Roman Kowalski: „Nie podżegałem do popełnienia przestępstwa”

Z byłym burmistrzem Chocianowa, członkiem Zarządu Powiatu Polkowickiego Romanem Kowalskim FAKTY Chocianów rozmawiały w dniu 28.01.2016 r o godz. 10:00.

Fakty Chcianów: Dzień dobry…?
Roman Kowalski: Dzień dobry.

FCh: Parę dni temu Chocianów obiegła wiadomość, że został Pan skazany za „podżeganie do przestępstwa”, ale nie widzę u Pana objawów depresji ani niepokoju?
R.K.: Nie ukrywam, że w czwartek Sąd Rejonowy w Legnicy wydał wyrok. Cieszę się, że po prawie dwóch latach farsy z oskarżeniem mnie o „podżeganie do przestępstwa”, Sąd nakazał mi zapłatę grzywny. Oczywiście, że nie zgadzam się nawet z tak lekkim werdyktem. Jestem niewinny. Nikogo nie podżegałem do popełnienia przestępstwa.

FCh: To na czym polega problem, bo przecież problem jest. Co do tego chyba nie ma Pan wątpliwości.
R.K.: Oczywiście. Problem pojawił się, kiedy w imieniu mieszkanki gminy, która zgłosiła się do mnie o pomoc jako do burmistrza poprosiłem urzędnika powiatowego o pozytywne rozpatrzenie jej problemu. Prokuratura stwierdziła, że jest to „podżeganie do przestępstwa”. Tak w największym skrócie wygląda problem.

FCh: No właśnie… Prokuratura chciała, żeby Sąd zamknął Pana w więzieniu na rok, a jest zadowolona werdyktu, że Sąd ukarał Pana grzywną – donosi oficjalny komunikat prokuratury. Czy będzie apelacja?
R.K.: Nie podżegałem nikogo do przestępstwa, powtarzam to jeszcze raz. Oczywiście, że złożę apelację po otrzymaniu pisemnego uzasadnienia wyroku. Nie mam sobie nic do zarzucenia, chciałem tylko pomóc mieszkance Chocianowa rozmawiając z urzędnikiem jak człowiek z człowiekiem…

FCh: Skoro Sąd nałożył na Pana tylko grzywnę „za podżeganie do przestępstwa”, a nie wydał surowszego wyroku – o co wnosiła prokuratura – to znaczy, że także Sąd nie był przekonany o Pana winie?
R.K.: Nie zamierzam oceniać wyroku Sądu Rejonowego, od tego jest Sąd Apelacyjny. Jestem spokojny, że zostanę oczyszczony z zarzutów. Najbardziej irytuje mnie forma, w jakiej opinii publicznej przedstawiono informację o wyroku Sądu Rejonowego. Portal chocianow.com.pl zrobił ze mnie kryminalistę, a na dodatek postawił na tle godła państwowego. Zamierzam wnieść sprawę o naruszenie dóbr osobistych. Ktoś tu za daleko poszedł w manipulowaniu informacjami.

FCh: Mieszkańcy Chocianowa, Pana zwolennicy i wrogowie usłyszeli prosty komunikat: były burmistrz został skazany…, itd. 
R.K.: Nie mam nic przeciwko informacji, że Sąd wydał wyrok. Za to naklejenie mi opaski na oczach – jak bandycie – jest karygodne.

FCh: Komunikat mówi: „Jeśli sąd apelacyjny podtrzyma wyrok Roman K., jako osoba skazana za przestępstwo umyślne, nie będzie mógł pełnić funkcji członka zarządu powiatu polkowickiego(…)”. Co Pan na to?
R.K.: Dzisiaj nie zamierzam gdybać… Ze spokojem i pokorą poczekam na werdykt apelacji. Nie wyobrażam sobie, by Sąd wyższej instancji nie wziął pod uwagę, że moje zwykłe prośby w sprawie mieszkańca gminy Chocianów były ciężkim pogwałceniem prawa, czy wręcz zamachem na porządek publiczny. Powtórzę jeszcze raz: jestem spokojny o wyrok Sądu Apelacyjnego.

FCh: Dziękuję za rozmowę.
R.K.: Dziekuję.

 

Komentarze

x

Zobacz także...

FAKTY Chocianów: Ja i moja rodzina nie liczy na ochronę narodowej Policji. Do widzenia…

źródło foto: Janusz Lech Komentarze

Dyskusyjne Forum Samorządowe Roberta Harenzy: Inwestycje w bezpartyjnych Wanów Chocianowa to marnowanie publicznych pieniędzy

TYLKO U NAS: O kosztownej i złej „inwestycji” Chocianowskiego samorządu w urzędników z Lubina. I ...