Bez kategorii

Matematyka w Chocianowie nie jest królową nauk! Liczy się na sukcesy polityczne na kredyt…

0


Choć należę do szkoły, która szczególne znaczenie przypisuje dobremu lub bardzo dobremu początkowi artykułu, a wstęp – fakt – zabiera mi więcej czasu, niż reszta tekstu, dziś odstąpię od tej maniery. Myślę, że mieszkańcy Gminy Chocianów tym razem zgodzą się ze mną, jak nigdy.

Sołectwa nadal nie mają kanalizacji, drogi świecą dziurami jak pamięć Franciszka Skibickiego, np. chodnik do szkoły w Parchowie budowany jest już 7 lat itd., itd., ale za to będziemy tworzyć nowe i z rozmachem rewitalizować stare boiska osiedlowe lub przyszkolne.

Na rok przed wyborami samorządowymi władza Chocianowa oszukuje opinię publiczną, jak z nut. Eufemizmem byłoby wyrażenie, że radny Paweł Baran mija się z prawdą.

Eufemizmem byłoby wyrażenie, że radny Artur Wandycz mija się z prawdą.

Eufemizmem byłoby wyrażenie, że burmistrz mija się z prawdą oświadczając, że pieniądze na budowę placu zabaw są pozyskane ze środków zewnętrznych.

Niestety radni i inni po prostu ordynarnie kłamią.

Na sesji Rady Miejskiej w dniu 31 maja na 11 radnych obecnych na tej zdalnej „szopce”, zaledwie 11-tu z nich kolejny raz z rzędu nie miało żadnych obiekcji (w tym Machoń junior…), by dla celów wyborczych pogrążyć finanse Gminy na dekadę.

Warto podkreślić, że dla Partycji Jugo, która zamiast Stanisławy Potocznej, Skarbniczki Gminy Chocianów jako sprawozdawca uchwały podkreślała, że „sukcesem” jest to, że plan zadłużenia, jaki Rada uchwaliła na ten rok wyniesie zaledwie… 18.300.000,00zł.

Jeśli kiedyś Franciszek Skibicki na sesjach przezywał radnego Krzysztofa Kowalczyka per „Pan, panie radny jest poetą”, gdy ten cyframi określał kolejne liczby zapisane w budżecie, o tyle w tej kadencji ani matematyka, ani poezja nie są królową nauk! W Chocianowie mamy wolną amerykankę. Widzicie te cyfry? Ja też przecieram oczy z wrażenia:

Zadłużenie Gminy na koniec roku ma osiągnąć poziom ponad 33 mln zł! W stosunku do zadłużenia, które Chocianów zanotował na koniec 2022 roku, tj. dokładnie 16.013.000,00 zł to 100% wzrostu! Ups… SUKCES?!

Informuję, że tego typu „wizyjność” (często nazywana po prostu kłamstwami) tej kadencji samorządu odczują wszyscy podatnicy zamieszkujący w gminie Chocianów na lata. Koalicja Wandyczów ze Ślipkami i inną rodziną „samorządową” zostanie na długo zapamiętana, bo pomysły inwestycji w place zabaw na kredyt, boiska na kredyt, w Centrum Usług Administracyjnych na kredyt, czy na Kulturę „na wysokim poziomie”… przejdą nie tylko do historii lokalnej demokracji, ale odcisną się na portfelu Gminy, uniemożliwiając jej rozwój i cywilizacyjną emancypację już w następnej kadencji.

Jak wyżej udowodniłem, że radni publicznie oświadczają, że pieniądze na miejsca rekreacji i sportu, na place zabaw, itd. pochodzą z dotacji. Oto te 10 mln zł z tabliczki.

Nie ma wątpliwości, że burmistrz Chocianowa pozyskał pieniądze wg. rozdzielnika, czyli tekturek z napisaną kwotą. Minister Krzysztof Kubów do niedawna jeździł po województwie i rozdawał tekturki o różnych nominałach, to Legnica, to Zagrodno, to Jawor, to gmina Lubin, to Przemków, to Chocianów… Z tym 10 mln zł akurat coś nie pykło! Oczywiście na podstawie „czeku” do budżetu Gminy wpisano inwestycje na rozwój rekreacji i sportu, jak choćby parking dla traktorów, boisko wielofunkcyjne w Szklarach, Parchów i Wesołą. Niestety mleko się wylało! „Pozyskane” 10 mln zł nie wpłynęło na konto, a nie wiadomo, czy w ogóle wpłynie, choć radni samozwańczo na sesji 31 maja przenieśli tę kwotę na 2024 rok.

Nie ważne co spowodowało ten dramatyczny i niewygodny zwrot akcji. Ważniejsze jest to, że Rada Miejska nie zrezygnowała z realizacji planów wyborczych w kwestii budowy parkingów dla traktorów, czyli tzw. miejsc rekreacji i sportu, w tym boisk „wielofunkcyjnych”.

W tej chwili sesje Rady Miejskiej są ekstra krótkie, monotonne, bezwartościowe, że o innych mankamentach nie wspomnę. Radni nie mają żadnych pytań, refleksji, przemyśleń, nic, nic nie mają. Głosują po cichu, zdalnie, jakby nie interesował ich byt gminy, w co nie wątpiłem nigdy dotąd.

Niestety te rekreacyjne „inwestycje” sfinansowane będą z kredytu! Niestety tę prawdę mówią tabelki i cyfry!

„Po nas choćby potop…” – wydają się mówić plany Rady Miejskiej na rok przed wymianą jej członków.

W każdym razie nie powinniśmy zapomnieć, jakie sukcesy odnosili radni tej kadencji. A choćby ten.

Jak donosi e-legnickie druhowie OSP pozyskają całe 117.000,00 zł! Brawo. Z tym, że w 2022 roku właśnie Gmina Chocianów wydała 100.000,00 zł na remont remizy w Polkowicach Patriotyczny gest na św. Floriana: PSP Polkowice od gminy Chocianów dostała 100.000,00 zł na remont dachu, a urzędnicy z Ratuszowej następny 1 mln zł podwyżki Jeśli dobrze pójdzie to Gmina matematycznie zyska całe… 17.000,00 zł! Sukces.

Niemniej, żeby dzisiejszej wypowiedzi nie skończyć tego rodzaju przypadkiem sukcesu, mam coś ekstra. Na omawianej powyżej sesji oprócz żonglerki wysokością zadłużenia, radni bez dyskusji uchwalili dodatkową dotację 300.000,00 zł (do 1,2 mln zł uchwalonego w grudniu 2022 dodali 300.000,00 zł) dla Regionalnego Centrum Kultury (na wysokim poziomie, że zacytuję klasyczkę).

Nie będę krył, że to dopiero pierwsza transza zwiększenia dotacji dla RCK w tym roku. Pańcie od Kultury nie przeżyją przez rok za bidne 1,5 mln zł, to oczywiste dla mnie (w okolicach sierpnia będziemy świadkami następnego zwiększenia o co najmniej 0,5 mln zł, nie licząc zwiększeń dla Biblioteki). Niemniej dzisiaj od rana, przy współpracy z burmistrzem, nie żałując potu animatorki z RCK realizują obietnicę głośnego Dnia Dziecka.

Jednak na koniec mam adekwatną dedykację, jaką instruktorki RCK przygotowały dla milusińskich z okazji Dnia Dziecka. Co? Jedziemy?!

Robert Harenza

Świętowali Dzień Samorządowca. W Trzebnicach na przykład „religijną nutę”, a „na wysoki kredyt” w całej Gminie!

Poprzedni artykuł

Chocianów: „Stolica polskiej jagody” niebawem zbuduje kemping, bary i miejsca noclegowe dla rowerzystów z całego Świata…! W myślach?

Następny artykuł

Comments

Comments are closed.

Login/Sign up