Urząd

Dyskusyjne Forum Samorządowe Roberta Harenzy otwarte!

0

Wszystko mnie boli na myśl, że inni mają ferie, a ja jadąc do pracy codziennie muszę patrzeć na plakat „Niech żyją zimowe ferie”. Ale na tym kończę żale dygresyjne, bo mam przyjemność otworzyć Dyskusyjne Forum Samorządowe Roberta Harenzy. To inicjatywa wychodząca naprzeciw potrzebom mieszkańców Gminy Chocianów, w swej służąca uczciwej wymianie poglądów na tematy działania gminnego samorządu w następnej 5-letniej kadencji. Nie tylko to, kto zostanie burmistrzem czy radnym jest przecież ważne, bo to jedynie wypadkowa nastrojów, jakie panują podczas demokratycznych wyborów. Nie mniejsze znaczenie ma komfort życia mieszkańców, którzy po wyborach pozostaną w mniejszości. Mam nadzieję, że Dyskusyjne Forum Samorządowe Roberta Harenzy, dalej zwane DFS Roberta Harenzy wpłynie na podniesienie poziomu politycznej i obywatelskiej świadomości mieszkańców gminy Chocianów.
Pod względem ożywienia życia społecznego i politycznego Chocianów nie odstaje od reszty Polski. W wyborczym 2018 roku, po zmianach w Ordynacji także w naszej Gminie nastąpiło także wyraźne podniesienie temperatury dyskusji i sporów. Widać to wszędzie, zaczynając od wzmożonej aktywności radnych kończących swą kadencję– poprzez działania promocyjne Urzędu Gminy

– a skończywszy na formułowaniu różnych pomysłów, wizji, projekcji przez mniejsze środowiska na spotkaniach, ulicy, czy forach i portalach społecznościowych. Dyskusyjne Forum Samorządowe Roberta Harenzy z założenia jest tym miejscem, w którym powinny spotykać się różne idee, nieraz diametralnie sprzeczne ze sobą stanowiska, tak pod względem sposobu ich formułowania, języka przekazu, jak i zasobu doświadczenia i odpowiedzialności w nich prezentowanych. Wszystkie dotąd rozproszone wypowiedzi, społeczne i obywatelskie postawy uczestnictwa w życiu zbiorowym gminy są tu mile widziane, a szczególnie głos młodych mieszkańców, ich potrzeby, wpływ na kształt gminy, kierunków jej rozwoju. A jest o czym dyskutować.

DFS Roberta Harenzy oczywiście z uwagą wysłuchało głosu radnego Krzysztofa Leszczyńskiego, choć nie ukrywam, że bardziej interesujące jest poniżej prezentowane stanowisko.

„Gdzie my żyjemy. Kogośmy wybrali…”. Wyraźnie słychać głos zawiedzionego człowieka, prawda? Wypowiedź dotyczy diagnozy życia społeczno – kulturalnego, które zdaniem autora w tej kadencji nie należało do szczególnie udanych. Należy zrozumieć rozgoryczenie, jakie towarzyszy nawiązaniom do Dnia Jagody, a szerzej do oferty kulturalnej i frustracji spowodowanej biernością dotychczasowej władzy. Oferta kulturalna Chocianowa nigdy nie była zbyt bogata. W kadencji 2014-2018 oprócz tego, że nadal bogata nie jest, to jeszcze obracamy się w tym samym schemacie – Majówka, Disco-polo, Dzień Jagody, Dożynki. I znów sino-żowty pochód Kyczery, Karczma, Dożynki. I znów SOLI DEO, ECHO, i Koncert Noworoczny. O przykład. Od początku kadencji cyklicznie w styczniu pojawiają się te same śpiewogry kolęd i pastorałek, co roku. Ida Zagórska na scenie chrześcijańskiego Ośrodka Kultury śpiewa ten same repertuar. Tak było w styczniu 2016, w styczniu 2017

Orszak i Wielka Gala Noworoczna, czy zwykła prowincjonalna chałtura?
Chocianowski Orszak Trzech Króli według Edyty Rząsa
AVE MARIA w Chocianowie

I znów mamy powtórkę z rozrywki! Dzisiaj festiwal kolęd z SOLI DEO i ECHO, a za parę dni na wielkiej scenie ChOKu wielka noworoczna atrakcja – „Od arii do piosenki”, w tym występ SOLI DEO…


Czy kogoś dziwi niesmak, jaki niesie wyżej przedstawiona wypowiedź. Mnie nie. Rada w tej kadencji przyjęła koncepcję powrotu normalności, która zaowocowała powtórkami, razi schematyzmem, preferuje potrzeby ludzi bliskich społecznej i kulturalnej wrażliwości Franciszka Skibickiego. Nie dziwi więc to, że ktoś zwerbalizował potrzebę zmian.

Rok Wyborczy dopiero się zaczął, więc nie wymagajmy jakiś rzeczowych programów. Na razie jesteśmy w fazie typowania osobowości, które mogłyby sprostać realizacji wizji rozwoju gminy.

Z powyższego wynika, że ludzie w Chocianowie zadają sobie pytania, ba! – nawet setki pytań. Niektórzy zastanawiają się, czy radny z Lubina, o ile oczywiście będzie chciał zrobić karierę w chocianowskim samorządzie zdecyduje się przyjąć posadę szefa chrześcijańskiego Ośrodka Kultury, bądź nawet zająć się promocją Gminy. Predyspozycje ma, co widać na plakacie wielkoformatowym, na którym obok swojego zdjęcia zamieścił hasło „Niech żyją ferie zimowe”. Myślę, że Dyskusyjne Forum Samorządowe Roberta Harenzy będzie popierać każdą inicjatywę społeczną, a szczególnie respektowanie swobód obywatelskich wyrażanych w różnych prawnie dozwolonych formach. Miło będzie, jeśli w marcu radny z Lubina na plakacie ze swoim zdjęciem zamieści hasło „Niech żyje międzynarodowy Dzień kobiet”, a w maju swojego wizerunku doda „Niech żyje Konstytucja 3 Maja”. Po Franciszku Skibickim w Chocianowie żadna kolorowa inicjatywa nie powinna bulwersować, a raczej cieszyć, zachęcać do myślenia, a nawet wzruszać obecnością, jak mnie moja Pani ze snu.
Dyskusyjne Forum Samorządowe Roberta Harenzyuważam za otwarte…

Robert Harenza

Sprostowanie

Poprzedni artykuł

Franciszek Skibicki nie remontuje już fontann. W Chocianowie nareszcie stanie pomnik…

Następny artykuł

Comments

Comments are closed.

Login/Sign up