Bez kategorii

Tutaj „Ballady i Romanse” nie schodzą z afisza od 4 lat. Spektakl reżyserują: Klub radnych Chocianów 2023, PiS i burmistrz Chocianowa

0

Ufff… Nawet mnie teraz zatkało z wrażenia, serio. Na chwilę krew odpłynęła z mózgu i oczu, w tym odebrało mi mowę, jakbym zderzył się z bolidem F1 albo z własną pięścią. Przyznam się, że nie zdając sobie sprawy z zagrożenia, wystartowałem ten artykuł z tytułem i zdjęciami, które w zestawieniu z muzyką i poezją Lecha Janerki, spowodują także u mnie stan przeciążenia (rzędu 10 g) Porównywalny jedynie z tym, jakie przeżywają piloci Red Bull Air Race.

„Kolorowy odlot nad Paragwaj…” – śpiewa Janerka. A tu masz – w Chocianowie odlot trwa i twa mać, za sprawą PiSu prawdopodobnie jeszcze do wiosny 2024 roku. Nie jest to „odlot”?- jeśli radny Janusz Ślipko na ostatniej 58 sesji Rady Miejskiej zdanie, tj. siedząc przed laptopem w urzędzie odbiera zdalne ślubowanie nowej radnej, zdalnie przebywającej tymczasem w piwnicznej części tegoż samego budynku na Ratuszowej?

”Dziwnie rozbawione gołębie bawić się chcą, bawić się chcą. Patrzcie jak się lata! Dupsko jest wolne od bata!” – nucę za Janerką, patrząc na „zdalne” wariacje radnych i urzędników z przeprowadzeniem sesji, z zaślubieniem nowej radnej. Do radnej podczas „zdalnej” sesji w sali ślubów mogła podejść tylko partycja/ sekretarz Jugo, a następnie ręka urzędowego dziennikarza Kaspera Nowaka. Na tym właśnie polega „zdalny” odlot.

Prawda, że racjonalnie (odlot z pomieszaniem kompetencji organów stanowiącego i wykonawczego) nie da się wytłumaczyć tak realizowanej w Chocianowie samorządowej instytucji, że ślubowanie od radnego przyjmuje pełnomocniczka burmistrza, a przewodniczący Rady Miejskiej wstaje przed laptopem, bo (?) nie chce mu się zejść po schodach, bo (?) w tym „odlocie” jest metoda, bo (?) takie „Ballady i Romanse” wyreżyserowały Kluby Chocianów 2023 i Klub Barana PiS… „Tak mi dopomóż Bóg” – można zastosować na koniec ślubowania.

Natomiast z powodu przeciążenia, jakie spowodowało zdjęcie z sekretarką Agatą Wesołowską, wyręczającą Tomasza Kulczyńskiego przy dzieleniu chlebów rytualnych na Dożynkach Powiatowych w Grodowcu, choć od rana mam czkawkę, stany lękowe i skłonność do prewencyjnego mierzenia ciśnienia krwi – muszę przyznać, że „Czas na zmiany” Tomasza Kulczyńskiego nareszcie po 4 latach wchodzi w swoją szczytową fazę.
Powtarzając za Lechem: „Tańczę we śnie. Tańczę we śnie” patrzę, jak Agata Wesołowska w randze pełnomocniczki burmistrza podczas dzielenia obrzędowego chleba jest mniej zażenowana nieobecnością swojego szefa, niż inni monarchowie gmin. Co ja mówię, co ja mówię… Ba, co tam ja – cała gmina Chocianów tańczy „we śnie”, nie tylko ja, patrząc na ten „odlot nad Grodowcem” związany z uczestnictwem gminy Chocianów w obrzędach Dożynek Powiatu Polkowickiego.

„Patrzcie jak się lata”… Z jakiegoś ważnego i nieznanego szerzej powodu w Chocianowie 2022 nie było dożynek gminnych, ale jednak gdzieś na OLX Agata RCK Wesołowska znalazła „wieniec” reprezentacyjny, i jest na zdjęciach, jak żywy wraz Franciszkiem Skibickim. Przypomnę, że tydzień temu martwiłem się, a – jak widać – zupełnie niepotrzebnie, że Gmina Chocianów będzie świecić oczami, nie wieńcem.

Burmistrz Chocianowa: wyzywam do pojedynku na 5 zup. Do tego radny dodaje, że Powiat Polkowicki ma wziąć się do roboty!

Wieniec świeci słonecznym blaskiem twarzy byłego burmistrza. „Tańczę we śnie”, jak sekretarko/dyrektorko/pełnomocniczka Agata RCK Wesołowska, która „lecąc” do Grodowca, z przejęcia zapomniała o przysłowiowym niebie i chlebie, z tym, że o chlebie obrzędowym na pewno. Niemniej na zdjęciu – jak na wstępie – radośnie, jak gdyby nigdy nic dzieli „zdalną” chocianowską rzeczywistość, jakby od 4 lat codziennie słuchała „Ballad i Romansów”, czytała o zjawach, o romantycznych żonach i mężach, albo o Pani Twardowskiej… „Patrzcie, jak się lata” – i to bez kamery chocianow.pl, a nawet bez drona tresowanego przy takich eventach „na wysokim poziomie” przez Bagińskiego, kierownika Referatu Promocji.

„Dupa jest wolna od bata” – nucę za Janerką. Czyż nie? Praktycznie w tym samym czasie, gdy Aga(fia)ta Wesołowska w Grodowcu spełniała obrzędy, dzieliła wirtualny chleb, burmistrz Chocianowa dzielił czekami „po stówce”, grając w piłkarzyki z pogromcą Powiatu Polkowickiego, przewodniczącym Klubu Ch2023, znanym i cenionym na jarmarkach, odpustach, wioskach i sesjach Rady Miejskiej, radnym Arturem Wandyczem. Ups…

Każdy w miarę racjonalnie myślący człowiek, nie ważne czy z Trzemielowa, Jabłonowa, czy mekki chocianowskiej samorządności, tj z Chocianowca, może mieć poważny problem ze zrozumieniem, co jest grane. Co z powagą urzędu? Co się stało z Organem Stanowiącym Chocianowa, jeśli w Powiecie, któremu Wandycz kazał się brać do roboty, gminę reprezentuje delegacja wieńcowa z byłą radną Łysiakową, instruktorki RCK i Franciszek Skibicki. Zamiast nad Grodowcem, reprezentując gminę dron Bagińskiego i kamera Nowaka latały nad boiskiem w Chocianowcu, promując koło wymyślone w Chocianowcu, „My, jaśnie panujący i wszechmądry Klub radnych Chocianów 2023…”: uważamy, że „opozycja” zniszczyła hamaki i jezdnię na ul. Wesołej, dmuchańce, ogień, dedeerowską kolejkę dla dzieci, czyli eventy „na wysokim poziomie”

Nomen omen łatwiej chyba zrozumieć poezję Adama Mickiewicza, jak „Romantyczność” czytaną w tym roku przez sekretarz Gminy Chocianów Patrycję Jugo, niż serwowany mieszkańcom gminy od początku kadencji „odlot nad Paragwaj”, począwszy od próby reorganizacji szkół wiejskich, przez program likwidacji MZGKiM wraz z Biblioteką, a skończywszy na zdalnych ślubowaniach radnych, czy innych zdumiewających zachowaniach, jak choćby następna prorocza wypowiedź Klubu Radnych Chocianów 2023:

„W tej kadencji zrobione jest naprawdę bardzo dużo zaniedbań”

Ok! Wykorzystując moment, że przeciążenie w głowie mi nieco zmalało, odstąpię od próby zrozumienia, co autor „utworu” powyżej miał na myśli, ani tym bardziej, co samokrytycznie mu wyszło. Przejdę „do rzeczy” (bez urazy, panie Leszczyński, że nawiążę do przez pana ulubionego zwrotu ) tj. poezji.

Spektakl „Ballady i Romanse”, na które zaprosił burmistrz Tomasz Kulczyński obył się bez niego. Znowu uroczo zastąpiła go jednak Agata RCK Wesołowska

Choć jako „opozycji” nie wypada mi tego mówić, ale Narodowe Czytanie zawsze robi na mnie wrażenie. W sumie od ładnych paru lat, czyli praktycznie od września 2015 roku, w którym powstały FAKTY Chocianów („Lalkę” w sklepie celebrował wtedy sam Krzysztof Leszczyński) z wypiekami na twarzy czekam na to swoiste święto.

Bezcenne jest to, że ten event „na wysokim poziomie” dodatkowo daje mi szansę, bym nadrobił braki z literatury, historii, socjotechniki, psychologii społecznej, i czego tam jeszcze. Przy okazji mogłem podziwiać i samorządowców, i urzędników, w tym instruktorki k.o., że o proboszczu nie wspomnę…

Dodatkowym plusem dodatnim tych „narodowych korków” z literatury jest niewątpliwie to, że wraz ze mną w uzupełnianiu zaległości z wrażliwości językowej uczestniczą na prowincji ludzie wpływowi, przedstawiciele inteligencji, czasami ogarnięci zaskakującym mnie entuzjazmem, jakkolwiek nazwać ten stan obcowania ze sztuką. Co rok z tym samym błyskiem w oczach próbowałem podpatrzeć, jak samorządowcy zachowają się w sytuacji często przerastającej ich możliwości wyrażania treści im na co dzień nie znanych. Znając granice wyznaczone między językiem powszechnym, a magiczną perspektywę Kultury, sztuki i grepsów artystycznych, naprawdę da się dużo dostrzec w ludziach, którzy raz na jakiś czas, od święta stają przed wyzwaniami stawianymi przez język, formę, literackie taktowanie, rytm, metafizyczną przestrzeń, czy często ledwie intuicyjne wyznaczone stygmaty stylu. Jakby nie patrzeć, to bardzo ważne cechy osobowości, które nie są do przecenienia w pracy samorządowej, w zarządzaniu gminną oświatą, w pracy z ludźmi, w rozwiązywaniu spraw społecznych itd., itd. Dlatego nie wnikając zanadto w przyczyny, intencje, podpowiedzi, stan umysłu chylę swój niski kark w stronę Prezydenta RP, że w 2022 roku dokonał wyboru poezji, która nie jest naznaczona ideowością, patriotyzmem, racjonalizmem, lecz opowiada o zjawiskach nadprzyrodzonych, niejasnych, jak polityka, w tym ta lokalna Chocianowa, buzująca małostkowością, dziecinną zawiścią, wirtualnymi pieniędzmi, inwestycjami, które z romantyczną poezją mają więcej wspólnego, niż to, co powiedzieć może „szkiełko i oko”. Słowem nie posiadam się ze szczęścia, że dzięki Tomaszowi Kulczyńskiemu mogłem uzupełnić zaległości z „Ballad i Romansów” Adama Mickiewicza.

Jak wyraźnie widać, w tej „Balladzie” język poetycki jest odpowiednikiem cepa, dlatego nie bałem się, w jaki sposób do organizacji Narodowego Czytania podejdzie bibliotekarka gminna, Agata Wesołowska, której zawsze blisko do odtwarzania poetyckiego klimatu sekretariatu burmistrza, tj. specyfiki języka służb komunalnych, głównie poprzez więź intelektualną, rodzajową oraz estetyczną z kierowniczką referatu GK Elżbietą Kowalczuk.

Nie chcąc jednak swoją obecnością wzbudzać niepotrzebnych emocji u uczestników i organizatorki, z daleka tylko przyjrzałem się „spotkaniu”, na które zaprosił mnie burmistrz. Niestety ani on sam, ani inni samorządowcy z Klubów nie mieli czasu. Nie wiem, czy burmistrza bardziej zastępowała Agata Wesołowska, czy Patrycja Jugo, oficjalna pełnomocniczka na sesjach Rady, niemniej wypada stwierdzić, że znowu sam nie odważył się, żeby w parku poczytać, albo chociaż posłuchać „ Ballad i Romansów”, bez cienia frustracji, że forma przekazu, język, ornamentyka ewidentnie nie są dla niego priorytetami. Narodowe Czytanie w 2022 roku w Chocianowie ewidentnie miało charakter dodatkowej lekcji dla uczniów klas maturalnych Zespołu Szkół Piotra Machonia. Pan dyrektor/radny sam jednak nie porwał się ani na balladę, ani na żadne tam takie romanse. Pozwólcie, że w nawiązaniu do tego, że Piotr Machoń z wykształcenia jest wuefistą, zastosuję frazeologię sportową.

I miejsce na pudle za wykon utworu „Świtezianka” moim zdaniem należy skarbnik Stanisławie Potocznej. Nie miała sobie równych. Choć na co dzień to księgowa urzędu, teoretycznie wyczulona jedynie na czar cyfr, liczb, paragrafów, podziałek i rozdziałów, gdzie upycha na różne konta wydatki, dochody i przychody, wzruszyła mnie do białej kości. Nawet dzień przed Narodowym Czytaniem, tj. na 58 sesji Rady Miejskiej nie wzniosła się na takie wyżyny poezji, tłumacząc zmiany w budżecie na 2022 rok, wprowadzać „wolne środki”, zwiększać rezerwę na obsługę zadłużenia, a także dlaczego Bibliotece prowadzonej przez Agatę Wesołowską znów brakuje pieniędzy i po to instytucji trzeba zwiększyć dotację podmiotową, zresztą jak i w 2021 roku.

Niby naturalną, o wiele większą zdolność do porozumiewania się metaforami (narzędziem poetyckim) mają kobiety, ale jako praktyk twierdzę, że ze Stanisławą nie mogła równać żadna z występujących później pań.

Może Krystyna Kozołup mogłaby pokusić się o II miejsce, ale nie trafiła z tekstem o diabłach, karczmie Rzym, słowem o naturze kobiety przerażającej nawet najgorsze zjawy. Choć od dzisiaj na własny użytek w mojej pamięci zostanie jako „Pani Twardowska”, to między nami mówiąc lepiej sprawdziłaby w utworze „Do przyjaciół”

Do przyjaciół (fragment)

Ot, lepiej pióro wezmę i śród ciszy,
Gdy się bez ładu myśl plącze,
Zacznę coś pisać dla mych towarzyszy,
Zacznę, bo nie wiem, czy skończę.

Może też pamięć o minionej wiośnie
Zimowy wierszyk umili;
Chcę coś okropnie, coś pisać miłośnie,
O strachach i o Maryli.

Kto pragnie pędzlem swe rozsławić imię,
Niech jej maluje portrety,
Wieszcz w nieśmiertelnym niech opiewa rymie
Serca, rozumu zalety.

Mnie choć to wszystko w umyśle przytomne,
Pociechy szukam, nie sławy;
Lepiej wam powiem, jeżeli przypomnę,
Jakie z nią miałem zabawy.

Maryla słodkie miłości wyrazy
Dzieliła skąpo w rachubie;
Choć jej kto kocham mówił po sto razy,
Nie rzekła nawet i lubię.

P.S.
„Popatrz jak się lata”…


„Dupa jest wolna od bata”

A kto Agacie zabroni w zastępstwie burmistrza robić także za pełnomocniczkę nowej radnej?

Robert Harenza

Burmistrz Chocianowa: wyzywam do pojedynku na 5 zup. Do tego radny dodaje, że Powiat Polkowicki ma wziąć się do roboty!

Poprzedni artykuł

„Wstyd i żenada” – made in Gmina Chocianów

Następny artykuł

Comments

Comments are closed.

Login/Sign up