Urząd

W Chocianowie obniżki, chociaż wszędzie odwrotnie…

0

Związek Gmin Zagłębia Miedziowego to oczko w głowie Franciszka Skibickiego. Nie znam racjonalnego powodu, dlaczego tak jest, ale jednak… Przypomnę. Swego czasu burmistrz Skibicki – sprowokowany personalnym marginalizowaniem jego osoby – już raz wyprowadził Gminę Chocianów ze struktur tej instytucji zrzeszającej gminy. Twierdził, że Gmina marnotrawi pieniądze będąc członkiem Związku. Roman Kowalski, wiedząc, że jego poprzednik popełnił błąd spowodował ponowne przyjęcie Chocianowa do grona gmin Zagłębia Miedziowego. Zbudowano sprawny system gospodarki odpadami komunalnymi.
Franciszek Skibicki teraz publicznie mówi o tym tak:

„Zmienia się oblicze i jakość współpracy ze Związkiem Gmin Zagłębia Miedziowego. Bardzo pozytywnie oceniam obecną komunikację gmin zrzeszonych w ZGZM”

Niestety, w kontekście podwyżek cen na wywóz śmieci, które zapowiada Związek Gmin nie jest to szczególnie trafne określenie. Burmistrz twierdzi, że „Zmienia się oblicze i jakość współpracy ze Związkiem Gmin…”. O co chodzi? Czyżby Franciszek Skibicki był orędownikiem podwyżki tzw. podatku śmieciowego?
ZGZM informuje, że od 1 stycznia 2016r. na terenie ośmiu gmin Związku Gmin Zagłębia Miedziowego miesięczna opłata za wywóz śmieci będzie wynosić: 17,50zł  dla gospodarstw jednoosobowych oraz 35zł  dla gospodarstw wieloosobowych.
O powód podwyżek zapytałem Przewodniczącego Związku – Emiliana Stańczyszyna:

„85% budżetu Związku w roku 2015 stanowił koszt kontraktu z firmą zajmującą się odbieraniem i zagospodarowaniem odpadów z terenu Związku – odpowiedział Przewodniczący. „W ramach niespełna 13 milionowego budżetu, Związek w tym roku przeprowadził inwestycję budowy Centralnego Punktu Selektywnego Odbioru Odpadów Komunalnych. Warte podkreślenia jest to, że poprzednia umowa z konsorcjum opiewała na kwotę nieco ponad 4 500 000,00zł. W tej chwili najtańsza firma otrzyma o ponad 3 000 000,00zł więcej. Podwyżki są nieodzowne”

Czytelników Faktów nie zamierzam dalej zarzucać szczegółami, że wzrost ceny kontraktu do prawie 7 500 000,00zł wiąże się z dodatkową obsługą Centralnego PSZOKU i nieruchomości niezamieszkałych, czego Związek Gmin dotychczas nie robił. W kontekście podwyżek interesuje mnie radość Franciszka Skibickiego.

„Na mój wniosek składka, dla gmin zrzeszonych na 2016 rok, zmniejszy się z 1% dochodów własnych gminy na 0,5 %”

– pochwalił się burmistrz Chocianowa.
Warto w tym miejscu powiedzieć, że dofinansowanie Gmin w 2015 roku wynosiło ok. 2 200 000,00zł. Dzięki obniżce będzie o połowę mniejsze, co jednoznacznie wpływa na wysokość podwyżek ceny śmieci. Dla porównania powiem, że w 2012r wpływy od gmin wynosiły 5 330 482,52zł, co w zupełności uchroniłoby nas od konieczności przenoszenia ciężaru na gospodarstwa domowe (w tym ponad 4 000 000,00zł wpłacały bogate Polkowice). Franciszek Skibicki chwali się, że gmina oszczędzi jakieś 100 000,00zł, które on następnie rozda na folklor albo inne prospołeczne inwestycje. Nieważne, że jeśli on coś obniża, inni mają podwyżki.
Na koniec chciałbym przypomnieć wielką batalię, w którą onegdaj zaangażowany był Franciszek Skibicki. Miał pretensje, że podwyżka cen wody i odbioru ścieków jest nieuzasadniona, bo ceny podwyższył Roman Kowalski. Dlaczego więc w tym roku utrzymano ceny, jeśli podwyżka była bezzasadna? Przecież Skibicki i Leszczyński wiosną tego roku mogli ulżyć mieszkańcom, obniżyć ceny i udowodnić, że ich polityczna retoryka skierowana przeciwko Kowalskiemu miała jakąkolwiek wartość. Nie zrobili tego! Czyżby słowa Franciszka Skibickiego miały wartość pieniędzy, z których produkcji kiedyś słynęła Polska? Wtedy też były tylko podwyżki.

Dożynki na XII. sesji Rady Miejskiej, czyli dekomunizacji ulicy ciąg dalszy

Poprzedni artykuł

Ratusz zaprasza!

Następny artykuł

Comments

Comments are closed.

Login/Sign up