Urząd

"Franciszek Skibicki+" – program na lata 2014-2018 dla Chocianowa

0


Wiem, wiem… Powtarzanie jak mantry w/w samooceny Franciszka Skibickiego, dla jednych jest objawem mojej słabości, porównywalnej do słabości, jaką mam do Pani ze snów. Dla innych zaś dowodem na to, że już nic ciekawszego nie mam do zaprezentowania. Nic bardziej mylnego. Szanowni Czytelnicy – zapewniam – właśnie w tym jednym zdaniu zawarte jest wszystko, co charakteryzuje naszego burmistrza. On rzeczywiście nigdy nie kłamie, najwyżej czegoś nie rozumie, bądź rozumie na swój sposób. Nie mataczy, bo uczciwości uczył się jeszcze w PZPR, za co zresztą otrzymywał stosowne ordery i dyplomy. Wrodzona prawdomówność to clou osobowości Franciszka Skibickiego. Dlatego Rada Miejska od 2 lat petryfikuje jej iście peerelowską emanację, doświadczenie, profesjonalizm i aktywność umysłową aktualnego Franciszka Skibickiego. Pod przewodnictwem Piotra Piech radni paralotniarskiego Klubu Chocianów 2014 wierzą w każdą improwizację, „sytację”, odwołanie do wyższych racji sprawiedliwości społecznej, wrażliwości, itd. – nawet najmniejszą „półprawdę”, którą wypowie ich guru. Od czasu kampanii wyborczej w 2014 roku do dzisiaj wypowiedział ich tyle, że nie pomieści tego opasłe tomisko. A patrząc z boku wygląda to tak…!
Powyżej napisałem, że radni nie wątpią, wszystko biorą na wiarę, jakby byli wiernymi jakiegoś onirycznego zboru lub kościoła. Nie myślą samodzielnie, bo prawdomówny Franciszek Skibicki myśli za nich. Nie mówią prawdy, bo prawdę mówi tylko Franciszek Skibicki. Nie czytają FAKTY Chocianów, bo portal ze zrozumieniem czyta tylko Franciszek Skibicki. Prześledźmy ten rodzaj hipnozy, w którą gminę wprowadził Franciszek Skibicki 2 lata temu (choć moim zdaniem trwa to od zdecydowanie dłużej…). Za chwilę Rada będzie „dyskutować” nad budżetem na 2017 rok. To trzeci w tej kadencji budżet pisany ręką Franciszka Skibickiego w imię prawdomówności i dobra publicznego. Wszystko w nim jest płynne, tymczasowe, albo po prostu podyktowane partykularnym interesom tego lub innego środowiska Chocianowa, zapominając o reszcie. Dla radnych to czarna magia, dla mnie zaledwie punkt wyjścia do rozmowy o granicach manipulacji, które wyznacza Franciszek Skibicki.
Twój burmistrz Chocianowa w budżecie na 2017 rok nawet dochody Gminy wykreował na własny wzór i podobieństwo. Jest wizjonerem, więc do środków, które sztywno gwarantują ustawy i prawo lokalne dodał te wyimaginowane, szczególnie w przypadku Delfinka. Są i papiery wartościowe, które Franciszek Skibicki wyemituje, by sfinansować budowę i deficyt, są kredyty, którymi podpierać się będzie w razie przejściowego braku gotówki… A wydatki? Zwiększyły się! Priorytetowe Przedszkole Integracyjne na bieżące funkcjonowanie wyda rzekomo niecały milion zł (moim zdaniem wyda więcej, bo kwota jest – jak większość – niedoszacowana i zmienna, jak nastroje burmistrza). Trzeba ją będzie zwiększyć o jakieś 500.000,00zł, czego Franciszek Skibicki jeszcze nie mówi, lub o tym nie wie.
Dzięki Bogu, Franciszek Skibicki już po raz trzeci w budżecie zapisuje to samo wirtualne zadanie pn. „Remont stołówki w Szkole Podstawowej”. O proszę… W budżecie na 2015 rok jest remont w budżecie na 2016
i znów w budżecie na 2017 rok jest remont Franciszek Skibicki rzeczywiście nie kłamie ani nie mataczy – on tak po prostu buduje „na papierze” z coraz większym rozmachem (patrząc na progres kwot)

Gmina Chocianów i zaczarowany ołówek Franciszka Skibickiego

Twój burmistrz Chocianowa strażakom z OSP Szklary Dolne przez cały 2016 rok kupował wóz strażacki za 800.000,00zł, też na papierze. Auta nie ma, a w projekcie budżetu na 2017 rok nie pozostał nawet ślad po nim. Zniknął? Czary mary? W miejscu auta za to pojawia się pojawia się tania wizerunkowo inwestycja dla miasta pn. „Zagospodarowanie terenu wookół fontanny w Parku Miejskim w Chocianowie” i przebudowa nawierzchni drogi obok posesji Franciszka Skibickiego za 750.000,00zł Reasumując – Szklary Dolne mają nowy wóz i droga zrobiona, nieprawdaż?
Franciszek Skibicki lubuje powoływać się na opinie RIO, co dzielnie kontynuuje jego prywatny wyznawca radny Piotr Piech. Także budżet na 2017 rok dostanie pozytywną opinię! Dlaczego? W myśl nowej zasady Mateusza Morawieckiego, to co nie jest zabronione, jest dopuszczalne. RIO bada spójność budżetu pod względem finansowym i prawnym, o co w gminie dba Pani Skarbnik. Izba Obrachunkowa nie analizuje wizji Franciszka Skibickiego pod względem celowości i racjonalności. Wykorzystując ten paradoks, Franciszek Skibicki mógł w budżecie zapisać 30.000,00zł na wykupienie udziałów w spółce, którą wirtualnie utworzy, by budowała komunalne mieszkania! Ups. Czyżby te mieszkania powstaną w ramach programu Mieszkanie+, jak na razie najgłośniej promowanego przez Radio Maryja? Nie mamy wozu strażackiego, ale w zamian będziemy budować tanie mieszkania? I śmieszno, i straszno. Gmina teraz za przysłowiową złotówkę sprzedaje mieszkania komunalne, a jakaś wyimaginowana spółka będzie je budować. Za co? Jakimi pieniędzmi Franciszek Skibicki zapłaci za materiały budowlane i rozpasaną wyobraźnię cywilizacyjnego i prospołecznego rozwoju gminy? „Frankiem chocianowskim”, czy abstrakcyjnymi pieniędzmi o nazwie Mieszkanie+?
Szanowni Czytelnicy,
projekt budżetu na 2017 rok powinien być dziełem poważnym. Poważny jest tylko w miejscach, które – że tak powiem – nie należą do jurysdykcji Franciszka Skibickiego. Niestety niepoważna jest cała w nim zapisana polityczna retoryka „yyy” i „ffryyy” Franciszka Skibickiego. Na przykład ładnie brzmi 200.000,00zł na zadanie pn. „Remont nawierzchnich ciągu pieszo-jezdnego przy ul. Wesołej w Chocianowie”. Jak znam życie, radny Piotr Piech i radna Krystyna Łysiak, aż płaczą ze szczęścia, że mają takie wpływy u „naczelnego”. Okaże się, że chodnik to następna obiecanka. Franciszek Skibicki i tak to zadanie odwlecze (brak pieniędzy oraz obiektywne okoliczności… – tak będzie tłumaczyć) przeniesie na 2018 rok. Ten chodnik będzie integralną częścią Delfinka, a ten ma powstać dopiero w 2018! O planowanym placu zabaw nie wspomnę, także szykowanym na rok wyborczy 2018. Zwykła ściema, jakby powiedział radny Jerzy Likus ds. Rozwoju, gdyby był w wieku radnego Krzysztofa Mistonia…!
Wszyscy pamiętamy, że zawsze niepokalanie prawdomówny Franciszek Skibickie na początku kadencji obiecywał oszczędności? Tak! Pamiętamy odpowiedzi Franciszka Skibickiego na pytania mieszkańców, które zamieszczał portal radnego Piotra Piech (chocianow.com.pl). Na przykład wypowiedź o oszczędnościach, które Franciszek Skibicki zrobił w administracji samorządowej. Zwolnił 8 osób i co ? ( skan z chocianow) Nic się nie zmieniło w wydatkowaniu pieniędzy na ten cel, bo w miejsce zwolnionych zatrudnił innych, a po za tym dodatkowe służby prawne z Lubina do „działań specjalnych”. Jak wygląda prawda Franciszka Skibickiego, popatrzmy na koszty funkcjonowania w 2015 (projekt budżetu zaproponowany jeszcze przez Romana Kowalskiego) oraz  w 2016 i plan na 2017.
Wydatki na urząd gminy w 2015 roku:


Wydatki na urząd gminy w 2016 roku
Wydatki na promocję w 2015 roku
Wydatki na promocję na 2016 rok
 
Wydatki na promocję w 2017 roku
Wydatki na MZGKiM w 2015 rokuWydatki na MZGKiM w 2016 rokuWydatki na MZGKiM w 2017 roku
Zmniejszyło się, czy nie? Wszystko na tym samym poziomie, oprócz wzrastających kosztów propagandy.
Franciszka Skibickiego niestety należy rozumieć interaktywnie… To znaczy, że jeśli mówi, że oszczędzimy, należy rozumieć, że wydamy więcej. Wtedy kiedy mówi, że jest dobrze, należy zacząć się bać albo pakować manatki. Jeśli mówi, że mamy wszyscy w gminie patrzeć „Ambitnie w przyszłość”, to znaczy, że cofamy się o co najmniej dekadę. Jeśli Franciszek Skibicki mówi, że stworzył program rozbudowy oświetlenia w Gminie, to znaczy że jest tylko program, a punkty świetlne nie powstaną ani w 2017 ani 2018 roku, nie licząc tych dziesięciu lampek, które w 2016 roku z takim trudem stawiał i postawić nie może na ulicy Sosnowej. Przez dwa lata – oprócz wirtualnej dotacji na przedszkole wybudowane z kredytu – Franciszek Skibicki nie odnotował żadnego prawdziwego sukcesu. Ups. Zapyta ktoś: a Ognisko Muzyczne, a remont lokalu dla OPS pod wypłatę 500+, a rezygnacja z Autorskiej Pracowni Rozwoju Społecznego Edyta Rząsa, a „Odnowa wsi” poprzez zakupy choinek dla miasta, a Karczmy, a zakup kamery w Urzędzie dla uwieczniania Sławomira Tomczak, a „wylalane” lodowisko, a dach nad świetlicą w WOK w Brunowie, a zmiana nazwy ulicy, a imprezy strażackie, a nie naprawione boisko na ulicy Środkowej, itd., itd., to nie sukcesy? Z pewnością tak…
Sukcesy Franciszka Skibickiego najlepiej obrazuje budżet na 2017 rok. Kultura będzie w 2017 rok tak samo robić bokami, MZGKiM otrzyma dotację większą, niż w 2015 roku o 300.000,00zł, tj. tylko na pokrycie wydatków związanych z administrowaniem hali „tysiąclecia” przy gimnazjum, Oświata otrzyma tyle ile musi, czyli na przeżycie. A drogi, kanalizacja, itp.? Na rozwój cywilizacyjny nie mamy pieniędzy! Za 400.000,00zł Franciszek Skibicki utwardzi 200m drogi w Parchowie, o ile Pan Bóg pozwoli. Skończyło się…
Szanowni Państwo,
rzeczywiście stanęliśmy przed ścianą zbudowaną z Przedszkola i budującego się Delfinka (5,2 mln zł + 6,7 mln zł). Od początku kadencji śledząc uważnie poczynania Franciszka Skibickiego twierdzę, że na koniec swojej świetlanej kariery zawodowej wprost wyszedł z własnych butów. Budżet na 2017 rok to dowód, że burmistrz z jednej strony schlebia „prospołecznym” ideom PiSu (przedszkola, żłobki, itd., itd.), a z drugiej strony reaguje, jak każdy po przegranych w wyborach sfrustrowany działacz PO – trzyma się nietrafionego pomysłu budowy pływalni, choćby się waliło i paliło.
Nie muszę daleko sięgać, by spektakularnie udowodnić to, co napisałem wyżej. INFORMATOR Gminny dobitnie mówi o sfrustrowanej prawdomówności Franciszka Skibickiego. Proszę przeczytać:
Ups. Jeśli wierzyć słowom Franciszka Skibickiego, budowa pływalni Delfinek kosztować będzie jedynie 700.000,00zł, bo o 6 „milionów” obniżyliśmy cenę podczas konkursu ofert na budowę. Myślałem , że może o 6.000,00zł, albo 600.000,00zł, ale Franciszek Skibicki twierdzi, że obniżył koszty aż 6 mln zł! W takim razie fikcyjne i niepotrzebne są zapisy w budżecie mówiące, że oczekujemy dofinansowania na poziomie 1.960.000,00zł, że o emisji papierów komunalnych na pokrycie deficytu nie wspomnę
Oto cały „Franciszek Skibicki+”. Takim mnie Panie masz, jakim mnieś stworzyłeś… Na plus. To nawet dobrze się składa, bo w Polsce wszystko mamy na plus, 500+, Mieszkanie+, Kobieta bez aborcji+, Edukacja+, Trybunał Konstytucyjny+, Siły zbrojne+, itd… W Chocianowie podobnie, też mamy same plusy – Przedszkole+, Karczmy+, Dni Strażaka+, Kredyty+, Łyżworolki+, Delfinka+, plus brak kanalizacji na wsiach+, Tanią propagandę+, Radę Miejską+.
https://youtu.be/6dpj4dJfzTA?t=14m11s
Plus radnych Krzysztofa Leszczyńskiego i Piotra Piech… (+/-)

Robert Harenza

Przy każdym dołeczku, po kieliszeczku…

Poprzedni artykuł

Gmina Chocianów – bez protestu – na weksel…

Następny artykuł

Comments

Comments are closed.

Login/Sign up