Urząd

Dopiero po wakacjach odwołają Radę. Burmistrz TVL i Facebook (0 zł) zaprasza na darmowy basen

0

Jeśli Rada Miejska Chocianowa z debiutującym na starość w polityce Januszem Ślipko na czele uspokaja się myślą, że referenda w Polsce w sprawach odwołania rady gminy bywają skuteczne li tylko w przypadkach, gdy 1) cała Rada po pijaku potrąci na pasach zakonnicę w ciąży, albo na przykład w innej ekstremalnej sytuacji – tj. 2) gdy radni (w tym nawet dwie radne płci żeńskiej) wezmą udział w gwałcie zbiorowym na sekretarce burmistrza lub wójta, która po przestępstwie (a może nawet w chwili gwałtu) oświadczy, że jest nieletnia… – to proszę Szanownych Czytelników i radnych o uwagę!
„Sprawdziliśmy…” (pozwólcie, że przywołam ulubione słowo i zwrot żurnalistów Kaspera Nowaka, Seby i Krystiana Wan, autorów gniota pt. „Kurator nadal bez decyzji” z chocianow.pl – przypis mój). Cuda zdarzają się, niczym cud wybrania Pawła Bujaka na radnego Chocianowa, co jest precedensem z gatunku przypowieści o zakonnicy i sekretarce. Otóż wszystko wskazuje na to, że „zakonnica” istotnie metaforycznie jest w ciąży, o czym świadczą wypowiedzi Tomasza Kulczyńskiego ze studia TVL a propos pomysłu reorganizacji sieci szkół (za chwilę do wywiadu wrócę). I… zakonnica zamierza przejść przez drogę, tj. przenieść 10 oddziałów ze szkół do szkół oddalonych od siebie o kilkanaście kilometrów. Na dodatek Rada Miejska jest „pod wpływem”, pędząc na kolizyjną ze spora częścią gminnej społeczności. Choć nie chcę, warto Radzie Miejskiej w tym miejscu zasugerować, że jest na przednówku cudu, który ostatnio odnotowano podczas referendum w Boguszów Gorce.

Gdzie są radni, gdzie burmistrz, gdzie oszczędności…? – nerwowo szuka „urzędnik” Wan. Na wykresach kołowych Chocianów 2020!

Rada znalazła ten skuteczny przepis na odwołanie w drodze referendum – niech tylko radni kontynuują swój zamiar, racjonalizują swoje błędy, manifestują upór albo wręcz lekceważą opinię publiczną, co coraz częściej ma miejsce (wrócę do tego wątku trochę później). I dodam jeszcze, że Referendum ruszy zaraz po przyjęciu Raportu o stanie gminy przez Radę, tj. – jak znam życie i tricki wirtualnego burmistrza – w najpóźniejszym z możliwych ustawowych terminów – czyli do końca sierpnia. „Sprawdziliśmy”, że burmistrz wie, że na podstawie „§ 4 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 31.03.2020 r. w sprawie określenia innych terminów wypełniania obowiązków w zakresie ewidencji oraz w zakresie sporządzenia, zatwierdzenia, udostępnienia i przekazania do właściwego rejestru, jednostki lub organu sprawozdań lub informacji (Dz.U. z 2020 r. poz. 570)” pojawiła się możliwość przesunięcia terminów na dokonanie procedury absolutoryjnej. O 60 dni mogą być przesunięte obowiązki związane z procedurą absolutoryjną – organy wykonawcze będą musiały przedstawić organom stanowiącym sprawozdanie finansowe za rok 2019 do 30 lipca, zaś organy stanowiące uchwałę o absolutorium podejmą do 29 sierpnia. Taki stan rzeczy daje możliwość odłożenia w czasie rozpatrzenia raportu o stanie gminy z uwagi na powiązanie tych czynności z sesjami absolutoryjnymi do końca wakacji. Stąd w ramach Programu Naprawy Skutków… burmistrz w telewizyjnym spocie zaprasza na „darmowy” basen do końca wakacji, bo gmina jest biedna, co też zaznacza na antenie.

„Sprawdziliśmy”, że Rada miejska otrzyma do zaopiniowania Raport o biednej gminie z wskazaniami, gdzie są jeszcze rezerwy finansowe, tj w oświacie i na połączeniu kubłów Biblioteki i RCK w jeden prężny kolektyw organizujący „Kulturę na wysokim poziomie” (sorry, że znów odwołam się do ulubionych przeze mnie słów klasyczki Krystyny Kozołup…)

PROGRAM NAPRAWY SKUTKÓW… Tomasza Kulczyńskiego – połączenie kubłów, za które dwie wiejskie szkoły zapłacą 2 mln zł!


Ups… Byłbym przeoczył, ale jednak pojawił się już jeden „Raport” o stanie Ogniska Muzycznego im. Franciszka Skibickiego – artyści grają gdzie popadnie, bo RCK od jakiegoś roku w fazie przekształceń, kadrowych konfabulacji, że o ciasnocie pomieszczeń nie wspomnę. Raport o stanie Kultury wyższej przekazały dwie nowe Główne Specjalistki – Jolancia Sylwia Kondysz, była dyrektorka Biblioteki i Główna Specjalistka Krystyna Kozołup, była dyrektor chrześcijańskiego Ośrodka Kultury, była dyrektor Regionalnego Centrum Kultury, poniekąd to także była szefowa…
https://www.facebook.com/RegionalneCentrumKultury/videos/267887727978714/
No dobra. O zakonnicy referendalnej już napisałem, o raporcie biednej gminy wspomniałem, o tym, że „sprawdziliśmy”, czy radni mają świadomość zbliżającego się cudu – myślę na głos, odhaczając wątki, które założyłem sobie dzisiaj zahaczyć. Chyba wszystko, słowem wstępu.
Przejdźmy więc do zdalnego, jedynego jak dotychczas, ulubionego przez burmistrza formatu spotkań burmistrza z mieszkańcami gminy, tj. spotkania w TVL lub na Facebooku. Na marginesie – COVID-19 spadł chyba z nieba, niczym przysłowiowa kasza manna, bo w tej chwili organ wykonawczy Chocianowa swoją argumentację spotkań z elektoratem w wirtualnym świecie może multiplikować i wzmacniać do woli, oczywiście wybiórczo, ale do woli…„Sprawdziliśmy”, że Tomasz Kulczyński pomimo zapewnień, że jest otwarty na dyskusję ze społecznością wiejską nie spotkał się z kontestującymi projekt reorganizacji szkół ani razu. Od czasu zdalnego podjęcia przez Radę uchwał w sprawie szkół w Szklarach Dolnych i Parchowie, czyli od 14 maja 2020 roku Rada Miejska milczy, jak grób. Na pierwsze zaproszenie Szklar Dolnych burmistrz zareagował udzielaniem wywiadu w TVL, na drugie wysłał zastęp fachowców municypalnych. Od „rzecznika prasowego urzędu” Krystiana Wan począwszy, poprzez Elżbietę Kowalczuk, na bliżej nikomu nie znanym prócz Gruszce Piotrowi „pracowniku RCK” skończywszy to urzędnicy prowadzą coś w rodzaju prezentacji skutków finansowych, jakie przyniosą zmiany sieci szkół.

PROGRAM NAPRAWY SKUTKÓW… Tomasza Kulczyńskiego – połączenie kubłów, za które dwie wiejskie szkoły zapłacą 2 mln zł!

(na liście nie ma pracownika RCK, choć skądinąd już wiem, że na Zebranie Wiejskie zaproszony został „inaczej”)

Burmistrz w tym czasie był zarobiony jakimiś ważniejszymi czynnościami rozwoju gminy, niemniej nadal utrzymuje, że choć nie jest stroną w sporze, pragnie spotkać się z mieszkańcami – koncepcja spotkań po pięć osób przy kawie i prezentacji chyba uległa zapomnieniu.

„Zróbmy se selfie albo pomnik w sprawie Referendum…” – zadecydowała Rada Miejska Chocianowa. Brawo!

Na nieszczęście dla sprawy spotkanie dolnośląskiego Kuratora Oświaty Romana Kowalczyka, który przybył na spotkania do Szklar Dolnych i Parchowa burmistrz odpowiedział nieco aroganckim w tonie wywiadem w TVL, a nowe argumenty przedstawił tym razem inicjał Kasper Nowak na publiczno-prywatnym chocianow.pl

Żeby nie było, że chcę doradzać Tomaszowi Kulczyńskiemu muszę podkreślić, że cieszę się, że burmistrz w najprostszy sposób dąży – tak jak ja, zresztą – do politycznego przesilenia, eskalując poziomem lekceważenia problemu. Nie zamierzam więc tracić energii, by rozłożyć na czynniki pierwsze „metafory” Tomasza Kulczyńskiego, które wymyślił przed kamerami okrutnie lubińsko-kurskiej telewizji… Mieszkańcy Chocianowa już dobrze na własny użytek odczytują koncepcje i „metafory” burmistrza, choć przyznam się, że mam trochę w tym udział. Proszę posłuchać, co Pan Kurator miał do powiedzenia na temat bezskutecznego spotykania się z burmistrzem.

Założę się, że obecni na spotkaniu w Parchowie wysłannicy Tomasza Kulczyńskiego – inicjał Kasper Nowak i referent/operator Krzysztof Kochowicz (obecni na ujęciu poniżej) – przewinęli ten kawałek nagrania, w którym przewodniczący NZSZ Solidarność Nauczycieli Pan Lis wypowiada się na temat oświatowej działalności ruchu tzw. Bezpartyjnych Samorządowców, od którego nie odżegnuje się aktualny burmistrz Chocianowa.

Radni Chocianowa może i mogą pominąć milczeniem opinię związku nauczycieli, na razie bagatelizować wraz z burmistrzem rolę Kuratora, ignorować dobre rady obserwatorów politycznych, niemniej lekceważenie nastrojów społecznych to poważny błąd. Oto organy samorządowe doprowadziły do sytuacji, że ludzie w sprawie oświaty spotykają się z Kuratorem w szczerym polu, a nie w miejscach publicznie do tego stworzonych.

„Sprawdziliśmy”, że urzędowy „fejk” powtórzył mądrości powyżej po obejrzeniu wywiadu Tomasza Kulczyńskiego w TVL. Po „darmowej” sesji absolutoryjnej napisze jeszcze więcej, ale wcześniej zabierze głos w sprawie następnej prośby o następne spotkanie burmistrza z mieszkańcami Szklar Dolnych, które wystosowała Pani sołtys Dorota Janusz.

Robert Harenza

W "biednym" Chocianowie ruszył sezon eventowy 2020 – Program Naprawy Skutków… Natomiast Referendum wystartuje jesienią!

Poprzedni artykuł

Z cyklu Zaczytany Chocianów bajka pt. "Przygody dzielnego burmistrza i malinowej Rady"

Następny artykuł

Comments

Comments are closed.

Login/Sign up