Urząd

Gmina Chocianów błądzi od kredytu do kredytu… Taki styl.

0

„Mówił chłop do obrazu, a obraz ani razu…” – czuję się tak za każdym razem, kiedy czytam komentarze do moich artykułów. Tym bardziej te, które pojawiły się przy okazji artykułu Follow me. And he said unto another, follow me… Zarzucając sobie, że nie odzywam się do ludzi (jak ten przysłowiowy „obraz”), postanowiłem dzisiejszy felieton poświęcić koleżeńskiej rozmowie z osobami krytycznie usposobionymi do mnie, do tego, co już napisałem i napiszę…
Cytuję:
Właściwie już kilka miesięcy wcześniej powinienem napisać ten tekst, by ludzie, którzy od czasu do czasu zaglądają na FAKTY poznali prawdziwe moje intencje, nie musieli się domyślać o co mi chodzi, i jaki mam w tym cel. Przepraszam za opóźnienie. Karą za to niech będą te leciutko chuligańskie wpisy powyżej.
Jak widać, wszystkie posty mówią, że chorobliwie nienawidzę Franciszka Skibickiego, że mam kompleksy, a wszystko, co piszę to krytykanctwo spowodowane nudą i odsunięciem „od koryta”, jak wprost wyraziła się Pani Magdalena.
Fajnie, że są komentarze, bo to dowód, że mieszkańcy – podobnie jak ja – jednak interesują się gminą. Czy nam się podoba czy nie – nikt na razie nie odbiera nam swobód obywatelskich i wolności słowa. W tym sensie patrząc na wypowiedzi powyżej – uważam je za bezcenne. Mniej fajnie, że Panie i Panowie swoje wypowiedzi opierają na emocjach i przeświadczeniu, że ja, jako człowiek, który w poprzedniej kadencji uczestniczył w sprawowaniu władzy samorządowej, w tej chwili nie mam prawa wyrażać swoich opinii.
Ależ, Szanowni Państwo,
mam prawo, a nawet obowiązek, żeby mówić o naszym wspólnym dobru, którym jest interes Gminy. Wcale nie dlatego, że jestem „Wielki Haremza” (jak ironicznie napisała Pani Anna). Jestem takim samym, jak tysiące ludzi mieszkańcem Chocianowa. Różnię się tylko tym, że pracowałem w samorządzie i wiem jak na przykład wygląda „od kuchni” realizacja inwestycji.
Dlatego trochę nie rozumiem reakcji tej grupy ludzi na temat mojego rzekomego mącenia, narzekania, etc. Ja – w odróżnieniu od tych osób – śledziłem realizacje tego zadania i widzę wiele niedociągnięć, o których piszę. To jest mój punkt widzenia, z którym można się zgadzać lub nie, ale na litość boską – proszę o minimum, jakim jest doczytanie publikacji do końca i dopiero wtedy wypowiadanie się – zwłaszcza, jeśli chce się krytykować.
Po pierwsze – będę „zaglądał w kieszeń”, bo to pieniądze publiczne i i mam do tego prawo. Powiem więcej – to obowiązek każdego z nas, żeby władzy patrzeć na ręce.
Po drugie – w żadnym momencie nie napisałem, że mi nie odpowiada ta inwestycja. Uważam, że to bardzo potrzebna i ważna sprawa. Opisałem tylko chałturnicze jej wykonanie. W 2013 zadanie to zostało zaplanowane w strategii w dużo większym zakresie. Zapewniam, niebo większym! Nie dość, że nie zostało wykonane jak należy, to jeszcze pracownica UMiG zamieściła informację na oficjalnych stronach Urzędu, że MZGKiM przygotowało 260 miejsc postojowych opatrując ją zdjęciem nowego parkingu. Opisując realizacje zadania – świadomie lub nie – sugerowała, że to właśnie 260 miejsc zostało wykonanych, kiedy faktycznie jest ich 135. To jest oszustwo i manipulacja, czego dotyczył tekst… Po publikacji tekstu Follow me. And he said unto another, follow me… w którym zacytowałem wpis ze strony chocianow.pl, został on usunięty i przeedytowany pojawił się na profilu Facebook’owym chocianow.pl, nieco korygując ten pierwszy. Proszę porównać oba i wyciągnąć wnioski samemu:
Tekst pierwotny:

Powstaną dodatkowe miejsca postojowe dla odwiedzających nekropolię w Chocianowie 1 listopada. Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Chocianowie przygotował około 260 miejsc parkingowych, w tym 9 miejsc dla osób niepełnosprawnych.
MZGKiM informuje, że na 1 listopada-Dzień Wszystkich Świętych, przygotowane zostały dwa parkingi przy Cmentarzu Komunalnym w Chocianowie. Jeden parking przy drodze w kierunku Szklar Dolnych, drugi przy drodze w kierunku Polkowic. Łącznie przygotowanych jest ok 260 miejsc parkingowych w tym 9 miejsc dla osób niepełnosprawnych.
Tego dnia kierowcy proszeni są o zachowanie szczególnej ostrożności na drogach. Policja zapowiada coroczną akcję „Znicz”. Wzmożone kontrole drogowe ruszają już od najbliższej soboty, 29 października i potrwają do 2 listopada. Policjanci ruchu drogowego spawdzać będą w tych dniach m.in. trzeźwość kierowców i stan techniczny pojazdów.

Tekst po edycji:

Po trzecie – Franciszek Skibicki w 2014 roku wygrał wybory poprzez naobiecywanie takiej ilości inwestycji, której nie jest w stanie wykonać. Żeby pozornie „wyjść z twarzą” z manii obiecanek, większość z nich powpisywał w projektach budżetowych, żeby później przenosić je na kolejne lata, wykonywać połowicznie lub w ogóle gubiąc je po drodze, jak na przykład renowację boiska przy ulicy Środkowej. Taka wiedza z czasem umyka, a ja to w swoich tekstach opisuję – nic więcej. Dopóki nie kłamie – mam do tego prawo. Pytam publicznie burmistrza, jego „zastępcę” czy  któregokolwiek z radnych – w którym ze swoich tekstów napisałem nieprawdę? Ponieważ nie kłamię, nikt z w/w Panów (i Pań) na odpowiedź się nie odważy…
Po czwarte – najważniejsze – cytat:

Masz racje Danielu,zamiast sie cieszyć ze ktoś w ogóle je zrobił ,to szuka ch.ja do d.py!”

To naprawdę smutne, ze przez 25 lat rządów Franciszka Skibickiego wyrosło takie właśnie przekonanie, ze musimy cieszyć sie z bylejakości. Że jeśli cokolwiek jest zrobione, to należy się z tego tylko cieszyć – jakby zaklinać rzeczywistość żeby i to nie uciekło. Uważam, ze skoro wydajemy swoje publiczne pieniądze to należy je wydawać z głową. Zamiast budować Delfinki z woda po pas, należałoby na przykład wykonać rozbudowę cmentarza tak, jak zostało to zaplanowane w 2013 roku, czyli łącznie z alejkami, oświetleniem, parkingiem wielkością dopasowanym do wielkości chocianowskiej nekropolii. Ważniejsze od sauny na dwie osoby, jest oświetlenie na cmentarzu czy w parku. Zamiast renowacji fontanny w parku, gdzie w pierwszą noc zostanie ona zniszczona, należałoby zmodernizować fontannę w Rynku z kurtynami wodnymi do ochłody w lecie dla dzieci… Itd., itd…
Ale… może faktycznie – zgodnie z poglądami w/w osób – należałby sie cieszyć jak namawiał radny Krzysztof Leszczyński z byle dzikiego lodowiska na stadionie firmowanego przez gminę, albo „wylalanych” wyjazdów integracyjnych z burmistrzem Franciszkiem Skibickim czy opłacanie dodatkowych umów z prawnikami na walkę polityczną (tylko przez ostatnie 10 miesięcy gmina wydała na obsługę prawną 81.665,49zł – to dlatego Roman Kowalski musi tłumaczyć się z kłamliwych doniesień do prokuratury, z czego żadne z nich nie okazało się prawdą, za to wszystkie były sponsorowane przez Gminę Chocianów). Nie mamy za dużo kasy, a Franciszek Skibicki tylko przez dwa lata lekką ręką wydał pół miliona zł na ulotne fajerwerki typu karczmy, zakupy udziałów we Wrocławskiej Spółce, wyjazdy do Francji i goszczenie francuskich rolników, skończywszy na subsydiowaniu nauki gry dla kilkunastu osób w Ognisku Muzycznym… A wystarczyłoby z tych zmarnowanych pieniędzy na budowę jakiejś drogi na wioskach lub oświetlenie cmentarza (choćby punktowo).
Teraz też pewnie zasłużę sobie na miano „czepiacza”, oportunisty, krytykanta, bądź miano „Wielkiego Haremzy”, który tęskni za korytem publikując świeżutkie zarządzenie burmistrza. Dotyczy ono zaciągnięcia następnego 1.500.000,00zł kredytu. Ups. Popatrzcie sami – nie mamy pieniędzy na budowę 29 punktów świetlnych, oświetlenia wejść z parkingu na cmentarz, itd., a Franciszek Skibicki rwie się do budowy drogi, której nie zapisał jeszcze w budżecie. Co Twój burmistrz Chocianowa wyprawia w sprawie budowy oświetlenia na ul. Sosnowej? Obciach i chałtura… W sierpniu rozpisał przetarg na budowę 29 punktów świetlnych. Odwołał go z powodu braku pieniędzy. Samowolnie zredukował ilość lamp do 10 szt. Rozpisał przetarg na te punkty świetlne, a nawet wybrano wykonawcę. W tym miesiącu znowu rozpisał przetarg na te same punkty świetlne.

Budowa oświetlenia ulicznego na ulicach Zacisze i Sosnowa w Chocianowie – chocianow.bip.pbox.pl

Unieważnienie postępowania – Oświetlenie uliczne ul. Zacisze i Sosnowa w Chocianowie – chocianow.bip.pbox.pl

Budowa 10 punktów oświetlenia ulicznego na ulicy Sosnowej w Chocianowie – chocianow.bip.pbox.pl

Zawiadomienie o wyborze oferty – Budowa 10 punktów oświetlenia ulicznego na ulicy Sosnowej w Chocianowie – chocianow.bip.pbox.pl

Drugi przetarg – Budowa 10 punktów oświetlenia ulicznego na ulicy Sosnowej w Chocianowie – chocianow.bip.pbox.pl

Fakty przeczą słowom Franciszka Skibickiego, który od początku kadencji działa na maksymalnym poziomie ryzyka. Nie boi się, więc my musimy zacząć się bać, bo każda następna inwestycja będzie prowadzona w podobnym stylu, jak budowa drogi do przedszkola, bez uchwał, bez zabezpieczenia finansowego, bez elementów racjonalnego i zrównoważonego rozwoju Gminy.

Przetarg na budowę drogi do Irlandii…

Dobrym przykładem mataczenia w sprawie kredytów jest zarządzenie z dnia 20 października o wykonaniu budżetu za III kwartał 2016 roku. Przychody, czyli kredyty i wolne środki wykorzystaliśmy na poziomie prawie 2,5 mln zł.
A poniżej wypowiedź Franciszka Skibickie na XXII sesji Rady Miasta z dnia 5.10.2016 roku (przypomnę, że III kwartał kończy się wraz z wrześniem):

Inny młody człowiek, radny Piotr Piech w tej samej protekcjonalnej formie napisał na forum chocianow.vcity.pl

Harenza : dwie rady 1/ nie pisz po pijaku 2/ pisz prawdę
MZGKiM poinformował o przygotowaniu 260 miejsc postojowych na 1 listopada. Jest dobra informacja dla odwiedzających cmentarz na 1 listopada za wyjatkiem Harenzy. Ta informacja mocno rozsierdziła Harenzę no i oczywiście Kowalczyka. Nie rozumiem co z tą informacją ma fakt że kiedyś robiono dokumentację. Tak tylko Harenza oznajmia że parking który powstał to zasługa Kowalskiego. Jeśli dokumentacja była w 2013 roku to dlaczego w tym i następnym 2014 nie wybudował parkingu. Parking został wybudowany na podstawie pozwolenia na budowę z 2016 roku i nie za 450 000 zł. Idiotyzmem jest twierdzenie że oznakowanie zewnętrzne parkingu należało do wykonawcy!. /w którym punkcie dokumentacji przetargowej jest to napisane ?/ Informuję matołów że aby postawić zewnętrzne oznakowanie parkingu należy opracować a następnie zatwierdzić plan organizacji ruchu którego na dzień dzisiejszy nie ma.

O ile jego wypowiedź zawiera elementy powierzchownej znajomości tematu (radny twierdzi, że parking nie kosztował 450.000,00zł, itd. – przypis mój), w bezwzględny sposób obnaża własny brak wiedzy na temat spraw budżetowych. Rzeczywiście pierwszy przetarg został unieważniony, ponieważ wykonawca żądał wyższej kwoty, niż ta, którą Rada uchwaliła na tą inwestycję (czyli 450.000,00zł). Rozpisano nowy przetarg – już bez budowy alejki – i firma wykonała parking za kwotę bodajże 350.000,00zł. Pozostałe 100.000,00zł z 450.000,00zł, przeznaczonych na Cmentarz powędrowało do PWK i gdzieindziej, w ramach decyzji MZGKiM jako operatora inwestycji. To, że różnica, o której nie wspomniałem w artykule rozeszła się przy okazji realizacji inwestycji nie ma znaczenia. Gmina wydała 450.000,00zł w ramach rozbudowy cmentarza (bo tyle zniknęło z gminnej kasy)!
Na podstawie tego radny Piech nazywa mnie kłamcą. Poza tym radny Piech manipuluje opinią publiczną. Na forum tłumaczy się, że informację o 260 miejscach parkingowych otrzymał z MZGKiM. Wystarczyło napisać, że oprócz tymczasowego parkingu, który miasto tworzyło co roku na działce przy cmentarzu, możemy pochwalić się świeżo wybudowanym parkingiem na 135 miejsc po przeciwnej stronie cmentarza. Przy okazji radny Piotr Piech zaatakował bogu ducha winne MZGKiM za brak oznakowania nowego parkingu, a jest to obowiązek inwestora, czyli Gminy. Oczywiście stałe oznakowanie poprzedzone musi być stosownymi wnioskami i pozwoleniami, których Urząd nie otrzymał na czas.
PS:
Na koniec chciałbym podzielić się jeszcze jednym spostrzeżeniem. Zauważyłem dziwne zachowanie odnośnie sympatii wyrażanej poprzez polubienia moich tekstów.
Istnieją dwie możliwości polubienia publikacji: jedna poprzez profil Facebookowy oraz bezpośrednio na stronie FAKTY Chocianów zaraz pod artykułem. Poprzez Facebook widać kto polubił post, natomiast pod tekstem na stronie jest to klikniecie anonimowe. Okazuje się, że to właśnie te drugie „polubienia” przewyższają te z profilu Facebookowego. Czyżby w Gminie Chocianów mieszkańcy bali się wyrażać odmienne zdanie, aniżeli to prezentowane i chwalące władzę?

Robert Harenza

Follow me. And he said unto another, follow me…

Poprzedni artykuł

"Budżeciku, nakryj się" – najnowsza baśń Franciszka Skibickiego, następnego z braci Grimm…

Następny artykuł

Comments

Comments are closed.

Login/Sign up