Urząd

Zamiast Orszaku Trzech Króli do Chocianowa w 2020 roku zajechała pekińska telewizja Chocianów TV Tomasza Kulczyńskiego. Jesteś "Na celowniku"!

0

O, bosiiuu… Zamiast dzień wolny wykorzystać na oglądanie fajnych filmików z ulicznych igraszek Kaspera Nowaka Chocianow.tv, włączyłem sobie „hipiszeje” kusicielek tańczących pod balkonem Heroda, które „za darmo” nagrałem jako „telewizja FAKTY Chocianów”.

Prrrrry, szalony… Chcę już zsiąść z tego wielbłąda

Nie tylko z powodu sentymentalizmu postanowiłem przypomnieć sobie czasy świetności Orszaku Trzech Króli w Chocianowie. Niestety w natłoku eventów „na wysokim poziomie”, jakie subsydiował mecenas Kultury Tomasz Kulczyński przez cały 2019 rok, odnoszę wrażenie, że tym razem organizator jakby spuścił z tonu. Zamiast Króli zajechała (zdjęcie startowe) pekińska Telewizja Tomasza Kulczyńskiego, a przed nią kroczy dość komiczny Orszak Trzech Dyrektorek.

– Julity Sambor, Krystyny Kozołup i Katarzyny Tymińskiej, choć formalnie Krystyna Kozołup występuje niezasłużenie w randze specjalistki.

Smutne to, ale przejmująco prawdziwe… Taki teraz mamy Orszak Trzech Dyrektorek w RCK! Jeszcze na początku kadencji Tomasza Kulczyńskiego, 6 stycznia 2019 roku „Herod” Krzysztof Leszczyński i kusicielki w natchnieniu odgrywały swoje życiowe role ku uciesze gawiedzi, ze mną włącznie.

Sorry, sorry, sorry… Abiturient Liceum Salezjańskiego w Lubinie – trudno – wprowadził tak poważne zmiany w Chocianowie, że aż trzy Dyrektorki na etatach gminnych teraz roznoszą dary, zamiast Trzech Króli. Na dodatek Orszak Trzech Dyrektorek wynajął pekińską telewizję Chocianow.tv, więc z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością może wybiorę się jednak na Orszak Trzech Króli organizowany tym razem przez Parafię i Mieszkańców (RCK – jest tylko symbolicznie malutkim współorganizatorem).

Czyżby dawny chrześcijański Ośrodek Kultury, przechrzczony przez abiturienta Liceum Salezjańskiego w Lubinie Tomasza Kulczyńskiego na Regionalne Centrum Kultury w 2020 roku z dnia na dzień zakończył kultywować przebojową tradycję członka PiSu Jerzego Likusa? Władza dopiero na minutę przed Świętem postanowiła być współorganizatorem? Nie ma żadnego rozmachu w promocji tego wydarzenia, brak informacji o wielkich przygotowaniach do eventu na dwa tygodnie, na miesiąc, na rok, jak ma w zwyczaju ratuszowa propaganda. Na przykład renowację Krzyża w Chocianowcu, a następnie montaż figury Jezusa zdjęcie po zdjęciu relacjonowano, jak gdyby Tomasz Kulczyński budował co najmniej mały lubiński kościół… Pracował nie tylko gołymi rękami, ale nawet używał elektronarzędzi, żeby bardziej uwiarygodnić swoje zaangażowanie w sprawy społeczno-religijne.

Kulczyński z wiertarką, a internet pokłada się ze śmiechu – chocianow.com.pl


Na dodatek, co najmniej zastanawiające i śmieszne (jeśli nie symptomatyczne…) jest zachowanie Orszaku Trzech Dyrektorek przy współorganizacji dzisiejszej ulicznych państwowych Jasełek. Należy podkreślić, że abiturientkami Liceum, które ukonstytuowało kryształową osobowość Tomasza Kulczyńskiego są także – nie mniej nie więcej, jak instruktorka k.a.o Krystyna Kozołup, a nawet szara eminencja dworu Tomasza Kulczyńskiego, niejaka Agata Wesołowska. Mam więc powód, by od abiturientów religijnej szkoły domagać się elementarnej prawdy. Zabrakło pieniędzy na Orszak Trzech Króli? Po tłustym końcu roku organizowanym przez Orszak Trzech Dyrektorek RCK, Dyrektorkom nic nie zostało w kasie na hojniejsze dary dla katolickiego społeczeństwa?! A może abiturient Tomasz Kulczyński woli jednak „sylwestrować”, z jarmarczną hojnością wydawać pieniądze gminne na Karczmę lub inne eventy disco-polo, niż promować religijne potrzeby Chocianowa, co by nie mówić – mocno prawicowego. Na telewizję Chocianow.tv pieniądze się jednak znalazły! Podkreślę, żeby moja teza nie umknęła uwadze abiturienta Liceum Salezjańskiego w Lubinie: Na telewizję Chocianow.tv pieniądze muszą się znaleźć!


Na kanwie trudnej podróży dostojników z darami do Stajenki Jezusa powstały uliczne Jasełka, to wiemy. Pośpieszna, chaotyczna i wymuszona współorganizacja dzisiejszego wydarzenia przypomina mi raczej wyjątkowo zmęczony Orszak Trzech Dyrektorek, który szedł przez cały rok rozdając dary – a to umowy na nagłośnienie dla lubińskich firm zaprzyjaźnionych z abiturientem, a to zlecenia na wyklejanie bilbordów, drukowanie plakatów, ulotek, a to na umowy dla Dumnego z Chocianowa prezesa Grygorcewicza na moderowanie publicznym portalem chocianow.pl, a to faktury dla Graf Projekt – następnego abiturienta liceum, niejakiego referenta ds. promocji Krzysztofa Kochowicza… itd., itp. Orszak Trzech Dyrektorek, aktualnie urzędujących w RCK rozdał wszystkie dary w 2019 roku – warte uwaga około miliona złotych – kolegom i koleżankom abiturienta Tomasza Kulczyńskiego. Damy z Orszaku rozdały wszystko co do grosika, ale sprawozdania roczne pokażą, czy nie wydały więcej, niż mogły, tym samym obciążając już nowy budżet. Orszak Trzech Dyrektorek na organizację Sylwestra na Rynku, który – o dziwo – od niedawna mieści się w hali widowiskowo-sportowej nie żałował pieniędzy dla firm, firemek, twórców i kolegów abiturienta z Lubina.
Mówiąc w największym skrócie, Orszak Trzech Dyrektorek przeszedł wszystkie etapy „Czasu na zmiany” Tomasza Kulczyńskiego. Nasz abiturient zaledwie w 12 miesięcy zmienił wino w wodę, hipotetycznie i propagandowo nawet tę wodę doprowadził do Rakowa, wybudował przychodnię, kupił Pałac… MZGKiM z Zakładu biednego jak mysz kościelna zmienił w prężnego organizatora Kultury. Urząd Miasta zmienił w oblężoną twierdzę, gdzie na każdych drzwiach wisi naklejka z zakazem uwieczniania fuszerki administracyjnej. Co jeszcze zmienił? Idiotę Adaśka Michalika zmienił najpierw w pomoc administracyjną, następnie w Dyrektora. Zmienił wszystko, nawet alfabet. Alfabet w Chocianowie zaczyna się teraz od litery TeKa 2018, drugą literą jest W, jak Wandycz, trzecią B, jak radny Paweł Bujak.

W tej chwili jego radcy prawni zastanawiają się, co najpierw ochronić od zmian – własną skórę, czy własną reputację, bo tej za dużo nie mieli już na początku pracy dla Tomasza Kulczyńskiego. A Orszak Trzech Króli zamienił na Orszak Trzech Dyrektorek, nie twierdzę, że w sposób rozumny. Orszak Trzech Dyrektorek nie wie za co dostają pieniądze na konto, ale cieszą się, że jeszcze chociaż regularnie. Słowem, zmiany, zmiany, zmiany… Słowem chaos, jakiego Chocianów nie widział od Komuny! Orszak Trzech Dyrektorek w RCK otrzymują w sumie jakieś 18.000,00 zł, a żadna z nich do końca nie wie, jaki jest zakres jej obowiązków, co ma robić, jak żyć, że nie wspomnę o tym, że potencjalnie wiedzą, w co się ubrać do pracy.
Jaką drogę przeszedł Orszak Trzech Dyrektorek, zanim zaczął opłacać telewizję Chocianów.tv? Obserwując poczynania organizatora Kultury/abiturienta Tomasza Kulczyńskiego, mogę przyznać, że droga była kręta, stroma, kamienista, pod górę, śliska, nieprzewidywalna, bez oznakowania, w sumie chyba nie usłana różami. Czego powinna wstydzić się najstarsza z Orszaku?

Rada Miejska Chocianowa daje burmistrzowi następne 300.000,00 zł na rozkurz… Minął lipiec, minie sierpień, wrzesień… – adieu Rado!

„Bania u cygana”, w Sylwestra, do rana… Podaję adres: Chocianów, RCK – tymczasowa siedziba Rady Miejskiej

Cytat:

„…Jak myślicie, ile pieniędzy tym razem z budżetu gminy przelało się na kilkugodzinnej imprezie? Przypomnę, że w 2015 roku Franciszek Skibicki przelał jakieś 16.000,00 zł, choć wcześniej bywało, że przelał i ok. 30.000,00 zł w 6 godzin. Nie wiem dokładnie, na jaką kwotę popłynęliśmy w tym roku, ale zapytam w drodze dostępu do informacji zwracając się do RCK. Dzisiaj przedstawię swoje szacunki, żeby można było porównać szacunki i stan faktyczny, o ile RCK udzieli informacji na ten temat (jeśli nie poda kwot, szacunki będą prawdziwe).
I tak. Biorąc pod uwagę przedłużenie okresu zgłoszeń, twierdzę, że górników, którzy uiścili wpłatę 100 zł wpisowego było niewielu (zapytam, ilu wpłaciło 100 zł) Moim zdaniem około 40 osób(…)
Wziąwszy pod uwagę, że wyszynk bez wynajmu sali wynosił ok. 100 zł na twarz, a ilość gości przekroczyła 100 osób – koszt jedzenia i picia wyniósł co najmniej 10.000,00 zł (zapytam, ile dokładnie). Plus oprawa muzyczna z wodzirejem – szacuję na 5.000,00 zł. Plus wynajęcie sali, plus zakup kufli okolicznościowych – to według moich szacunków jakieś 8.000,00 zł.
Obliczamy
A. Koszty
Catering – 10 000,00 zł
Organizacja, wynajem sali, zakup kufli – 13.000,00 zł
Inne – 3.000,00 zł
Razem koszty: 26.000,00 zł
B: Przychody:
Wpłaty osób fizycznych w związku eventem pod nazwą Karczma, zarejestrowane w kasie RCK – 4.000,00 zł
Wynik finansowy: A minus B
– 22.000,00 zł
To wcale nie jest najśmieszniejsze, że za kilka godzin zabawy budżet wydał jakieś 22.000,00 zł. Przecież już w lutym na szemrany II Bieg wyklętych Gmina za kilka godzin w Parku wydała ponad 23.000,00 zł na rzecz firmy Graf Projekt (…) – napisałem w sprawie organizacji Karczmy
Oczywiście wysłałem wniosek o udostępnienie informacji publicznej w sprawie kosztów, jakie RCK popełniło na rzecz organizacji Karczmy, która według po zmianach znowu wróciła do kalendarza imprez gminnych.”


Już wiem, że Orszak Trzech Dyrektorek na Karczmę wydał więcej, niż kalkulowałem. Z odpowiedzi, którą otrzymałem na wniosek wynika, że wydały co najmniej 44.000,00 zł. Nie? Wystarczy przeczytać „wezwanie”, jakie napisał Orszak, żebym wykazał, że moje pytanie należy do zakresu informacji publicznej.

Dyrektorki z Orszaku Dyrektorek uznały, że muszę wykazać ważny interes publiczny w pytaniu, ile gminnych pieniędzy wydały na zabawę przy piwie abiturienta Liceum Salezjańskiego w Lubinie w gronie kilku kolegów. Dyrektorki z Orszaku, legitymujące się tytułami jakiś uczelni, a kombinują, jakby przed chwilą urwały się z choinki – chcą, żebym w jakimś singapurskim albo pekińsko-salezjańskim języku uzasadnił proste pytanie. Na dodatek Orszak Trzech Dyrektorek na prośbę skierowaną do nich w sprawie udostępnienia zakresu obowiązków poszczególnych pracowników Regionalnego Centrum Kultury odpowiedział mi, że podanie zakresu obowiązków instytucji publicznej nie jest informacją publiczną, bo ujawnienie zakresu obowiązków Dyrektorek Orszaku mogłoby naruszyć „prawa pracowników” . Nie wierzycie?

Okazuje się, że za rządów Tomasza Kulczyńskiego nastały takie czasy, że w instytucji Kultury „Zakresy obowiązków pracowników mają charakter prywatny”. Prywatnie, to żadna z Dyrektorek Orszaku może nie odpowiedzieć mi na kulturalne „Dzień dobry”, ale w tym miejscu kończy się prywatność. Żadna nie wie, na czym polega praca publiczna, za co dostają pieniądze, za co odpowiadają, przed kim i dlaczego dopiero jakiś Sąd uświadomi im, że prywatność kończy się za drzwiami alkowy, a one otrzymują publiczne wynagrodzenie za wykonywanie powierzonych im bardzo precyzyjnych obowiązków. Orszak Trzech Dyrektorek dotychczas rozdawał dary publiczne, nie prywatne. Oj tak! Podarowały nam tyle eventów, gadżetów, muzykę w Parku z radiowęzła Creativ Media Events, i telebimy Creativ Media Events, i rowery reklamowe oklejone plakatami z Sylwestrem dla garstki. Jedna z Dyrektorek nawet oświadczyła, że naruszono dobre imię RCK w ten oto sposób, że umowę na czas określony opisano jako zawartą na czas nieokreślony.


Publikujemy umowę RCK z fundacją Dumni z Chocianowa, na prowadzenie oficjalnej strony miasta – chocianow.com.pl

Orszak Trzech Dyrektorek jest odporny nie tylko na wiedzę, ale także na mówienie prawdy. Do wiadomości Rady Miejskiej podam więc, jak wygląda prawda. Orszak Trzech Dyrektorek kosztuje podatników ok. 260.000,00 zł rocznie ( ich pensje plus świadczenia związane z wynagrodzeniami).Dużo! Ale dodamy do tego dodatkowo 144.000,00 zł, które przeznaczyły na utrzymywanie portalu Dumni z Chocianowa chocianów.pl połączony w hybrydę z Głos Regionu Chocianów i telewizją Chocianow.TV ,daje to całe 400.000,00 zł rocznie. To połowa budżetu Regionalnego Centrum Kultury, jaki organizator Tomasz Kulczyński w tym roku przeznaczył na działalność statutową tej instytucji. Za pozostałe 400.000,00 zł Tomasz Kulczyński zamierza utrzymać budynki, ocieplać, sprzątać, robić Majówki, Biegi i nawet powtórzyć sukces Jagody w Regionie. Jeszcze w to wierzy tylko Orszak Trzech Dyrektorek, bo już sam organizator Kultury tu i ówdzie daje znaki, że on w cuda nie wierzy. Ma rację, ja także przestałem wierzyć w cuda, dlatego doradzam opozycji złożyć stosowne zawiadomienie do Prokuratury w sprawie łamania prawa. Abiturient ewidentnie dopuścił się przekroczenia uprawnień, dopuszczając by niezgodnie ze Statutem RCK jedna dyrektorka powoływała inną dyrektorkę, jakby to był prywatny folwark, a nie Instytucja publiczna.


Art. 15 ust. 8 U stawy z 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej stanowi, że Statut Instytucji Kultury może przewidywać utworzenie stanowiska zastępcy dyrektora lub stanowisk zastępców dyrektora. W takim przypadku statut określa liczbę stanowisk zastępców dyrektora oraz tryb ich powoływania i odwoływania. Ponadto Statut instytucji kultury powinien określać liczbę zastępców dyrektora, jeśli takie stanowiska mają być tworzone w instytucji. W wielu statutach są zapisy mówiące o tym, że zastępcę dyrektora instytucji kultury powołuje organizator albo, że powołuje go dyrektor po uzyskaniu pozytywnej opinii organizatora. Zgodnie z Ustawą w statucie musi być uregulowany jedynie sposób powoływania zastępcy lub zastępców. Natomiast zgodnie z art. 15 ust. 2 tejże ustawy jest mowa, że w przypadku gdy statut instytucji kultury przewiduje stanowisko zastępcy dyrektora lub stanowiska zastępców dyrektora, określa on również sposób oraz tryb ich powoływania i odwoływania. Tak więc o tym, kto i w jakim trybie dokonuje powołania i odwołania zastępcy w instytucji kultury decyduje treść jej statutu. I jeszcze jedno! Status zastępcy dyrektora instytucji kultury nie jest tożsamy z szeregowym pracownikiem. Jest zbliżony do statusu dyrektora instytucji. Wynika to z faktu, iż zastępca dyrektora w czasie nieobecności dyrektora pełni de facto właśnie funkcję dyrektora tej instytucji i posiada szczególne umocowanie do tego wynikające ze statutu (który musi w ogóle przywidywać istnienie takowego stanowiska). Rozwiązanie, jakim dysponuje Chocianów (brak zastępcy w ogóle) nie wydaje się prawidłowe z żadnego punktu widzenia, a już najbardziej chociażby z organizacyjnego. W sytuacjach losowych – choroby, wypadku dyrektora, czy nawet poważniejszych kwestii), instytucją zarządza Główny Księgowy bądź wyznaczony przez organizatora pełnomocnik, co jednak i tak wymagałoby wpisania odpowiednich postanowień do statutu.
Orszak Trzech Dyrektorek z organizatorem dotarł chyba do Stajenki…

Robert Harenza

"Mamy ubraną choinkę i umyte okna, a firanki są wyprasowane…" – świąteczna rozmowa z Anną Pichałą

Poprzedni artykuł

Oto "Konwent" Tomasza Kulczyńskiego i jego sołtysi… Na razie "Dumni z Chocianowa", choć okręt tonie…

Następny artykuł

Comments

Comments are closed.

Login/Sign up