Smutna prawda: W Chocianowie od 1 września dzieci dojeżdżają do szkół pod górkę…

Pomysł na transport zbiorowy, jaki od dwóch lat testuje Gmina Chocianów w dniu 1 września przeszedł chyba wszelkie wyobrażenia o absurdzie. Okazuje się, że zamiast zachwytu nad ideą darmowej komunikacji, mamy chaos, dezorientację, likwidację dotychczasowych połączeń obsługujących głównie młodzież szkolną i dojeżdżające dzieci. Młodzież dojeżdżająca do oddalonego o 25 km Lubina traci na dojazd 1,5 godziny, bo musi odbyć aż dwie przesiadki, żeby dojechać do szkoły. Parchów, Chocianowiec, Jabłonów i dzieci z Chocianowa dopiero 1 września dowiedziały się, że skazane są na wyczekiwanie, przesiadki, tłok darmowych autobusów. Do tego najmłodsze dzieci pozbawiono dotychczas stosowanej opieki w czasie dojazdu i powrotu ze szkół podstawowych zamieszkałych w sołectwach sąsiadujących ze szkołą. Za chaos odpowiada Urząd Miasta i Gminy Chocianów.

Z tego co już wiemy, nie tylko mieszkańcy Parchowa i okolicznych wsi mają poważny problem związany z likwidacją autobusów szkolnych. Portal echocianow.pl potwierdza, że burmistrz Chocianowa prawdopodobnie systemowo zrezygnował z dowozu dzieci dedykowanymi kursami, które dotychczas obsługiwał PKS Lubin.

Z kolei radna Anna Pichała z Parchowa po tym, jak wczoraj wyszło na jaw, że Urząd zlikwidował kursy dla dzieci na prośbę mieszkańców wsi dzisiaj z samego rana złożyła wniosek do Zarządu PKS Lubin o przywrócenie kursów relacji Chocianów – Polkowice.

PKS Lubin jest gotowy przywrócić kursy, ale potrzebne są decyzje Tomasza Kulczyńskiego, który jest organizatorem i odpowiada za dowóz dzieci do szkół szczebla podstawowego, a Rada Miejska zatwierdza wydatki z nim związane. Co na to burmistrz? Na razie milczy, choć mieszkańcy wierzą, że pozwoli dowozić dzieci (szczególnie te najmłodsze) w ramach sprawdzonych kursów, jak to miało miejsce dawniej.

Na koniec warto podkreślić, że mieszkańcy wsi Parchów i Szklary Dolne zaskakującą decyzję o likwidacji dowozu dzieci Urzędu łączą z uchwałami Rady Miejskiej Chocianowa w sprawie reorganizacji szkół w ich wsiach, jaka ma nastąpić we wrześniu 2021 roku, tj. przeniesieniu uczniów klas IV-VIII do Trzebnic i Chocianowa.

Gienek

Komentarze

x

Zobacz także...

FAKTY Chocianów: Ja i moja rodzina nie liczy na ochronę narodowej Policji. Do widzenia…

źródło foto: Janusz Lech Komentarze

Dyskusyjne Forum Samorządowe Roberta Harenzy: Inwestycje w bezpartyjnych Wanów Chocianowa to marnowanie publicznych pieniędzy

TYLKO U NAS: O kosztownej i złej „inwestycji” Chocianowskiego samorządu w urzędników z Lubina. I ...