Bez kategorii

Patriotyczny gest na św. Floriana: PSP Polkowice od gminy Chocianów dostała 100.000,00 zł na remont dachu, a urzędnicy z Ratuszowej następny 1 mln zł podwyżki

0

Słowo daję, że w zeszłym tygodniu na końcu języka miałem właśnie powyżej zamieszczony tytuł. Podczas grillowania, rozpoczynając patriotyczny tydzień wolałem jednak posłuchać niezobowiązującej muzyki typu Fields of Gold, czyli takie polskie „Chwalcie łąki umajone”, w sumie poopowiadać o rzeczach, które bezpośrednio nie opisują kondycji Gminy, żeby nie psuć nikomu długiego weekendu. Dodać warto, że oświadczając wtedy, że 5 maja nie pójdę do Parku na koncert strażackiej biało czerwonej muzyki nie podkreśliłem swojej niechęci do nie znanego mi gatunku muzyki, ale przede wszystkim ze względu na lokalno kampanijny charakter gminnego eventu.

Patriotyczny tydzień Chocianowa czas zacząć!

Przepraszam opinię publiczną, że już wtedy asertywnie „z buta” nie podałem do wiadomości, że na sesji nr LXVII Rady Miejskiej Chocianowa w dniu 27.04.2023 roku między innymi radny/strażak Piotr Wandycz wespół w zespół z radnymi Klubu Wandycze 2023 zagłosował o wydaniu kolejnego 1 mln zł na podwyżki dla pracowników administracji Chocianowa.

Dla porównania przypomnę, że w budżecie na 2023 przyjętym przez Radę Miejską w grudniu 2022 roku na administrację miało starczyć okrągłe 8,8 mln zł. Jak widać, od przyjęcia budżetu na 2023 rok nie minęło nawet pół roku (choć „inflacja” rzekomo spada) , a już po I kwartale – bęc! Radni po cichu, zdalnie i patriotycznie zrewaloryzowali wydatki na urzędników o jakieś 14% w górę, czyli dodali następny… 1.153.000,00 zł. Hojne Pany!

Daję „słowo skauta”, że rozumiem patriotycznie nastawionego radnego Piotra Wandycza, który dałby wszystkie nie swoje pieniądze, żeby zabłysnąć hełmem na scenie w parku, ale nie zgadzam się z brakiem logiki, czy racjonalnym gospodarowaniem publicznymi pieniędzmi. Na domiar złego radni podwyżki do urzędników dokonali po przyjęciu do wiadomości, że burmistrz zmniejsz dochody majątkowe o 4.500.000,00 zł, które rzekomo pozyskał.

Kiedyś nie wierzyłem mojemu koledze z wojska, który powtarzał, że nadmierna hojność od razu wzbudza w nim nieufność, a ponadto nie jest rzeczą normalną, codzienną, albo – mówiąc językiem izb obrachunkowych – działaniem z zachowaniem miar celowości i gospodarności w wydawaniu publicznych pieniędzy.

1) Co Jurkowi Bałeckiemu, Heniowi Osolińskiemu, Januszowi Ślipko, czy Piotrowi Machoniowi, itd., w sumie 10 obecnych na sesji radnych nakazało, by bez dyskusji w zaciszu internetowych obrad podjąć uchwałę o podwyżkach o 1 mln zł wydatków na urząd (na razie pozostawmy w nawiasie motywacje radnych nieobecnych na sesji)?!

2) Czyżby na gminę Chocianów spłynęły jakieś nadspodziewane dochody?

3) Skąd radni, jak widać patriotycznie narodowo nastawieni w stosunku do urzędników wezmą pieniądze m.in. na tego typu bizantyjskie podwyżki?

Dyskusyjne Forum Samorządowe Roberta Harenzy: Chocianów wydał 24 mln zł na administrację. Szukamy efektów!

Choć niedawno pisałem, że samorząd Chocianowa działa w myśl zasady „po nas choćby potop”, nie ryzykowałem jeszcze innego przysłowia, że „po nas nie pozostanie kamień na kamieniu”. Niestety dzisiaj muszę uzupełnić tę katastroficzną listę ocen losu gminy na następne pół dekady.

Odpowiedź na wyżej postawione pytania jest prosta, jak za przeproszeniem wąż strażacki podczas pokazu na kulturalnym evencie, w którym druhowie biorą udział: W Chocianowie „Czasu na zmiany” wynaleziono cudowny sposób na podwyżki dla urzędników i ogólny brak pieniędzy w kasie gminy! Wystarczy powiększyć wartość kredytu na ten rok do wartości, jakiej Chocianów dotąd nie widział! Blisko 18 mln zł w 1 rok! Ups… 17.899.000,00 zł.

W myśl zasady o lokalnym patriotyzmie radni na wniosek burmistrza Chocianowa na ostatniej sesji dokonali zmian w budżecie, których nie da się na trzeźwo ogarnąć w kategoriach logiki, celowości, gospodarności i odpowiedzialności za losy gminy. Może dlatego, że absurd przeszedł nawet granice kobiecej wyobraźni, bo na sesji nie pojawiła się ani Partycja Jugo, ani skarbniczka Stanisława Potoczna. Ups… Radni bez dyskusji przyjęli nawet zastanawiającą różnicę z zadłużeniu rocznym pomiędzy uchwałą budżetową, a uchwałą o wieloletniej prognozie finansowej! W zmianach WPF mowa jest o zaciągnięciu w 2023 roku kredytu na kwotę. U,la,la…

Radni „Czasu na zmiany” do tej pory nie zrozumieli jeszcze, że decydują o wydatkowaniu publicznych pieniędzy, czyli wypracowanych przez całą społeczność Chocianowa. Traktują je nadal jako „państwowe”, niczyje, mannę z nieba udając, że nie znają źródła ich pochodzenia (polecam wybłagać korki u skarbonki Stanisławy Potocznej, jakby co).

Na domiar złego radni tej kadencji zaciągana zobowiązań kredytowych w ogóle nie traktują jako wydatków gminy, które trzeba uregulować w perspektywie następnych lat. Samorządu tej kadencji nie usprawiedliwia infantylny zmysł funkcjonowania w kolektywie, który pozwala na podniesienie w jeden rok zadłużenia o 100%. Że przypomnę: na koniec 2022 zadłużenie Gminy wyniosło ok 16 mln zł…

Z sentymentalnym westchnieniem muszę przypomnieć czasy, w których Romanowi Kowalskiemu i Franciszkowi Skibickiemu 1 mln zł wystarczał finansowanie instytucji kultury, a w tej chwili 1 mln zł to tylko skromna podwyżka dla urzędników „na wysokim poziomie”. Kiedyś normą, a nie tylko przyzwoitością było szanowanie dyscypliny finansów publicznych, zaczynając od Elżbiety Kowalczuk, na Krystynie Kozołup skończywszy.

W tej chwili „po cichu”, nagle, jakby nie było już żadnych granic odpowiedzialności np. radny/strażak Piotr Wandycz bezrefleksyjnie głosuje za wzrostem zadłużenia gminy tylko w kilka miesięcy tego roku o całe 20 mln zł! Na koniec 2023 roku, jak wszystko dobrze pójdzie gmina będzie mogła pochwalić się zadłużeniem… 34 mln zł! Szeroko poszli, niczym druhowie do pożaru.

Radni szeroko poszli, niczym druhowie do pożaru, prawda? „Po nas choćby potop”! To troszeczkę tłumaczy mnie, że do wyjątkowych ustaleń ostatniej sesji dołączyłem 100.000,00 zł, które Gmina Chocianów niczym Ludzki Pan przeznaczyła na dofinansowanie Państwowej Straży Pożarnej w Polkowicach.

„Wstyd i żenada” – made in Gmina Chocianów

Radny /strażak Piotr Wandycz stoi z dofinansowaniem straży państwowej kwotą 100.000,00 zł w 2022 roku. Ups… Piotr Wandycz wiedziony patriotycznym odruchem lokalnego radnego zorganizował nietypowe na skalę samorządów polskich dofinansowywanie agencji rządowej pieniędzmi pochodzącymi od mieszkańców Gminy Chocianów.

Chocianów biedę klepie, a według szacunków Roberta Raczyńskiego środków starczy do października, nomen omen do wyborów parlamentarnych. Nie wnikam, jak obliczał ilość środków, ale wyliczył, że samorządom w dochodach potrzebny byłby co najmniej 8% odpisu z podatku VAT. Ups…

Myślę, że nie tylko bezpartyjny strażak z Trzebnic, ale nawet ani jeden z bezpartyjnych chocianowskich radnych nie wziął sobie wyroczni Bezpartyjnego Roberta Raczyńskiego do serca. Choć ich lider na kongresach, do dziennikarzy i telewizji krzyczy, że samorządom brakuje pieniędzy, Chocianów szykuje się do akcji!

Pozwólcie, że powoli kończąc dzisiejszy patriotyczny komentarz do kampanii wyborczej, której oficjalnie nie ma, jakkolwiek na dobre ruszyła także w Chocianowie. Taka kampania bez kampanii zagościła do chocianowskiego parku. Z tym, że tekturowe czeki dla strażaków w Parku wymieniono na patriotyzm strażaków i śpiewy biało czerwone. Co prawda promesy na zakup wozów strażackich ominął Chocianów, ale za to inwestycyjne środki Rada Miejska znajdzie w Bankach.

Na domiar złego w 100% sprawdziły się jednak wszystkie moje obawy, jakie mimochodem wyraziłem w kontekście obchodzenia Narodowych Świąt Majówkowych w Chocianowie.

W ramach wdzięczności za możliwość zatańczenia z gwiazdami typu radni Wandycze na rynku „pod krzyżem” O tym, jak wymyślam życzenia dla zakochanych. Czyli tradycyjne walentynkowe zaklinanie żmii… obchody narodowych świąt urzędniczki od propagandy i kultury RCK przeniosły na Dzień Strażaka! Hę? (na marginesie: główną specjalistkę ds. technicznych Krystynę Kozołup, kiedyś jako dyrektorkę znałem 10 lat temu, ale widać chyba z wiekiem jej parcie na szkło stało się silniejsze, niż szczytne ideały upowszechniania kultury na przyzwoitym poziomie, a tylko to pozostało mi w pamięci).

Słynne kiedyś święto 1 Maja, patriotyczny Chocianów uczcił wpisem Nowaka na Faceboku chocianów.pl I szlus.

Święto flagi z kolei Referat GK Elżbiety Kowalczuk uczciło w sposób najbardziej podniosły, niż zrobił to radny Paweł Baran.

Szału nie było, choć – jak pamiętacie – wcale tydzień temu go nie zapowiadałem. Nawet główny kanał propagandowy nowak.pl (czasami zwany także chocianów.pl, Chocianów.TV, lub Okiem kamery.pl, Głos regionu.pl lub Informator Gminy Chocianów.pl) pominął milczeniem niezwykle ważną inicjatywę patriotyczną, jaką w Dniu Flagi podjął radny Paweł Baran. Niemniej naprawiając błąd służb informacyjnych, donoszę, że Pani senator bez przemówień, wielkich słów, bez wyborczego patosu wraz z radnym rozdawali fagi, jak zwykli ludzie.

Najbardziej jednak zawiodło mnie Regionalne Centrum Kultu z okazji Narodowego święta Konstytucji 3 maja.

Pańcie ds. Kultury „na wysokim poziomie”, niczym niewidzialna ręka, bez apelu, bez przemówień zapaliły znicze!

Zastanawiam się, czy znicze zapalono dla Konstytucji tej z ponad 200 lat wstecz, starej, czy aktualnej, czy może przyszłej…?

Myślę, że to wyjątkowo dosadne nawiązanie do postrzegania Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej uchwalonej w 1997 roku jako aktu – niestety – od wielu lat grzebanego przez rządzących. Konstytucja RP nie żyje, więc należy zapalić jej znicze, powiesić stroiki, a najlepiej nie fotografować się w czasie tych czynności.

( zał 30 )

Robert Harenza

Patriotyczny tydzień Chocianowa czas zacząć!

Poprzedni artykuł

Marszałek Tymoteusz Myrda w Chocianowie z nowatorskim pomysłem. Fundusze sołeckie sfinansują naprawę wiejskich dróg!

Następny artykuł

Comments

Comments are closed.

Login/Sign up