Urząd

Follow me. And he said unto another, follow me…

0

Słoneczko już nie świeci słodko. Drażni mnie każdy oddech, słowo, filmik na Facebook. Na dodatek ciemno się robi za dnia, a dzień skurczył się do wielkości parkingu na 135 miejsc (tak, 135 – nie 260) przy Cmentarzu Komunalnym w Chocianowie (koszt 450.000,00zł). Sam nie wiem…
Tęsknię za Edytą Rząsa, czy może coś gorszego mnie dopadło? Z powodu tęsknoty i melancholii uwiera mnie każdy milimetr ciała, każdy włos, każda myśl? Przerażony myślę sobie, co myślał radny Piotr Piech kręcąc filmik jeżdżąc w kółko po holenderskiej nawierzchni parkingu przy cmentarzu.

Radny Piech musiał myśleć o wieczności, o istocie bytu, czy może o tym, że każdy z nas „będzie u brzegu, gdzie dalej nie ma biegu”. Follow me.
Przed zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych – kontynuując zadumę, w którą wprowadził mnie radny Piech – mam pewność, że podobnie jak za Edytą tęskniłbym także za Panią Klaudią Beker, gdyby ta odeszła hen, hen, daleko… Czytając chocianow.pl z wrażenia tracę podzielność uwagi. Obawiam się, że pracodawca Pani Klaudii, Franciszek Skibicki, w jej obecności także „nie trzyma” uwagi.
Twój burmistrz Chocianowa przeczytał, że powstaną jakieś „dodatkowe” miejsca parkingowe, w rozumieniu – dodatkowe do istniejących już na stałe! Czyli wybudowaliśmy 135 ale ogłaszamy że jest łącznie 260, nie precyzując ile z wszystkich jest przygotowanych przez wykonawcę parkingu! 260 miejsc postojowych brzmi lepiej niż 135, prawda? Taka propaganda sukcesu a’la Franciszek Skibicki. Ups!
Pani Klaudia napisała:

Powstaną dodatkowe miejsca postojowe dla odwiedzających nekropolię w Chocianowie 1 listopada. Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Chocianowie przygotował około 260 miejsc parkingowych, w tym 9 miejsc dla osób niepełnosprawnych.
MZGKiM informuje, że na 1 listopada-Dzień Wszystkich Świętych, przygotowane zostały dwa parkingi przy Cmentarzu Komunalnym w Chocianowie. Jeden parking przy drodze w kierunku Szklar Dolnych, drugi przy drodze w kierunku Polkowic. Łącznie przygotowanych jest ok 260 miejsc parkingowych w tym 9 miejsc dla osób niepełnosprawnych.
Tego dnia kierowcy proszeni są o zachowanie szczególnej ostrożności na drogach. Policja zapowiada coroczną akcję „Znicz”. Wzmożone kontrole drogowe ruszają już od najbliższej soboty, 29 października i potrwają do 2 listopada. Policjanci ruchu drogowego spawdzać będą w tych dniach m.in. trzeźwość kierowców i stan techniczny pojazdów.

Franciszek Skibicki przy Pani Klaudii rzeczywiście traci podzielność uwagi, być może bardziej niż ja… Czyżby nie wiedział, że Gmina Chocianów w ramach uchwały Rady Miejskiej z 2013 roku (kadencja Romana Kowalskiego – przypis mój) parę dni temu zakończyła następny etap rozbudowy i modernizacji Cmentarza Komunalnego. Budując parking na 135 miejsc, zgodnie z projektem z 2013 roku usytuowany wzdłuż wschodniej części chocianowskiej nekropolii, Franciszek Skibicki traktuje to jako „dodatkowe” miejsca parkingowe dla uczestników obrzędu Wszystkich Świętych?
Z melancholią w oczach – w domniemaniu tęskniąc także za Panią ze snów – chałturnicza działalność Franciszka Skibickiego znów zmusza mnie, by wyręczać służby propagandowe burmistrza. Wobec tego wszem i wobec informuję że Gmina oddała do użytku parking, który budowała od września b.r.Według pierwotnego planu z 2013 roku miał być większy, z inną nawierzchnią, a ponadto architektonicznie bardziej spójny z koncepcją rozbudowy cmentarza. Wyszło, jak wyszło. Franciszek Skibicki chciał lepiej, ale nie było pieniędzy. Od października uczestnicy pochówków i każdy gość dnia Wszystkich Świętych ma do dyspozycji ponad blisko 4000m2 powierzchni, by postawić swoje auto.
Niemniej smutkiem i grozą rodem z Halloween – bardziej, niż tęsknota – napawa mnie krytyka, której doświadczyłem otwierając uśpiony od miesięcy publiczno-prywatny portal Franciszka Skibickiego o nazwie chocianow.com.pl. Radny-redaktor Piotr Piech ma pretensje do inwestora (czytaj: Gmina Chocianów), że nie zadbał o dostateczne oznakowanie parkingu – brak znaków stałych oraz tymczasowych. Radny z kamerą kręci się w kółko po parkingu, jak w lunaparku. Z wrażenia napisał:
 

Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Chocianowie wybudował nowe miejsca postojowe na obrzeżach cmentarza komunalnego.
Na 1 listopada, przygotowanych zostało prawie 260 miejsc parkingowych z czego 9 miejsc przeznaczonych jest dla osób niepełnosprawnych.
Nowe miejsca postojowe będą od drogi w kierunku na Szklary Dolne oraz przy drodze w kierunku na Polkowice.
Niestety do 1 listopada, MZGKiM nie zadbał jeszcze o postawienie oznakowania informującego o nowych miejscach parkingowych.

Sorry, radny Piotr Piech albo działa na szkodę burmistrza Franciszka Skibickiego, albo jest niedoinformowany, albo tylko… infantylny. Pogubił się w odnalezieniu parkingu do tego stopnia, że służbowym autem marki Skoda zaczął kręcić się w kółko. Parking wybudowała wybrana w postępowaniu przetargowym firma De Kreij Sp. z o. o z Poznania i to ona jest odpowiedzialna za oznakowanie. Tam radny powinien kierować pretensje. Złośliwie powtórzę: „(…)od drogi kierunku na Szklary Dolne” – jak napisał radny Piech, rozpościera się ten inwestycyjny rozmach Franciszka Skibickiego (są tam też świeżo posadzone tuje).
Na zarzut radnego Piotra Piech, że „Niestety do 1 listopada, MZGKiM nie zadbał jeszcze o postawienie oznakowania informującego o nowych miejscach parkingowych” – o dziwo – zareagowałem racjonalnie, jak gdyby w ogóle nie targała mną jesienna melancholia. Zadzwoniłem do radnego Krzysztofa Kowalczyka – nomen omen pracownika MZGKiM – z pytaniem, czy zakład zadbał o oznakowanie nowej inwestycji oraz inne znaki zakazu i nakazu obowiązujące podczas akcji „Znicz”.
W krótkiej wypowiedzi, radny Kowalczyk poinformował mnie, że MZGKiM tymczasowe znaki obok cmentarza umieści dopiero na dzień przed dniem Wszystkich Świętych, czyli w poniedziałek.
Nie ma potrzeby organizować ruchu, który dotyczy konkretnej okoliczności, w konkretnym dniu na miesiąc przed jej rozpoczęciem – dodał Krzysztof Kowalczyk.
– MZGKiM jest przygotowane na dzień 1 listopada, będą potrzebne znaki informacyjne i inne komunikaty zapewniające bezpieczeństwo i wygodę uczestników uroczystości. Na koniec rozmowy nieco żachnął się na to, co mu powiedziałem. Oznajmiłem, że jego kolega z ławy Organu Stanowiącego, radny Piotr Piech nie może trafić na parking, który „wybudowało” MZGKiM, wciąż kręci się w kółko.
– Follow me… – radny Kowalczyk nerwowo rzucił do słuchawki. – Może radnemu potrzebny jest jeszcze samochód z tabliczką „PILOT” i oznakowaniem świetlnym na dachu, które MZGKiM wynajmie radnemu, by trafił na parking przy cmentarzu? Oznakowanie informujące na stałe o miejscu do parkowania to obowiązek inwestora przy formalno-prawnym uzgodnieniu z zarządcą drogi, przy której istnieje. MZGKiM odpowiada za tymczasowe oznakowanie, do którego jest w pełni przygotowane. Do widzenia!
I rozłączył rozmowę…
„And he said unto another, follow me” – powtarzam sobie na zakończenie. Redakcja FAKTY Chocianów cieszy się i dziękuje za zainteresowanie, a szczególnie wyrazy sympatii, jakie są naszym udziałem. Statystyki wjeść na stronę także przy okazji artykułu „Przetarg na budowę drogi do Irlandii” wyraźnie wskazują, że mieszkańcy Gminy Chocianów akceptują formę publicystyki praktykowaną przez portal od roku. Społeczeństwo Chocianowa dobrze odbiera konkret i prawdziwość przekazywanych informacji – w ten sposób statystyki można przełożyć na język polski. W ciągu jednego dnia tekst dotarł także do prawie 2.000 użytkowników facebooka, choć nie tylko do ludzi zamieszkujących na terenie Gminy. Wow! Inne portale, typu e-chocianow.pl kopiując chocianow.pl „stoją u brzegu, gdzie dalej nie nic ma…” albo kręcą się w kółko, jak chocianow.com.pl.
P.S.
Encyklopedyczną i filozoficzno-kulturową refleksję na temat Wszystkich Świętych z powodu braku miejsca w tym artykule przedstawię innym razem.

Robert Harenza

Przetarg na budowę drogi do Irlandii…

Poprzedni artykuł

Gmina Chocianów błądzi od kredytu do kredytu… Taki styl.

Następny artykuł

Comments

Comments are closed.

Login/Sign up