Bez kategorii

Jasełkowo-uliczne podsumowanie 2023 roku. Chocianów wprost pękał w szwach od wydatków…

0

Przypomnijcie mi, o czym nie zdążyłem napisać w ostatnim sylwestrowym artykule  Weź miotłę i… Klub Radnych Chocianów 2023 zaprasza do Sylwestrowej Zabawy! Informowałem, że w 2023 roku Gmina zadłużyła się o dodatkowe 13,5 mln zł. Fakt! Na pewno zaktualizowałem stan zadłużenia na dzień 31 grudnia 2023. Nie ulega wątpliwości…

Pamiętam, że nawet czołobitnie oddałem cześć i honory radnym i burmistrzowi za to, że dokonali epokowego dzieła, w jeden rok (a właściwie w pół roku) podejmując w czerwcu uchwałę o przyjęciu aż 18.300.000,00 zł z emisji papierów komunalnych. Ale o czymś jednak zapomniałem…

„Samorząd Chocianowa przebił te dwadzieścia lat i tylko w 2023 roku w czerwcu uchwalił przyjęcie kredytu na kwotę 18.300.000,00 zł. W jeden rok pobił w zadłużaniu dwóch poprzednich burmistrzów. Szacun! To nie żadne „bajki”, lecz wyjątkowy dar w zaciąganiu zobowiązań, które Gmina będzie spłacać latami, na długo po tym, jak ślad nie pozostanie po imionach i nazwiskach radnych odchodzącej kadencji. Klub Wandycze 2023 powołuje się na argument, że wszyscy się zadłużają. Fakt. Jeśli podmiot ma zdolność kredytową, jego wola, czy postanowi skorzystać ze środków kredytowych. Skoro Kraków ma zdolność kredytową, by wziąć kredyt w wysokości 6,5 miliarda złotych, nic nikomu do tego. Gorzej, jeśli Chocianów w jeden rok zaplanował zadłużyć Gminę o kwotę o ponad 18 mln zł, do facto do kwoty niemal 30 mln zł, co jest w kontekście dochodów własnych i zadań bieżących praktycznie ubezwłasnowolnieniem finansowym”

Krótki wycinek tego, co działo się w 2023 roku – Facebook

Hmm… O czym zapomniałem napisać? To, jest. To, jest… Pomóżcie mi! Napisałem nawet o niefortunnie (eufemizm) dobranej piosence w filmiku „propagandowym”, która moim zdaniem pasuje tutaj, niczym niestosownym zakładanie świni chomąta. Bo kto mi wytłumaczy, w jaki sposób zdjęcia ocieplonych ścian przedszkoli, utwardzanie dróg gminnych, czy psiego parku… korespondują z zastosowaną tutaj muzą. Plissss…

A na przykład, w jaki sposób edytowana piosenka nawiązuje do tego sukcesu burmistrza? Co?

Jakimś usprawiedliwieniem autorki propagandówek mógłby być argument, że nie zna się ani na muzyce, ani na administrowaniu i misji samorządu, ani wykorzystywania narzędzia ironii w marketingu politycznym, epatując jedynie powierzchownym oglądem rzeczywistości, pomieszanym na dodatek z kompleksami i ambicjami kobiety żądnej choćby najtańszego sukcesu, w tym akceptacji jej talentu i zdolności.


Uczciwie przyznaję, że nie planuję pisać o innym nowym propagandowym „dziele”, które jak to powyżej raczej ośmiesza urząd burmistrza, a nie skłania do poważnych przemyśleń i dumy z władzy (i podpowiem, że nie tylko z powodu „cancana”, tym razem pasującego tutaj, jak proboszcz w recepcji nigth clubu).

A co robimy w Nowym Roku? To co zawsze. 🥰 Pracujemy dla mieszkańców.🤝 Kolejne inwestycje przed nami, cieszę się, bo już niedługo będą widoczne w naszej – Facebook

 

Może zbyt przesadnie przeżywam konsternację stada urzędniczek i urzędników, którzy „w pracy” musieli pozować i machać łapkami, niczym w teatrzyku variétés, co na litość boską nie należy do zakresu obowiązków wpisanych w ich angażach, że o szpagatach nie wspomnę. To działanie wbrew zasadom BHP! Autorka tego spota reklamowego przekroczyła podstawowe zasady bezpieczeństwa i higieny pracy.

Ups… W żadnym innym „przedsiębiorstwie” (a urząd jest miejscem pracy w myśl Kodeksu Pracy) tego typu naruszenie nie miało by miejsca. Tylko w Urzędzie Miasta i Gminy Chocianów wszystko wolno: filmować ludzi w pracy, opłacać chłoptaków od promocji robiących za urzędników, traktować redakcję chocianów.pl, Informatora Gminy Chocianów, chocianow.tv jak pracowników urzędu

albo płacić Nowakowi za to, że o sobie pisze w schizofrenicznej formule mówiącej: my redakcja.

W sumie i tak wszystko w 2023 roku sprowadzało się do wydawania publicznych pieniędzy z naruszeniem dyscypliny finansów publicznych, w czym prym wiodły Referaty i Regionalne Centrum Kultury Agaty Wesołowskiej, która tylko w tym roku hojnie obdarowywana dotacjami przeputała niemal 3 mln zł na „kulturę na wysokim poziomie” (poniżej na liczbach wykażę, że to trzy razy więcej, niż na początku kadencji w 2018 roku).

Między innym dlatego w/w filmiki (twierdzę, że zrobione przez dwie „artystki”) w moim odczuciu sprawiają wrażenie raczej faux pas, tj. niezamierzonego sabotażu, bo pokazują małostkowość władzy, sztuczność i prowincjonalny charakter, a wręcz swoistą peerelowską „wsiowość”, od jakiej swego czasu starał się uciekać nawet burmistrz ćwierćwiecza chocianowskiej prowizorki, specjalista od wyborczych przetargów, ekspert w dziedzinie kreowania budżetów Chocianowa „na miarę naszych marzeń i możliwości”, Franciszek Skibicki.

Aaaaa… („czy ja durna jestem?…”) już wiem. Już wiem. Wiem, czego nie zdążyłem opisać w pierwszym „Sylwestrowym” podsumowaniu 2023 roku.


Niniejszym szczerze przepraszam, ale nie napisałem, na co bezpartyjna ekipa rządząca Gminą Chocianów w 2023 roku wydała 13,5 mln zł pochodzących z kredytu. Mea culpa! Przez to poważne niedopatrzenie ktoś na przykład mógłby pomyśleć, że te 13,5 zł mln nadal jest na rachunku bankowym Gminy, nieprawdaż? Swoją drogą ciekawe jest, czy sami radni wiedzą, na co poszła ta cała góra pieniędzy z kredytu, który uchwalili w czerwcu 2023 roku? Nie wykluczone, że prawdopodobnie część radnych do dzisiaj myśli, że rzeczywiście Skarbniczka Stanisława Potoczna trzyma te 13,5 mln zł na koncie. Naprawdę gołym okiem nie widać tych pieniędzy w postaci konkretnych inwestycji w mieście i wioskach, dlatego do przyjęcia jest ten tok rozumowania.

Szanowni Państwo,
z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością tych 13,5 mln zł pozyskanych z kredytu nie spożytkowano na „inwestycje” przedstawione w „widoczkach”, które zobaczyliśmy w filmiku propagandowym o tytule „ Krótki wycinek tego, co działo się w 2023 roku”. Niestety! Tylko niewielka część (z grubsza jakieś może 4,5 mln zł) przeznaczona została na tzw. „wkład własny” do termomodernizacji Szkoły Podstawowej i Przedszkola, remontu drogi w Chocianowcu, czy choćby największej roboty, a jednocześnie – o dziwo – najmniej na co dzień zauważalnej i docenianej, tj. kompleksowej wymiany oświetlenia. Zasygnalizowałem to zresztą w artykule z „zaprzeszłej” niedzieli sylwestrowej.

Weź miotłę i… Klub Radnych Chocianów 2023 zaprasza do Sylwestrowej Zabawy!

„Pod koniec roku, o czym dowiedziałem się na ostatniej sesji Rady Miejskiej w dniu 19 grudnia do tych 9 mln zł dobrano jeszcze 4,5 mln zł. Na co? Niestety na spłatę innego kredytu, który Gmina brała w rachunku bieżącym przez cały 2023 rok. Fachowo nazywa się to: pokrycie występującego w ciągu roku przejściowego deficytu budżetu w wysokości 4.500.000,00 zł, co należy spłacić najpóźniej do 31 grudnia, czyli do dzisiaj”

Nie chcąc komplikować i tak dostatecznie skomplikowanych kwestii finansowych gminy nie poinformowałem, że właśnie z tego kredytu krótkoterminowego sfinansowano dopłaty własne gminy do inwestycji zrealizowanych ze środków zewnętrznych. Dlatego nie spodobał mi się filmik propagandowy o wielkich dziełach władzy w 2023 roku, bo po prostu kłamie w żywe oczy. Żeby udowodnić wyżej postawioną tezę, zabawię się w krótką analizę kłamstw, jakich dopuszczono się w podsumowaniu 2023 roku przez władzę.

Realizacja budżetu to generalnie dla burmistrza śliski temat, dlatego pozwolę sobie rozpocząć od słynnego powrotu pociągów do Chocianowa.

Informuję, że Gmina Chocianów w 2023 roku nie wydała ani grosza na ten cel z tych 13,5 mln zł kredytu, o których wciąż mowa. Po pierwsze wszystko sfinansował budżet Samorządu Województwa Dolnośląskiego, po drugie inwestycję skończono w 2022 roku. Ups… Jak widać, bardzo źle zaczyna się ten „krótki wycinek tego co działo się w 2023 roku”. Podobnie źle wypada „migawka” dotycząca rewitalizacji tego zakątka Chocianowa, która miała miejsce także w 2022 roku.

Jak na razie, poszukiwania choćby złotówki z tych 4,5 mln zł kredytu krótkoterminowego rzeczywiście sprawiają pewien kłopot, co? Ale proszę się nie martwić, bo właśnie znalazłem parę set tysięcy złotych, które Gmina dodała jako wkład własny na rewitalizację dwóch baraków PKP, nazwanych jako Centrum Patriotyzmu im. Marii i Lecha Kaczyńskich.

Referat promocji i patriotyzmu Chocianowa: następny radny opuścił Radę Miejską. I sukces goni sukces!

„Na ten cel zostało pozyskane 5milionów złotych, a w przetargu wykonawca zgłosił się za 4mln 9tys z groszami (pisownia oryginalna)”

– oświadczył Klub Radnych Chocianów 2023.

Co prawda stan faktyczny wydanych przez gminę pieniędzy tutaj wyłania się z mroków tej kadencji, trochę jak na bilboardzie startowym przed siedzibą Powiatu Polkowickiego, ale należy przyjąć, że rzeczywiście Gmina Chocianów do „Centrum Przesiadkowego” dołożyła się w kwocie niemal 500.000,00 zł (słownie: pięćset tysięcy złotych). Hurra…! Znalazłem pierwsze pół miliona z tych 4,5 mln zł, które jak powiedziałem wyżej stanowiły wkład własny do inwestycji finansowanych ze środków rządowych, wojewódzkich, czy wręcz unijnych, jak np. wymiana oświetlenia. Szukamy dalej?

Ile Gmina dołożyła do wyżej pokazanych inwestycji. Na termoizolację „Oświaty” może 1 mln zł, następny na rewitalizację chodników na Wesołej, plus parę dużych stówek na drogę w Chocianowcu i przy Kasztanowej…

Ile dokładnie dołożono do mniejszych projektów, typu wieloletnia budowa świetlic wiejskich w Jabłonowie, Trzmielowie, Rakowie, czy na fontannę światła i radości na Fabrycznej? Jak to w okresie jasełek ulicznych, nie warto nawet strzępić sobie języka.

Zapewniam, że na te wielkie i małe przedsięwzięcia 2023 roku Gmina Chocianów ze swojej kasy nie wydała więcej, niż 4,5 mln zł. Jestem publicystą nie księgowym, dlatego z szacunku dla czasu Czytelników nie zatruję jak sobie niedzieli na roztrząsanie każdej inwestycji w podziale na frakcje, poszczególne komponenty i podziarno… Niestety samorząd Chocianowa nie stosuje transparentnych standardów, w związku z powyższym każdej złotówki wydanej przez „chłoptaków” trzeba szukać, jak igły w stogu siana.

(przepraszam za dygresję: czuję, że podsumowanie 2023 roku będę musiał podzielić na co najmniej 5 odcinków…)

To okrutna prawda, ale Rada Miejska Chocianowa w połowie 2023 roku, uchwalając jak na warunki Chocianowa horrendalny kredyt w wysokości 18,3 mln ( z czego do końca roku podjęła tylko 13,5, pozostałe 4,8 mln przesunięto na ten, 2024 r ) kierowała się głównie kwietniowymi wyborami samorządowymi. Ale o tym, pozwólcie, dlaczego zaciągnięto zobowiązania tylko i wyłącznie, by na kilka dni przed wiosennym wyborami 2024 omamić ludzi tym, jak wiele zrobili dla mieszkańców napiszę w następnym odcinku. Jakie „gwiazdy” wystąpią na dzień przed ciszą wyborczą 5 kwietnia ? Wielkie!

Ze smutkiem zakończę konstatacją, że wczoraj wszystkim jednak musiały wystarczyć „niskobudżetowe” występy chocianowskich gwiazd prezesa Wiesia Ślipko, i wielbłąd…..”Ni krzywizna, ni równina….” Taka Gmina! Centrum Przesiadkowe Chocianów lubiński !

Robert Harenza

Weź miotłę i… Klub Radnych Chocianów 2023 zaprasza do Sylwestrowej Zabawy!

Poprzedni artykuł

Podsumowanie 2023 roku. Część trzecia – „na wysokim poziomie”…

Następny artykuł

Comments

Comments are closed.

Login/Sign up