Urząd

Delfinka "czas zacząć"… Do tańca Panie proszą Panów

0

Muszę przyznać, że miałem dylemat, jak zacząć ten felieton. W rachubę wchodziło wiele wątków, w tym nawet konkretne nawiązanie do „Pana Tadeusza”. Zwyciężył filmik, który puściłem powyżej i ten oto skromny wywód Franciszka Skibickiego mający miejsce na XXIII sesji Rady Miejskiej Chocianowa 9 listopada 2016 roku.

„Proszę nie regulować odbiorników” – takie rzeczy rzeczywiście dzieją się tu i teraz. Doprawdy, nieznanymi drogami chadza naiwność przedstawicieli chocianowskiego samorządu. Naiwność radnego Piotra Piech – jak widać powyżej – to nawet jeździ! Delfinka czas zacząć… A za Przedszkole Integracyjne czas zapłacić! Ups. Ale jaką walutą zapłacimy, czyżby kredytem lub obligacjami? Franciszek Skibicki zapłaci we „Frankach Chocianowskich”, czyli walucie, którą sam wymyślił!
Szacowni Czytelnicy, chcąc nie chcąc należy przyjąć, że najważniejszymi uchwałami porządku obrad XXIII sesji Rady Miejskiej była uchwała wprowadzająca zmiany w budżecie na dwa miesiące przed końcem 2016 roku oraz projekt uchwały dotyczącej wieloletniej prognozy finansowej. Pani Skarbnik Stanisława Potoczna wykonała katorżniczą pracę, by pogodzić ogień z wodą, czyli wszystkie ustawy dotyczące finansów, księgowości, itd., z pośpiechem i chałturniczą wizyjnością Franciszka Skibickiego. Ułożyła księgowe puzzle z cyferek i okazało się, że wszystko będzie OK. Tyle, że tylko w teorii…
Nie chcę silić się na powtórki, dlatego zacytuję w całości stanowisko radnych opozycji w sprawie m.in. uchwały dotyczącej wzięcia przez gminę następnego zobowiązania w wysokości 1.700.000,00zł (nie ważne czy w postaci kredytu, czy obligacji – jedno i drugie trzeba spłacać latami)

Stanowisko Klubu Radnych „Jedność” ws. uchwały dotyczącej zmian w budżecie na 2016 rok oraz związanej z nią wieloletniej prognozy finansowej

Zanim do opinii radnych Klubu „Jedność” dopiszę kilka innych zdań, warto posłuchać „merytorycznych” argumentów Franciszka Skibickiego i radnego Krzysztofa Leszczyńskiego. Tylko oni odpowiedzieli na krytyczne uwagi trójki radnych. Delfinka czas zacząć… Franciszek Skibicki powiedział:

Jak zwykle, Franciszek Skibicki powiedział także o swojej niepodważalnej prawdomówności

Za chwilę do pary dołączył radny Krzysztof Leszczyński, ale wcześniej dla podkreślenia prawdomówności Franciszka Skibickiego publikuję skany fragmentów uchwał z 2016 roku, w których Rada uchwala poszczególne kredyty, których rzekomo nie zatwierdzała (a może rada nie wie co zatwierdza?) oraz zarządzenia burmistrza:

  • 11 marca 2016 roku Rada Miejska zatwierdziła zmiany do budżetu i kredyt w wysokości 800.000,00zł na zadanie pt. „Budowa przedszkola przy ul. Środkowej”
  • W kwietniu Franciszek Skibicki poprosił radnych o zwiększenie kredytu o następne 4.800.000,00zł czyli łącznie 5,6 mln zł
  • W międzyczasie, Franciszek Skibicki zaciągnął dwoma zarządzeniami dwa kredyty (na co pozwoliła jemu rada!) po 1,5 mln zł każdy (łącznie 3 mln zł) na pokrycie przejściowego deficytu, w lipcu:
    oraz w październiku – niespełna trzy tygodnie temu!

O tych kredytach FAKTY Chocianów trąbiły m.in. w takich artykułach:

Rada Chocianowa uchwaliła nową walutę – „Franek Chocianowski”

Ale… Posłuchajmy jeszcze raz:

Franciszek Skibicki próbuje wmówić, że nie wziął dwóch kredytów po 1,5 mln zł każdy na pokrycie przejściowego deficytu oraz że radni nie przegłosowali w sumie kredytu 5,6 mln zł, a on składając wniosek o dotację nie złożył w dokumentach umowy kredytowej z bankiem? No i napewno firma Skanska po wybudowaniu i odbiorze będzie czekała nie wiadomo ile czasu na pieniądze z dotacji na którą nie ma jeszcze żadnej umowy i nikt nie wie ile ostatecznie pieniędzy z niej będzie, prawda?
Proszę pamiętać, że każdy kredyt (nawet ten, który jeszcze nie został fizycznie wykorzystany, a tylko podpisana została umowa z bankiem) kosztuje i w przypadku takich kwot, są to koszta niemałe.
Radny Leszczyński w tańcu powiedział:

Na dobre rozkręcił się dopiero tutaj

Kultura, Pani ze snów i dobre wychowanie wymaga ode mnie, by teraz powiedzieć kilka słów o zachowaniu radnych, którzy – nomen omen – wraz z Franciszkiem Skibickim rządzą gminą. Milczeli. Ups. Przewodniczący Komisji Rozwoju Jerzy Likus tylko, kiedy musiał, wydukał, że członkowie komisji niejednogłośnie zgadzają się na następne kredyty, choć właśnie to on powinien przygotować sążnisty elaborat na temat zimnej kąpieli, która gminę czeka w Delfinku…

O dziwo, milczał także radny Piotr Piech! Może w czasie sesji w myślach kręcił już następny propagandowy filmik. Chyba wymyślał tło muzyczne do najnowszego wideo-reportażu w którym podobnie jak tym o przedszkolu, posłuży kawałkiem zawierającym elementy progresywnego rocka, z odcieniami romantycznego ADHD. Milczał także jako redaktor publiczno-prywatnego portalu chocianow.com.pl. Do dzisiaj na portalu nie ma nawet wzmianki o wyroku, który zapadł w Sądzie Rejonowym w Lubinie na kilka godzin przed sesją. Wcześnie portal tak krzykliwie i chętnie informował, że były burmistrz Chocianowa Roman Kowalski stanie prze sądem za czyn przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści przez osobę trzecią. Ups. Radny milczy, że Sąd Rejonowy wydał wyrok, że Roman Kowalski jest niewinny.
Niemniej radny Piotr Piech – co ważne – o budżetowych zmianach Franciszka Skibickiego wypowiedział się gdzieindziej, na forum chocianow.vcity.pl. Czyżby dla niego to miejsce było lepszym, niż forum Rady do wygłaszania swoich opinii? Radny napisał, że „Harenza matoł” nie ma prawa wypowiadać się o budżecie. Harenza matoł jest matołem i matołem pozostanie. Harenza matoł nareszcie przez radnego Piech został poinformowany, że w tym roku to pierwszy kredyt, który zaciąga gmina. Harenza matoł itd. itd. O swoistej woltyżerce słownej, którą z cicha uprawia radny na forum chocianow.vcity.pl szerzej napiszę w następnym sobotnim artykule, traktującym o modelu Kultury rozwijanej przez Chocianowski Ośrodek Kultury oraz akademii i patriotycznej edukacji związanej z obchodami Dnia Niepodległości. Radnemu Piotrowi Piech i jego mentorowi Franciszkowi Skibickiemu na koniec jeszcze raz przypominam uchwały dotyczące kredytów

Uchwała nr XVII.124.2016 z dnia 11 marca 2016 w sprawie zmian do budżetu MiG Chocianów na 2016 rok
Uchwała nr XVIII.126.2016 z dnia 12 kwietnia 2016 w sprawie zmian do budżetu MiG Chocianów na 2016 rok
Zarządzenie nr 157.2016 Burmistrza MiG Chocianów z dnia 12 lipca 2016 w sprawie zaciągnięcia kredytu
Zarządzenie nr 204.2016 Burmistrza MiG Chocianów z dnia 17 października 2016 roku w sprawie zaciągnięcia kredytu

Oraz najnowsze zobowiązanie w postaci obligacji (autopoprawka):
Projekt uchwały nr 155.2016 w sprawie zaciągnięcia kredytu długoterminowego

P.S.
Zwolenników innych tańców niż Polonez, zapraszam na Dzień Niepodległości do niepodległych „góralskich” pląsów przy skrzypcach i cymbałach w Chocianowskim Ośrodku Kultury…

Robert Harenza

"Budżeciku, nakryj się" – najnowsza baśń Franciszka Skibickiego, następnego z braci Grimm…

Poprzedni artykuł

W Chocianowie patriotycznie i awangardowo. Hej!

Następny artykuł

Comments

Comments are closed.

Login/Sign up