zbieżność nazwisk nie przypadkowa). Zapewniam, że ci, którzy kliknęli na kandydaturę Piotra Wandycza ani razu nie byli na sesji Rady Miejskiej Chocianowa nie tylko w tej, ale w w żadnej kadencji samorządu.

W Chocianowie sezon plebiscytów w pełni. M.in. na najlepsze wybory uzupełniające tej kadencji.

Przepraszam, ale muszę przerwać (karkówka mi się spali…)


„Szkoda oczywiście, że niezbyt trafnie wybrano kolejność tańczących par. Radny Piotr Wandycz – moim zdaniem powinien otwierać taneczny szyk, ale o tym kiedy indziej (…)

O tym, jak wymyślam życzenia dla zakochanych. Czyli tradycyjne walentynkowe zaklinanie żmii…

Co miałem na myśli pisząc, że kolejność nie jest zgodna z obrazem rzeczywistości, jaki przedstawił szyk „Poloneza” radnych Wandyczów widziany wtedy „Okiem Kamery” Kaspera Nowaka? Właśnie to, że parę dni po tym, jak najlepszy radny Piotr „plumka” gdzieś z tyłu, za innymi, dopiero w 5 parze portal chocianow.pl zagrzmiał, że plebiscyt na super radnego wygrał… Piotr Wandycz! Taniec na rynku w jakiejś podrzędnej kolejności takiego druha jak radny Wandycz od razu wydał mi się tylko przykrym incydentem organizatorek tańca na rynku, nomen omen dyrektorek Regionalnego Centrum Kultury propagandy i kiczu wyborczego, które na dodatek wzięły się osobiście do narodowego Poloneza, niczym abiturientki liceum Salezjańskiego w Lubinie.

Może to i lepiej, że najlepszy radny Piotr Wandycz w ogóle nie zabiera głosu na sesjach, w myśl zasady, że milczenie jest złotem? Raz się odezwał (nie licząc wniosków o zamknięcie dyskusji) albo dwa – i od razu zrobił się skandal. Nawet ja uniosłem jego słynne wyrażenie „wstyd i żenada” na łamy światowych jarmarków i odpustów, że nie powiem do poziomu wręcz narodowego mitu o bohaterze lokalnego chowu…

„Wstyd i żenada” – made in Gmina Chocianów

Sorry, że nie wyjawię, dlaczego nie pójdę na Majówkę wyborczą łączącą w Chocianowie wszystkie uroczyste dni narodowe w jeden festyn strażacki. Niestety na samą myśl, że mógłbym wpaść na koncert muzyki biało-czerwonej, od razu przypomina mi się wiersz „Ojczyzna” Rafała Wojaczka.

„Chcę”, jak śpiewa ZAZ czegoś więcej… Chwalmy łąki umajone!

P.S.:

Robert Harenza

 

Dyskusyjne Forum Samorządowe Roberta Harenzy: Chocianów wydał 24 mln zł na administrację. Szukamy efektów!

Poprzedni artykuł

Patriotyczny gest na św. Floriana: PSP Polkowice od gminy Chocianów dostała 100.000,00 zł na remont dachu, a urzędnicy z Ratuszowej następny 1 mln zł podwyżki

Następny artykuł

Comments

Comments are closed.

Login/Sign up