Nie ma co narzekać albo wybrzydzać! Rozstrzygnięto plebiscyt na radnego Gminy Chocianów 2022 roku, więc jakiś dźwiękowy hejnał musiałem zastosować. „We are the Champions” to trochę na wyrost, ale przynajmniej od razu zadowolę co najmniej jedną wielbicielkę talentu autora tego utworu.
Z okazji 13 marca sentymentalnie mylę dni. Dzień Sołtysa?
Po przesileniu 13 marca, które przeszedłem tydzień temu natychmiast „wracam do żywych”, tzn. uśmiecham się drwiąco, co na swój sposób znaczy, że poważnieję. Choć jak zwykle na „publicznych” fejsach na pierwszy plan przebijają się grządki i trotuary Elżbiety GK Kowalczuk, Facebookowe przetargi na place zabaw spin doktorek Stowarzyszenia Machonia Chocianów 2023 i Klubu Wandyczów Chocianów 2023, albo zapotrzebowania urzędu na nowe urzędniczki – nikt i nic nie zwiedzie mnie ani nie oszuka. Tym bardziej wysyp plebiscytów!
Stąd tytuł dzisiejszego artykułu nie jest sentymentalny, ani liryczny, lecz swoiście poważny.
Rozstrzygnięto już cały tuzin plebiscytów, w różnych kategoriach, w tym np. na czwartkowej sesji radni „zdalnie – po cichu” rozstrzygnęli plebiscyt dla sołectw na podwyżkę o 20% wywozu 1m3 nieczystości płynnych i zmniejszenia bonifikaty dla mieszkańców chcących kupić mieszkania komunalne na własność…
Tłusty tydzień radnego Artura Wandycza. Chocianów 2023, co?!
Poważnie mówiąc, nie omamią mnie szczególnie twórcy plebiscytów z portalu chocianow.pl, którzy chwalą się, że wymyślają „najlepszych ludzi 2022 roku” w różnych kategoriach, niczym dziewczyny z Koła Gospodyń Wiejskich – a to na najpiękniejszą zagrodę, a to na najlepszego strażaka, albo na przykład najlepszego radnego (jakkolwiek nikt jeszcze nie wie, najlepszego w czym – czy w tańcu, czy w przebierańcu na rowerze, a może za styl siedzenia na sesjach Rady Miejskiej Chocianowa…).
O tym, jak wymyślam życzenia dla zakochanych. Czyli tradycyjne walentynkowe zaklinanie żmii…
Jeśli o elementarną staranność dziennikarską chodzi, wypada mi wyrazić intuicję, że
takiej plebiscytowej wiochy na sesjach Rady, jak gmina Chocianów długa i szeroka nie było nigdy. Nawet jak drzewiej „yfyyhy” Franciszek Skibicki organizował plebiscyty na najlepszego sołtysa, prawie uważał, żeby nie przegiąć (z zastrzeżeniem, że z zastosowaniem słowa „uważał” tym razem świadomie przeszarżowałem).
Niestety od czasu występu Tomasza Kulczyńskiego w plebiscycie Gazety Wrocławskiej na Osobowość Roku redaktorom i jego zleceniodawcom z Referatu jakby zupełnie palma odbiła. Uwierzyli w moc plebiscytu jako narzędzia prowadzącego do sukcesu „wyborczego”. I masz babo placek – Nowaki z chocianow.pl ledwie jeden plebiscyt rozstrzygają, a już dwa następne rozpisują…
Wymyślają plebiscyt za plebiscytem, który ów plebiscyt pogania, a na dodatek, jak schizofrenicy sami je kreują, rozwiązują i ogłaszają zgodnie z swoim lubińsko bezpartyjno-samorządowym algorytmem, albo algorytmem Klubu Wandycze 2023, ale najczęściej z algorytmem cepa, który młóci co popadnie. Nie wiem, jakie znaczenie dla ich umysłów miało to, że np. niedawno rozstrzygnięty plebiscyt Gazety Polskiej – o dziwo (sic!)– wygrała Pani marszałek Elżbieta Witek, ale chyba co do zasady kierują się podobnymi przesłankami.
Potrafię wyobrazić sobie, że za rok, przed wyborami samorządowymi w plebiscytach wymyślanych przez redaktorów z Lubina za najlepsze redaktorki profili Facebookowych wybrane zostaną np. Katarzyna Paula Tymińska, pisząca dla Stowarzyszenia Chocianów 2023 Piotra Machonia i Marzena Chomicz- Wandycz, udzielająca swojego urzędniczego intelektu na rzecz promocji profilu Klub radnych Chocianów 2023. Ups…
TYLKO U NAS: Randka (i nie tylko), a inaczej mówiąc zwykła polemika FAKTY z pewną uroczą nieznajomą
O ile w przypadku Gazety Wrocławskiej, która na plebiscytach zarabia całkiem sporą kaskę (np. tylko na burmistrzu Chocianowa gazeta Obajtka zarobiła 937,26 zł brutto- 254 x 3,69 zł), o tyle wysyp plebiscytów w Chocianowie to raczej nachalne wprowadzanie zasady Jacka Kurskiego: „ciemny lud to kupi”
„Plebiscytowcom” z Lubina nie chodzi tylko o pieniądze, bo te twórcy otrzymują z urzędu i RCK, czyli z budżetu Gminy.
Głównie dlatego mamy prawdziwą klęskę urodzaju plebiscytów, a to na jadłodajnię, a to na najpiękniejszą palmę, a to na najpiękniejszego sportowca i najmądrzejszego nauczyciela.
Większej „wiochy” dotychczas jeszcze nie było, jak powiedziałem wcześniej, niż teraz – w sezonie małostkowości tej kadencji, doniczek, zegarków ulicznych i gadżetów made in Black Horse, które na nieznaną dotychczas skalę i kwoty zakupują Urząd i RCK.
Nie będę już dłużej trzymał Was w niepewności. Niniejszym informuję, że nie chcąc być gorszy od lubińskich gadzieciaży i na zakończenie zapraszam do wzięcia udziału w rozstrzygnięciu moich autorskich plebiscytów. A co, może mi mniej wolno, niż twórcom plebiscytu na najlepszego Sołtysa…?
Mam zaszczyt poinformować…
W plebiscycie na najlepszą dyrektorkę instytucji Kultury kadencji 2018-2023 ex aequo zwyciężyły Agata Wesołowska i Krystyna Kozołup…
Chocianów, jesteśmy najwięksi…!
Warte podkreślenia jest to, że walka o palmę pierwszeństwa w tej kategorii była wyjątkowo zacięta, co oczywiście podkreśla wagę sukcesu duetu pań Agaty i Krystyny. Triumfatorki wykazały się szczególną aktywnością w propagowaniu Kultury „na wysokim poziomie” przed Referendum. Procowały dzień i noc objeżdżając wieś po wsi, sołectwo po sołectwie, malując buźki, skręcając balony. Działały jak w transie, więc nie mogło to zostać nie zauważone przez ogół gminnego społeczeństwa. Jako jedyny juror jednogłośnie podkreślam zapał działaczek RCK, jakkolwiek jednak z żalem należy zaznaczyć, że ogólnie słabo w plebiscycie wypadły takie postaci, jak dyrektorka Kamil Lis, czy Katarzyna Tymińska… (dla listy Bezpartyjnych Samorządowców w wyborach do Sejmu zdobyła aż 223 głosy!).
Jednakowoż w moim plebiscycie „na najlepsze wybory uzupełniające do Rady Miejskiej kadencji 2018-2023” miałem więcej dylematów, niż w tym powyżej na najlepszą dyrektorkę. Wiązało mnie zwątpienie w ogólne zasady logiki i dobrego smaku, a nawet całe naukowe sekundy rzeczowej refleksji, czy da się wymyślić plebiscyt, który miałby inne plebiscyty pod sobą…?
Poważnie mówiąc, do końca trwania tego plebiscytu, tj. do chwili, kiedy zacząłem pisać tytuł artykułu, nie wiedziałem które z 5-ciu wyborów uzupełniających tej kadencji zajmą zaszczytne I miejsce na „pace”, że zacytuję klasyka Nowaka.
Jeszcze rok temu byłem przekonany, że najlepsze wybory uzupełniające odbyły się przy okazji wyboru Piotra Machonia na radnego. Pamiętacie? W 2021 roku z mandatów radnych z niewyjaśnionych przyczyn zrezygnowali Paweł Kisiel i Dorota Kehle. Piotr Machoń po perypetiach z Komitetami w końcu jednak zwyciężył z szemranego (jak się mówi) KWW Adaśka Tomy. Sam Adaśko wytłumaczył się, że nie przyjmował żadnych korzyści majątkowych za „współpracę” z Arturem Wandyczem, instruktorkami RCK, a nawet z Piotrem Machoniem itd., itd. Przez myśl przebiegło mi również, że pozostałe wybory uzupełniające np. z Heniutkiem Osolińskim także należały do ciekawych, egzotycznych, a wręcz dotychczas niespotykanych w historii demokracji lokalnej Chocianowa, ale w końcu porzuciłem pomysł, żeby się o tym rozpisywać.
Jak donosi Nowak chocianow.pl w wyborach uzupełniających w kwietniu zmierzy się ich kandydat, tj. potocznie zwanego Klubem Wandycze 2023, z kandydatem z „prywatnego” Komitetu.
Takie postawienie sprawy zasługuje na szczególne podkreślenie. Kandydat urzędowy z KWW Chocianów 2023 przeciwko „prywatnemu” KWW! Ups… Urząd jest zaangażowany w wybory uzupełniające? Czy nie jest to przypadkiem całkiem świadome przekroczenie kompetencji prawnych i finansowych urzędu?
Ponadto jeszcze większym novum wyborów uzupełniających w Żabicach są pełnomocnicy Komitetów.
Otóż pełnomocnikiem urzędowego Komitetu Wandyczów jest osoba prywatna Krzysztof Tymiński (podkreślenie- moje) Ups… Nie żaden radny Artur Wandycz, czy inny radny z Klubu, typu Heniek Osoliński.
W Chocianowie zagra orkiestra bezpartyjnego Ratusza…
Z kolei rzekomo „prywatny” Komitet KWW Wojciecha Arendt reprezentuje zupełnie nie prywatny były radny Ryszard Bartosz, a na dodatek (wiadomość nieoficjalna) sam były Paweł Bujak wspiera ten „prywatny” Komitet. Why?
Jeśli do tych paradoksów dodamy ten, że programy wyborcze kandydatów nieznane są w takim samym stopniu mi, jak im samym, proponuję wyborcom, żeby kierowali się wyłącznie znajomością pełnomocników. W odróżnieniu do Tymińskiego, Ryszard Bartosz funkcjonuje w życiu społecznym od wielu lat, raz jako radny, a często jako muzyk, człowiek wrażliwy, uczciwy i godny zaufania.
P.S.:
Obiecuję, że w następną niedzielę o plebiscytach nie napiszę nawet słówka, jeśli posłuchacie tego utworu. Co? Zgoda!
Robert Harenza
Comments