Urząd

XIX sesja Rady Miejskiej – w Chcianowie znów odbędzie się golenie balona…

0

Z góry przepraszam za poufałość… Moi mili, dzisiaj rano, chociaż byłem sam w mieszkaniu zaparzyłem aż dwie kawy! Jedną filiżankę z kawą postawiłem przed sobą, a drugą…? Drugą filiżankę irracjonalnie postawiłem tuż obok siebie zupełnie bezwiednie, jakbym nadal był w jakimś miłym śnie. A może powód jest banalny – na przykład roztargnienie, bo piszę w niedzielę a nie jak zwykle w sobotę? Niemniej może to być także tylko obsesyjny nawyk, misterium albo inne artystyczne zachowanie, którego przyczyn nie warto szukać?
Jedno jest pewne… Zresztą sami widzicie, że wstęp ewidentnie dowodzi, że dzisiaj jestem nienaturalnie rozkojarzony. Nie kontroluję tego, co robię, podobnie jak Franciszek Skibicki, który stracił kontrolę podczas „parzenia” zmian budżetowych. Parzy zmiany w budżecie, jakby co najmniej był hodowcą królików, a nie burmistrzem niemałej gminy. W ramach zmian budżetowych Franciszek Skibicki proponuje m.in. kolejne dofinansowanie ogródków działkowych (10.600,00zł), rozdawnictwo kasy dla Trzebnic na dodatkowy folklor dla sołtysa zespołu ECHO (festyn na zakończenie lata i festiwal pieśni – 4.500,00zł) oraz zakup gruntu pod kominem kotłowni WPECu (72.500,00zł), itd…
No dobra – niech będzie… Przyznaję, że tym razem niezgrabnie próbowałem udać rozkojarzenie. Niemniej prawdą jest, że moje „pierwsze czytanie” porządku obrad zbliżającej się XIX sesji Rady Miejskiej spowodowało nie tylko literackie rozkojarzenie, ale – co gorsze – problemy z oddychaniem…

Wystarczyło, że przeczytałem pkt 13 porządku obrad – przyjęcie rezygnacji radnego Norberta Piotrowskiego z funkcji przewodniczącego Komisji ds. Rozwoju – a wcześniej pkt 10 porządku obrad mówiący, że radny Janusz Zielony planuje chrzcić Chocianów przez cały 2016 rok w intencji 1050 rocznicy chrztu Mieszka I. Ups…
Czyżby radny Norbert Piotrowski miał już dość normalności, do której podczas kampanii tak żarliwie namawiał popierając Franciszka Skibickiego? Nie chce już Franciszka Skibickiego, sine qua non chocianowskiego świata, w którym radny Piotrowski pokładał tyle nadziei, a przy okazji wydatkował jeszcze więcej ideologicznej energii? Wcześniej – przypominam – złożył rezygnację z członkowstwa w paralotniarskim Klubie Chocianów 2014, a teraz zdecydował się złożyć berło przewodniczącego Komisji. Proszę mi wierzyć – jak dotąd to najodważniejsze decyzje polityczne w kadencji 2014-2018, które podjął radny Piotrowski.
Na szczęście, nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Na zbliżającej się XIX sesji Rady Miejskiej już „niezależny” radny Piotrowski na pewno zada pytanie, które wcześniej zadawał radny Kowalczyk w sprawie przyznania dodatkowych 150.000,00zł dotacji podmiotowej dla Chocianowskiego Ośrodka Kultury:

Wtedy Franciszek Skibicki jako rzecznik prasowy ChOKu odpowiedział, że Pani Dyrektor ma koncepcję, jak zagospodarować w/w kasę:

Czy rzecznik prasowy ChOKu i tym razem nie dopuści do głosu Pani Dyrektor? Franciszek Skibicki sam wyłoży koncepcję, którą miała i ma Pani Dyrektor? Mam nadzieję, że rzecznik Kultury bez „yyy” i „ffyyy” wyczerpująco opowie Radzie, że koncepcja wydania dodatkowych pieniędzy na „działania statutowe” opiera się na dwóch filarach – zwiększeniu wynagrodzeń (i to nie dla etatowych pracowników ChOKu) oraz na zakupie materiałów i usług.
Jestem ostatnią osobą, która żałowałaby pieniędzy na Kulturę. Przedostatnim – jak widać – jest rzecznik Kultury Franciszek Skibicki. Ten też nie żałuje, choć diabeł zawsze tkwi w szczegółach. Po zwiększeniu 150.000,00zł dotacji dla ChOK, Pani Dyrektor odlatuje ze szczęścia – w przenośni i dosłownie, co widać na afiszu:

W tamtym roku – przypomnę – także w maju lokalna kultura wysoko latała nad Parkiem, tyle, że na paralotni. To są właśnie te darmowe usługi, które statutowo zakupuje Franciszek Skibicki – na przykład billboardy na Dzień Jagody, czy wynajęcie sceny albo szkolenia Działaj Lokalnie i szkolenie z poprawnego oddychania. Jeśli wierzyć Dyrekcji ChOK (lub nie wierzyć), aktualny Plan Finansowy tej instytucji zakłada, że 103.746,00zł pójdzie na zwiększenie wynagrodzeń bezosobowych (umowy zlecenia, umowy o dzieło), a 75.194,00zł na zwiększenie zakupu materiałów i usług:

Mam nadzieję, że Franciszek Skibicki na XIX sesji wyczerpująco, z drobnymi szczegółami opowie radnemu Piotrowskiemu o „koncepcji”, którą miała i ma Pani Dyrektor ChOKu. Ja ją znam, a nawet już o niej pisałem, a dzisiaj nie chcę się powtarzać. Łudzę się, że Pani Dyrektor ChOKu nie będzie miała mi za złe, że wolę żeby osobiście i publicznie zrobił to rzecznik ChOKu do mikrofonu… Jako dowód moich dobrych intencji w stosunku do Pani Dyrektor na koniec zapraszam radnego Norberta Piotrowskiego na darmowe Szkolenie z poprawnego oddychania, czyli usługi zakupionej przez ChOK. Moim zdaniem w przeddzień sesji wiedza o poprawnym oddychaniu dla radnego Piotrowskiego może być bezcenna. Poprawne oddychanie ma cudowne działanie nie tylko w grze na instrumencie dętym, czy przy mantrowaniu… Poprawne oddychanie łagodzi nerwy, likwiduje brzuszek (u mężczyzn), terapeutycznie powoduje, że czujemy się odlotowo kochane (u kobiet), a nawet przynosi duchowy spokój podczas słuchania monologów burmistrza na sesjach.

Załącznik:
Plan finansowy ChOK 2016 – stan na 19.04.2016 roku

Robert Harenza

PORTRETY RADNYCH CHOCIANOWA: (mgr) Piotr Piech

Poprzedni artykuł

PORTRETY RADNYCH CHOCIANOWA: (radna) Edyta Malukiewicz

Następny artykuł

Comments

Comments are closed.

Login/Sign up