Bez kategorii

Chocianów, jesteśmy najwięksi…!

0

Ostatnio – jak sami zresztą zauważyliście – byłem zarobiony podsumowaniami dokonań samorządu Chocianowa w 2022 roku, sorry. Podsumowanie 2022 roku, cz. I, II I III nie były szczytami moich marzeń, ale ktoś musiał tę niewdzięczną robotę wykonać, jak na przykład dyrektorki/instruktorki RCK ćwiczą eventy „na wysokim poziomie”.

Podsumowanie 2022 roku. Część I (noworoczna)
Podsumowanie 2022 roku. Część II (jasełkowa)
Podsumowanie 2022 roku. Część III (heroikomiczna)

W gruncie rzeczy od dawna chciałem napisać o rzeczach, które – że z patosem powiem – należą do najważniejszych dla żywotu Gminy. Moim zdaniem są ważniejsze, niż Dzień Kolejarza, KONCERT ZIMOWY, „dziewczęce” komentarze na fejsie Klubu Chocianów 2023, a nawet to, czy radny Piotr Piech wprowadza w błąd swoich wyborców, czy nie… Zdaniem Nowaka chocianow.pl wręcz oskarża mieszkańców o niewiedzę, a to raczej niewinne wykroczenie, jeśli wziąć pod uwagę zgrozę urzędowej propagandy, którą sam uprawia za całkiem niezłe – jak na niego – publiczne wynagrodzenie.

Foczko, foczko, puść mi oczko… – radny Bujak czyta Głos Regionu Chocianów

Nie dbając zatem szczególnie o hierarchię, bo każdy Czytelnik ustawi ją sobie indywidualnie, na pierwszy plan wysuwa się to, że jesteśmy najwięksi! Więksi niż Polkowice! Tadam…

Szanowni mieszkańcy, właśnie ta informacja swoją rangą przebija wszystkie inne dotychczas stawiane tezy, twierdzenia, opinie stawiane publicznie przez chocianowską władzę.

(…) Zdaję sobie sprawę, że teraz Powiat może zrobić tylko ten odcinek, ale mam nadzieję , że w przyszłości będzie tego więcej, bowiem jesteśmy najwięksi, więksi niż Polkowice w Powiecie Polkowickim i warto, aby te oczekiwania mieszkańców miały odzwierciedlenie także w inwestycjach (…)

– komentuje radny Paweł Baran.

Wziąwszy pod uwagę, że autor tej wypowiedzi z natury jest raczej „wielki”, w moim odczuciu tym razem mocno przesadził w próbie przełożenia swojej wielkości na grunt polityki lokalnej. Niemniej dla prowincjonalnego felietonisty takiego jak ja, zabieg radnego Barana zawiera aż dwie ważne cechy chocianowskiej władzy, oczywiście z punktu widzenia potencjalnego i rzeczywistego rozwoju Gminy Chocianów. Polityczne „Jesteśmy najwięksi”, w odróżnieniu od prawdy, której – jak wiemy – nie da się dementować
grzeszy małą wyobraźnią leksykalną, na dodatek połączoną z prawie manierycznie nie najwyższych lotów publicystyką. Gmina Chocianów jako największa w Powiecie Polkowickim powinna mieć więcej „do gadania”, niż w rzeczywistości ma od czasu pierestrojki ustrojowej Buzka. To ma na myśli przewodniczący chocianowskiej Komisji Rewizyjnej, jakkolwiek na razie nie potrafi ogarnąć ani ustrojowych kompetencji tej komisji, ani tym bardziej sprawnie wykorzystywać swoje polityczne znajomości, jak choćby w przypadku „ Bezpiecznego przejścia” ze zdjęcia startowego.

Na skrzyżowaniu zwanym „wąskim gardłem” jak w soczewce skupiły się drogi wojewódzka, powiatowa i gminna, dlatego wszystkie poziomy samorządów powinny mieć świadomość rozwiązania problemu, nie tylko Powiat Polkowicki. O dziwo, niedawno nawet osobistości reprezentujący te samorządy spotkały się na kolejowej fecie Bezpartyjnych Samorządowców – Tymoteusz Myrda, marszałek województwa ds. transportu, Kamil Ciupak, starosta Powiatu Polkowickiego i burmistrz Chocianowa.

„Jesteśmy najwięksi”, a realizujemy głównie pomysły wyborcze Bezpartyjnych Samorządowców, tj. od 2 lat budujemy świetlice wiejskie zamiast kanalizację, ścieżkę rowerową zamiast naprawy dróg, albo budujemy psi park zamiast chodnika dla dzieci do szkoły w Parchowie.

O ile to, że jesteśmy najwięksi stymuluje politycznie Pawła Barana, między nami mówiąc od razu widać, że radny krytycznie ocenia efekty działania radnego powiatowego Henryka Czekajło, nomen omen kamrata z tej samej organizacji partyjnej. Na nieszczęście wyborczej oliwy do ognia dolewa jeszcze Klub Chocianów 2023 (czasami na ulicy potocznie zwany krótko Wandycze 2023).

Ups… Rozgadałem się o manii wielkości radnego Pawła Barana, z tym, że jesteśmy najwięksi wiąże się o wiele ważniejszy problem. Właśnie w tym kontekście niepokojące jest milczenie burmistrza w sprawie reelekcji. Nie chce zostać wybrany jeszcze raz na fotel burmistrza Chocianowa? Inni włodarze gmin już podkreślają, co chcą zrobić, jak na przykład burmistrz Przemkowa, czy burmistrz Polkowic. W Chocianowie, choć to największa Gmina, o przyszłości opowiadają radni, nie burmistrz. Dlaczego? Czyżby prawdą było to, że wystąpi jako kandydat do parlamentu z listy Bezpartyjnych Samorządowców w Okręgu nr 1? „- Do sprawy z pewnością wrócimy” – że zacytuję klasyka.

Poszukiwany – poszukiwana osoba na następcę burmistrza Chocianowa. Na przykład…, kobieta mile widziana!

P.S.:
Wybaczcie, ale czas, żebym zaczął nastrajać się do Koncertu Zimowego RCK 2023.

Robert Harenza

Podsumowanie 2022 roku. Część III (heroikomiczna)

Poprzedni artykuł

W Chocianowie zagra orkiestra bezpartyjnego Ratusza…

Następny artykuł

Comments

Comments are closed.

Login/Sign up