Bez kategorii

Na chwilę przed wyborami w kwietniu… Dumni z Chocianowa 2023 milczą

0

Jest 4 lutego 2024 roku, godz 8:11, niedziela… Start. To, co śpiewa Gawliński oczywiście jest zdaniem rockendrolowca, ale nie potrafiłem powstrzymać się, by w przededniu Dnia Zakochanych nie posłuchać twierdzenia: „Przez dziewczyny”…

„Na chwilę przed wyborami w kwietniu”… informuję, że w „zaprzeszłym” artykule Na chwilę przed wyborami w kwietniu. Ciąg dalszy… szpetnie pomyliłem się liczeniu, ilu radnych w kadencji 2018-2024 (sztuka po sztuce) zrezygnowało z zaszczytnego stanowiska publicznego reprezentowania mieszkańców gminy Chocianów. Nie pięciu, jak oznajmiłem, lecz naprawdę sześciu z 15 przedstawicieli Organu Stanowiącego wygasiło mandaty.

„Będzie o precedensie który lokuje Gminę Chocianów na pierwszym miejscu wśród niespełna 2500 gmin w Polsce. W Gminie Chocianów podczas jednej kadencji z mandatów radnych zrezygnowało aż pięciu radnych (30% Rady), powodując konieczność przeprowadzenia trzy razy wyborów uzupełniających. Kapitalne, co? Mandat radnego Norberta Piotrowskiego na szczęście uległ wygaszeniu w samej końcówce kadencji, a Kodeks Wyborczy eliminuje konieczność uzupełnienia składu rady. Wyszło, że od pół roku zamiast 15 radnych, Gmina Chocianów ma 14 radnych, ale tylko 9 osób statystycznie głosuje w sprawach całkiem licznej rzeszy mieszkańców. Aktualna Rada Miasta „w całości” mieści się nawet w ciasnej salce „Pałacu Ślubów Chocianowa” Ups… „Kochamy Chocianów”! „

– napisałem tydzień temu.

Z czułością wartą innej sprawy dziękuję radnej Annie Pichale, że w komentarzu do artykułu kopniakiem wyprowadzenie mnie z przaśnego, aczkolwiek niezamierzonego błędu. Przepraszam..

I jakby tego było mało, przeprosiny z mojej strony należą się także Izabeli Szwed, byłej radnej, bo to właśnie o niej zapomniałem w obliczeniach. Naprawdę nic nie usprawiedliwia mojego zachowania, nawet to, że Pani Izabela krótko uczestniczyła w pracach Rady Miejskiej Chocianowa. Zrezygnowała jako najpierwsza, zaledwie po kilku miesiącach sesyjnych męczarni, intryg, kłamstw, wniosków o „zamknięcie dyskusji”, że o intelektualnej i moralnej (pszenno-buraczanej) stylistyce życia publicznego, którą zafasował Gminie lubiński „Czas na zmiany” nie wspomnę.

Procesu kolonizowania przez Lubin murzyńskiej wioski o nazwie Gmina Chocianów być może sam jeszcze na początku kadencji do końca nie rozumiałem, dlatego zapomniałem, że to Pani Izabela otworzyła ten exodus radnych „na wysokim poziomie”, a później zaczęli wymykać się inni z tego jakby „zaklętego” kręgu.

Dobrze zapamiętałem mrożące krew żyłach odejście Doroty Kehle i Pawła Kisiela…

Pamiętam, że napisałam nawet mocno egzaltowany tekst z pytaniami do przewodniczącego Klubu Radnych Chocianów 2023 Artura Wandycza, co było powodem rezygnacji jego radnych. Szok! Jeśli takie gwiazdy rzucają mandaty, prawe i prawicowe natury jednocześnie w zmowie i porozumieniu składają „wypowiedzenia”, to naprawdę nie jest normalne, ani naturalne, ani przypadkowe, ani nawet ogólnie zrozumiałe. Klub uznał, że nie ma, o czym mówić, zresztą jak i na inne tematy, które przerastają tych polityków.

Nieco światła rzucał ten mem, który niczym próba zalotów węża z jeżem oddaje istotę demokracji, którą Lubin narzucił (jako mądrzejszy) w ironicznie kagańcowej postaci. Przyznam się, że już wtedy byłem przekonany, że samorząd Chocianowa stacza się po równi pochyłej, aczkolwiek nikt mi nie wierzył.

I bęc…

Jakiś rok temu, nomen omen właśnie na walentynki 2023 z mandatu zrezygnował sam Paweł Bujak, heroiczny bohater tej przedziwnej politycznej operetki, w której najczęściej grał rolę „wiejskiego głupka”. Choć dzielnie rywalizował z radnym Arturem Wandyczem w dyscyplinie składania na sesjach wniosków o zamknięcie dyskusji, nagle i niepokalanie zmądrzał… Odszedł był do historii chocianowskiego parlamentaryzmu w milczeniu, aczkolwiek nie potrafię uznać, że to milczenie jest złotem z przysłowia.

O tym, jak wymyślam życzenia dla zakochanych. Czyli tradycyjne walentynkowe zaklinanie żmii…

„Koledzy, w których był zakochany, tj. wszyscy Wandycze Klubu Radnych Chocianów 2023 jakby zupełnie o nim zapomnieli. Nawet reporter rynkowy Kasper Nowak udaje, że nic się nie stało. Radni Klubu zakochani w sobie zapomnieli nawet poinformować opinię publiczną, że Komisarz Wyborczy wyznaczył termin wyborów uzupełniających w Okręgu Żabice na dzień 16 kwietnia 2023. Jakkolwiek nie miało to miejsca w przypadku innych cyklicznych wyborów uzupełniających wcześniej (w tej kadencji to już 5 rezygnacja z mandatu, ups), tym razem z prawdomównych ust Nowaka nie padło najskromniejsze nawet słówko na temat wyboru nowego radnego.

Rezygnacja 40% członków Rady miejskiej Chocianowa w kadencji 2018-2024 to swoisty rekord w skali całego kraju, czyż nie?

Niestety Dumni z Chocianowa 2023 radni z Trzebnic i Chocianowca nadal milczą, nie tylko oczywiście w kwestii poruszanej powyżej, tj. lawiny rezygnacji z mandatów. W moim odczuciu „na chwilę przed wyborami w kwietniu” milczą jeszcze bardziej, o ile w ogóle da stopniować milczenie (wyłączywszy oczywiście stopniowanie milczenia, które da się zaobserwować w przypadku zakochania, połączonego z nieśmiałością na przykład, albo milczeniem spowodowanym wyrzutami sumienia…). Rezygnacje radnych opozycji teoretycznie można tłumaczyć jakąś niechęcią do stylu, metod i technik rządzenia bezpartyjnych Wandyczów, czy nawet dając wiarę temu, co w komentarzu napisała wprost była radna Anna Pichała:

„Świadczy to bolszewiźmie i niszczeniu innych przez aparat władzy chocianowskiej. Ci co zrezygnowali, nie chcieli legitymizować tej bandytierki albo zwyczajnie zostali zastraszeni”

Dyskusyjne Forum Samorządowe Roberta Harenzy: Chocianów wydał 24 mln zł na administrację. Szukamy efektów!

„Oczywiście patrząc darmowym „Okiem kamery” Nowaka, Chocianów odnosi same sukcesy „Bezpartyjnych Samorządowców”, którzy a to zlikwidowali MZGKiM, albo zaszczuli radną Annę Pichałę, albo „oszczędzili na likwidacji szkół” aż 2 mln zł, albo w ramach oszczędności teoretycznie połączyli instytucje takie jak RCK i Bibliotekę, których ani formalnie i finansowo nie połączono, choć Agata Wesołowska nawet na stosie będzie zaprzeczać, że „nawet najdłuższa żmija przemija”…

Dlaczego mandaty rzucili członkowie Klubu rządzącego Chocianowem, Kehle, Kisiel i Bujak? Why? „Na chwilę przed wyborami w kwietniu” Klub Wandycze 2023 milczy tym bardziej. I o ile domysłów jest więcej, niż prawdopodobnie rzeczywistych powodów rezygnacji radnych rządzącej większości, nikt nie kwapi się, by uczciwie powiedzieć, co spowodowało taki blamaż chocianowskiego samorządu i w ogóle lokalnej demokracji. Daleko mi od tego, by wszystko tłumaczyć dość nieokrzesanym charakter em przewodniczącego Klubu.

Może radni „króla Artura” nie chcieli żyrować dość niejasnych i być może niezgodnych z prawem metod sprawowania władzy, albo nie zgadzali się na kłamstwa, mataczenie, czy wręcz orientację na niszczenie ludzi i instytucji gminnej administracji? Ten rodzaj politycznej bezpartyjnej nonszalancji, który bardziej przypomina bardziej mechanizmy mafijne, a nie kawałek organizacji państwowe? Na chwilę przed wyborami w kwietniu… Dumni z Chocianowa milczą!

„Na horyzoncie nie widać póki co żadnych kandydatów na burmistrzów ani radnych. Co świadczyć może tylko o jednym! (…) Nikt się nie wychyli, żeby nie został zniszczony. Jesteśmy skazani więc na tych pajaców i na ten cyrk przez kolejne 5 lat”

– że kolejny raz zacytuję w cudowny sposób walentynkowo brzmiącą radną Annę Pichałę.

Na zakończenie jako ciekawostkę przypomnę swoje impresje na temat przywództwa Gminą Chocianów, które już wieki temu wyrażałem, nomen omen też w kontekście… „Przez dziewczyny”.

Poszukiwany – poszukiwana osoba na następcę burmistrza Chocianowa. Na przykład…, kobieta mile widziana!

Reasumując:

Do tej pory wszystko wydawało się proste, ale „na chwilę przed wyborami w kwietniu” nic nie jest już ani oczywiste, ani proste, ani nawet prawdopodobne… Widzimy, że ta kadencja spowodowała rekordowy wzrost zadłużenia oraz rekordowy konflikt społeczny w obrębie społeczności gminnej, a to raczej tylko wstęp do problemów, które rysują się w głowach spin doctorów wyznaczonych przez Klub Chocianów 2023 na 2 miesiące przed wyborami.
Co pozostało z tego?

„Wraz z #Piotr Wandycz ustaliliśmy istotne cele na przyszłe lata w kadencji 2023-2028.
#KoncepcjaRozwojuGminyChocianów”

– napisał Tomasz Kulczyński.

Już wtedy twierdziłem, że „Panowie” ustalili same znaki zapytania. Dodać należy, że najważniejszym znakiem zapytania jest to, czy ustalili cele na lata 2023-2028, czy może np. na 2024-2029. Dla nich, jak widać, i dziś nie ma to znaczenia, bo jednak poważne „ustalenia” wypadałoby oprzeć na poważnych podstawach prawnych, ekonomicznych, politycznych, że o społecznych nie wspomnę. Milczą? Eee, nie do końca… Nieśmiało albo malują linie „od krzyża do krzyża”….

albo najtaniej sprzedają apartamenty


albo bezimiennie „utwardzają” drogi gminne.

W związku z powyższym realizując zasadę „Przez dziewczyny” zgadzam się z opinią Anny Pichały, że na razie nawet ja nie mam powodów, by pisać o nowych planach na Gminę Chocianów 2024- 2029 Oficjalnie nie ujawnił się żaden chojrak, który chciałby przejąć stery po Tomaszu Kulczyńskim. Sytuacja nienormalna, ale jest jak w czeskim filmie, nikt nic nie wie, do czego zdążyłem przyzwyczaić się przez ostatnie lata. Klub Chocianów 2023 milczy, ale czy to taktyka, czy wstydliwość? Między nami mówiąc, zabawy w brak przywództwa przerabiałem wielokrotnie, więc nie spieszę się z wyrażaniem gorących opinii , a nawet przesadzam z naiwnością w tej kwestii, co chyba zaczyna mnie bawić jako najnowsza wersja bezpartyjno- politycznej strategii przejęcia władzy w Gminie Chocianów.

P.S.
Pozwólcie, że na do widzenia nawiążę do walentynkowo-jazzowej scenerii nadchodzących świąt i prozaicznych dni.

Robert Harenza

Na chwilę przed wyborami w kwietniu. Ciąg dalszy…

Poprzedni artykuł

Na chwilę przed wyborami 2024 w kwietniu… Kłamią na kredyt na grube miliony.

Następny artykuł

Comments

Comments are closed.

Login/Sign up