Bez kategorii

Weź miotłę i… Klub Radnych Chocianów 2023 zaprasza do Sylwestrowej Zabawy!

0

Po Świętach niezmiennie przychodzi koniec roku, co? Za kilkanaście godzin skończy się 2023 rok, w tym swój blask stracą nazwy chocianowskich środowisk o nazwach jemu przypisanych, typu Klub Radnych Chocianów 2023, czy bliźniacze Stowarzyszenie Chocianów 2023.

Dzisiaj, tj. 31 grudnia 2023 roku w sumie nie wiadomo, czy lepiej rozpamiętywać bezpowrotnie miniony czas, sukcesy dni, bezsenne noce, tygodnie… i sekundy starego roku, czy bardziej patrzeć w przyszłość. Jak widać na zdjęciu startowym, burmistrz Tomasz Kulczyński i Regionalne Centrum Kultury zapraszają już na Sylwestra 2024, z charakterystycznym dla tej kadencji samorządu rozmachem, wizyjnością, czyli z prawdziwym show na „wysokim poziomie” (że zacytuję klasyczkę… primo).

Ale nie będę czepiać się słówek, o nie! Skoro Pańcie z RCK podświadomie wybiegają w tak odległą i nieznaną przyszłość, ich sprawa! Jestem ostatnim człowiekiem, który dzisiaj Agacie Wesołowskiej i Krystynie Kozołup miałby bronić żyć marzeniami, czy nawet wizją dotacji „na wysokim poziomie”, jakie spłynęły na nie w tym „zachodzącym” 2023 roku.
Wszak w formułce: Szczęśliwego Nowego Roku zawiera się wszelki optymizm, który być może tylko pozostał pracownicom RCK, choć mechanizm tego optymizmu jest o wiele bardziej złożony, niż potrafią to sobie wyobrazić. Na trzy miesiące przed Wyborami nowej władzy Chocianowa (prawdopodobnie odbędą już 7 kwietnia 2024) moją uwagę bardziej przykuło wyjątkowo chybione oświadczenie polityczne administratorki profilu Wandycze 2023

„Trzeba być wybitnie głupią opozycją, aby tego nie rozumieć. I skończcie te bajki o długach, bo to już nudne jest (…) Znajdźcie inny temat. A najlepiej zabierz się do pracy – weź miotłę zamieć ścieżkę rowerową z liści – zrób coś pożytecznego”

– oświadczył publicznie odchodzący za chwilę Klub Radnych 2023.

Zdania tego wpisu, w odróżnieniu od podprogowych myśli Pańć z RCK, niczym chińskie fajerwerki może tu i ówdzie o północy dzisiaj rozświetlą kawałek gminnych ciemności, ale oprócz sztucznego huku i zapału nie pozostawią żadnego śladu. Niestety w tej metaforze zawiera się cały dorobek światłej myśli rządzącej większości radnych Chocianowa 2023, licząc od 2018 do tej chwili. Ponadto gwałtowne przejście podczas odmiany przez liczby i osoby: „trzeba być głupią opozycją”, do „A najlepiej zabierz się do pracy”, to dramatyczne i niespodziewane przejście na „ty” z „opozycją” świadczy o poważnym kryzysie emocjonalnym i intelektualnym twórczyni oświadczenia.

Nie powiem, że z radością podchwyciłem tę formę nakazu zrobienia czegoś pożytecznego, ale dzisiaj postanowiłem być „pożyteczny”, jakkolwiek to rozumieć. Co prawda nie wziąłem łopaty, by odgarniać śnieg, jak radny Artur Wandycz na „wylalanym” lodowisku, ani miotły, by odgarniać liście na ścieżce rowerowej, za to – proszę to zapamiętać – posłusznie jak dziecko dałem się namówić do napisania sylwestrowego artykułu. O czym napiszę?

Krótki wycinek tegoco działo się w 2023 roku – UMiG Chocianów, Facebook

Przyznam się, ten „propagandowy” filmik porywa mnie tylko z powodu piosenki, która stanowi oprawę muzyczną, ponieważ pasuje tutaj, niczym… świni chomąto. Bez urazy. Chocianów nie może zaliczyć odchodzącego roku do udanych, nie tylko dlatego, że wraz ze starym rokiem do historii przechodzą powiązane z nim „organizacje” pod nazwami Chocianów 2023. Powiem więcej, że pomimo wielu nieudanych lat tej kadencji, akurat ten, 2023 rok, piąty i ostatni, wydaje się totalną klapą.

„(…) a co do zadłużenia – to każda gmina się zadłuża tak wygląda funkcjonowanie samorządów w całej Polsce. Aby inwestować trzeba mieć wkłady własne do podjętych dofinansowań. Na to są kredyty – na nic innego być nie mogą – kredyty zaciąga się zawsze na inwestycje – a więc dla mieszkańców”

– tłumaczy Klub Chocianów 2023.

„I skończcie te bajki o długach bo to już nudne jest”

– że powtórzę polecenie, albo raczej pobożne życzenie noworoczne radnych Klubu Chocianów 2023.

Ok. Spróbuję więc w kilku akapitach „skończyć” te bajki o długach (mam nadzieję, że Klub Radnych przyjmie to jako akt dobrej woli z mojej strony). Informuję wszem i wobec, że tylko w tym odchodzącym dzisiaj roku, Klubu Radnych Chocianów 2023 plus Klub PiS nominalnie zadłużył Gminę Chocianów o 13.500.000,00 zł (słownie: trzynaście i pół miliona zł). Na co poszły te miliony?

Jak widać w sprawozdaniu za III kw, do 30 września gmina przyjęła 9 mln zł.

Pod koniec roku, o czym dowiedziałem się na ostatniej sesji Rady Miejskiej w dniu 19 grudnia do tych 9 mln zł dobrano jeszcze 4,5 mln zł. Na co? Niestety na spłatę innego kredytu, który Gmina brała w rachunku bieżącym przez cały 2023 rok. Fachowo nazywa się to: pokrycie występującego w ciągu roku przejściowego deficytu budżetu w wysokości 4.500.000,00 zł, co należy spłacić najpóźniej do 31 grudnia, czyli do dzisiaj.

Szanowni Państwo,
kończąc te „bajki” o kredytach należy podkreślić, że zadłużenie Gminy Chocianów w Sylwestra 2022/2023 według Regionalnej Izby Obrachunkowej wynosiło dokładnie 16.713.862,03 zł (słownie: szesnaście milionów siedemset trzynaście tysięcy osiemset sześćdziesiąt dwa zł i trzy grosze). Zauważyć należy, że to wartość zadłużenia zrobionego przez dwie dekady funkcjonowania Gminy Chocianów!

Samorząd Chocianowa przebił te dwadzieścia lat i tylko w 2023 roku w czerwcu uchwalił przyjęcie kredytu na kwotę 18.300.000,00 zł. W jeden rok pobił w zadłużaniu dwóch poprzednich burmistrzów. Szacun! To nie żadne „bajki”, lecz wyjątkowy dar w zaciąganiu zobowiązań, które Gmina będzie spłacać latami, na długo po tym, jak ślad nie pozostanie po imionach i nazwiskach radnych odchodzącej kadencji. Klub Wandycze 2023 powołuje się na argument, że wszyscy się zadłużają. Fakt. Jeśli podmiot ma zdolność kredytową, jego wola, czy postanowi skorzystać ze środków kredytowych. Skoro Kraków ma zdolność kredytową, by wziąć kredyt w wysokości 6,5 miliarda złotych, nic nikomu do tego. Gorzej, jeśli Chocianów w jeden rok zaplanował zadłużyć Gminę o kwotę o ponad 18 mln zł, do facto do kwoty niemal 30 mln zł, co jest w kontekście dochodów własnych i zadań bieżących praktycznie ubezwłasnowolnieniem finansowym.

Projekt budżetu na 2024 rok. Inaczej pożegnanie przedszkola 2018-2023

Niedawno szczerze prosiłem, żeby urzędnicy zaktualizowali swoje grafiki na stronach instytucji Miasta. Zero reakcji. Uważają, że jako durnego podatnika mogą traktować mnie, jak szatniarze z komedii Barei: „Nie ma Pana płaszcza i co nam Pan zrobisz…”.  Wiszą za to nadal ich tabliczki mówiące, że burmistrz zmniejszył zadłużenie, które przejął po poprzednikach:

Jak powinna wyglądać „aktualizacja” na 31 grudnia 2023 roku? Według mnie zadłużenie Gminy Chocianów wyniesie 28.412.862,03 zł (słownie: dwadzieścia osiem milionów czterysta dwanaście tysięcy osiemset sześćdziesiąt dwa zł i trzy grosze).

„W związku z powyższym, nie tylko wypowiedzi Artura Wandycza typu: „właśnie nasze sukcesy stoją w gardle opozycji, która przez wiele lat będąc u władzy nie potrafiła zrealizować potrzeb mieszkańców”, samemu Franciszkowi Skibickiego nadaje miano „opozycjonisty”. Ups… W tej chwili „rządząca większość” Wandyczów, wespół w zespół z niebożątkami takimi, jak radni junior Machoń, Jerzy Bałecki, Heniutek Osolińki już kiedyś wyświechtanym hasłem wyborczym przez Januszka Zielonego i Franciszka Skibickiego rzekomo realizuje super doniosłe „zmiany”. Niestety już tylko samo „wstrzymanie się” trzech radnych powoduje niezrozumiałą także dla mnie frustrację koalicji, marnowanie energii i pieniędzy na artykuły Nowaka, albo wręcz stygmatyzowanie kilku radnych jako niewdzięczników”

– napisałem rok temu przy okazji uchwalania budżetu na 2023 rok, odchodzący dzisiaj w niesławie.

Rada Miejska Chocianowa uchwaliła budżet na 2023 rok!

„Przypomnę, że 15 grudnia 2022 roku obejrzałem, przesłuchałem i nagrałem od deski do deski sesję budżetową, opinie Regionalnej Izby Obrachunkowej i Komisji Rewizyjnej pod przewodnictwem nieobecnego na sesji radnego Pawła Barana. Bite 2 godziny spędzone naprzeciwko Janusza Ślipko samo w sobie jest traumatyczne, ale nie tylko nie „wstrzymałem się”, jak radni opozycji, ale nawet na głos w pewnym momencie szpetnie zakląłem… Pani sekretarz Patrycja Jugo, odpowiadając na pytanie „wstrzymującego się” radnego Piecha o realizację tego zadania w 2023 roku oznajmiła, że inwestycja budowy chodnika w Parchowie nie jest obietnicą wyborczą burmistrza, to po pierwsze. Po drugie, że jest dużo innych trudniejszych zadań do wykonania w nadchodzącym roku, więc o chodniku lepiej zapomnieć. Ups…

– dodałem.

STOP!

Mam wrażenie, że jeszcze bardziej przesadziłem z „częścią oficjalną”, niż 1 stycznia 2023 roku.

Podsumowanie 2022 roku. Część I (noworoczna)

„Nie wątpię, że o tej porze będę osamotniony w wykonywaniu czynności innych, niż odsypianie hucznej zabawy sylwestrowej. Być może klasyczka od eventów „na wysokim poziomie” nawet nazwie mnie nudziarzem, frustratem, albo wręcz śmiesznym gościem, który zamiast pospać po dobrej „prywatce”, od rana zabiera się do pisania podsumowania, sprawozdania, wspomnienia, jak zwał tak zwał… Komu „autor” chce zaimponować? – zapewne , jak już się obudzą i włączą FAKTY Chocianów, pomyśli niejeden radny, rzecznik urzędu albo choćby niejeden były radny, jak Paweł Bujak, że nie wspomnę o burmistrzu i jego urzędniczkach z kierowniczką Referatu GK i dziennikarzem Nowakiem na czele”

P.S.:

Chyba dotarło do mnie, że nikt nie przeczyta dzisiaj tego tekstu, może jutro, albo nigdy… Wszak już za kilkanaście godzin poniesie nas optymizm, w tym pasja zatańczenia „dwustu” tańców (że zacytuję klasyczkę) albo – żeby nie wchodzić w poetyckie tony – inna rozrywka.

Wobec powyższego wszystkie moje plany, by właśnie teraz szczegółowo opisać relacje omawianego zadłużenia do inwestycyjnych realizacji, że o horrendalnej dotacji na RCK i Bibliotekę muszę przenieść na „zaprzyszłą” niedzielę…

Czas do życzeń od komputera powstać! – Na zawsze Twój, to moje życzenia na nowy 2024 rok. Obiecuję, że o północy włączę właśnie „ten sen”.

Robert Harenza

 

Raz na kilka lat…

Poprzedni artykuł

Jasełkowo-uliczne podsumowanie 2023 roku. Chocianów wprost pękał w szwach od wydatków…

Następny artykuł

Comments

Comments are closed.

Login/Sign up