Bez kategorii

Niech się święci 1 Maja – burmistrz Chocianowa z robotnikami przeciął wstęgę

0

Kiedy jak kiedy, ale w dniu Święta Pracy ludu pracującego miast i wsi Tomaszowi Kulczyńskiemu należy się kilka słów otuchy i wsparcia, tj. okolicznościowych życzeń powodzenia w zespoleniu duchowej i ideowej klasy pracującej w budowie wyzwolonego proletariatu i „Czasu na zmiany” Chocianowa. Żeby nie ustawał w trudzie i mozole odbudowy dróg, chodników, osiedli i wiosek gminy. Redakcja FAKTY Chocianów z okazji 1 Maja życzy burmistrzowi, jak wyżej, przodownictwa w pracy, szczególnie w trudnym dla niego okresie oczekiwania na wyniki referendum. To widać, że burmistrz Chocianowa, jak żaden dotąd burmistrz od przełomu ustrojowego w 1989 roku zachowuje się jak prawdziwy robotnik, podobnie do budowniczych np. Huty Katowice, albo jak inżynier Karwowski budujący kiedyś Dworzec Centralny w Warszawie. A jeszcze lepiej prezentuje się na zdjęciach, w tym na filmach nagrywanych przez „Urzędową wytwórnię filmów propagandowych Wideo Nowak Show ”. Należy do tego dodać, że Tomasz Kulczyński czuje się świetnie w asyście proletariatu, jak powyżej, podczas niebezpiecznego wjazdu „ciężkiego sprzętu” na plac wielkiej budowy osiedlowej.

Dla wielu „ciężki sprzęt”, jaki wjechał na budowę to ten lekki koparko- spychacz na bazie ciągnika rolniczego, ale nie ma wątpliwości, że wideo- relacja z przecięcia wstęgi spycha nas przynajmniej o kilka dekad, tj. do peerelowskiej rzeczywistości obchodów 1 Maja, przemówień kacyka wśród flag furkoczących na wietrze… Moim zdaniem niebanalny wkład burmistrza Chocianowa w budowę świadomości społecznej miasta i wsi gminy Chocianów polega nie tylko na bezpruderyjnym przecinaniu wstęgi wespół w zespół z robotniczym kolektywem, zgodnie z przepisami BHP, w kamizelce i hełmie, ale także z innego powodu. Tomasz Kulczyński przecina wstęgę na początku budowy, by za rok, pozując do zdjęć jeszcze raz przeciąć wstęgę w uroczystym geście świętowaniu oddania obiektu do użytku publicznego. A widzicie? Niby zwykłe przekazanie placu budowy wykonawcy, a propaganda chocianowska święto 1 Maja z tego można zrobić. Można? Od razu na całą Gminę, jak ta długa i szeroka, ba, nawet na cały Region widać, że pracowitość organu wykonawczego należy traktować na równi z pracowitością robotników najemnych, którzy czy zima czy wiosna, czy śnieg pada, czy majowe słoneczko świeci, realizując odwieczny etos proletariatu wjeżdżając z uśmiechem, zapałem i ideą rozwoju na ustach swoim „ciężkim” sprzętem aż pod sam nos kamer Nowaka i Telewizji Regionalnej Lubin. Można? Można! Niech się święci 1 Maja!

Peerelowska propaganda Jerzego Urbana pewnie by nie upadła, gdyby miała porównywalnie „ciężki” sprzęt do nagrywania, jak Nowaki i Wany, i tak pomysłowych pijarowców jak fachowcy z Lubina. Niech się święci 1 Maja!

Proszę wybaczyć, ale świętowanie 1 Maja – o ile pamiętam – łączyło się z przesadą nie tylko w kreowaniu propagandy sukcesu. Dlatego zaproszenie na poczęstunek radnych z Klubów Chocianów 2023 i PiS, jak najbardziej mieści się w konwencji dzisiejszej uroczystości. Mam nawet inne przykłady, że radni, którzy powyżej zapraszają na poczęstunek zupełnie nieświadomie wpisują się w pierwszomajowe scenariusze, tj. pozują do zdjęć, jak burmistrz podczas propagandowego przecinania wstęgi.

Cytat

„Dziękuję Panie Michale za bardzo dobre wiadomości, o których już niebawem” – napisał burmistrz na Facebooku

W Chocianowie regionalnym jak teraz wszystko, Szanowni Państwo, szczególnie z okazji 1 Maja trzeba podkreślić, że słowo „niebawem”, choć dla proletariatu najmniej zrozumiałe, o dziwo przeżywa swój prawdziwy renesans, tzn. wróciło do typowo peerelowskich znaczeń. Naczelnik Gminy mówił „wicie, rozumicie”, niebawem, a egzekutywa natychmiast zabierała się do oklasków i niezbornych językowo podziękowań:

cytat

„Dziękujemy za możliwość uczestnictwa w merytorycznym i ciekawym spotkaniu.

Nasz Gmina się rozwija i to kolejny przykład dobrej regionalnej współpracy”

Żeby chociaż po polsku oznaczono cel wizyty w dolnośląskiej spółce z o.o. o nazwie Dolnośląska Agencja Współpracy Gospodarczej, na której rzecz pośrednio Gmina Chocianów wydaje co roku spore pieniądze, że przy okazji żyrowała pożyczki Agencji nie wspomnę (zastawione hipotecznie nieruchomości przy Głogowskiej). Z jakiego to ważnego powodu, radni Wandycze plus Marcin Ślipko, w tak niereprezentatywnym gronie samorządu Gminy Chocianów pojechali z oficjalną wizytą do Wrocławia? Majowy wyjazd? Czy może niebawem – nie daj Bóg – dowiemy się o wspaniałym pomyśle zagospodarowania zastawionych gruntów? Aż boję się pomyśleć, że tymi „dobrymi wiadomościami” mogą być kłopoty ze spłatą pożyczki przez Agencję? A mówiąc między nami, „pierwszomajowe” zdjęcie delegacji Chocianowa z Prezesem Agencji z o.o., której kapitał własny sięga kilku dziesiątek milionów, zrobione nie w sali konferencyjnej, czy gabinecie prezesa, ale przy stoliczku na korytarzu mówi więcej, niż potrafi wydukać radny Marcin Ślipko na sesjach. Dumni z Chocianowa w Regionie , jak widać, zostali potraktowani z pełnymi honorami i urzędniczą dbałością o szczegóły.

Na szczęście nikt w dniu 1 Maja nie musi mi tłumaczyć, dlaczego burmistrz Chocianowa, choć dziękuje jakiemuś prezesowi, to w przemówieniach nie chce podzielić się z mieszkańcami dobrymi wiadomościami. Z radnymi pojechali by pracowicie pozować do zdjęć na poddaszu Agencji? Gmina wydała pieniądze, a co możemy oczekiwać w zamian? „Wicie, rozumicie”, niebawem…


cytat
„Serdecznie dziękuję Panie Zbigniewie za gościnę, miłe spotkanie…” – napisał Tomasz Kulczyński

„ Cieszę się i mam nadzieję, że już niedługo wspaniałe dzieła Pana Zbigniewa (…) powrócą na zienie zagłębia miedziowego do naszego Chocianowa” – obiecał burmistrz.

„Zdradzę także, że planujemy pewne stałe przedsięwzięcie, ale o tym powiem następnym razem” – wyznał Tomasz Kulczyński, jak zwykle w konwencji przypisanej mu tajemniczości i zjawiskowości.

Na wiadomość, że „już niedługo” czyli „niebawem” wspaniałe dzieła powrócą do Chocianowa od razu zadzwoniłem do Zbyszka (nie wiem, czy dla burmistrza Kulczyńskiego to będzie ważna wiadomość, niemniej od razu informuję, że ze Zbigniewem Frączkiewiczem znamy się co najmniej… jakieś… 30 lat). Zapytałem, czy to prawda, że „niebawem”…?

cytat

„Robert, gdyby to Urbański powiedział do mnie „niebawem”… Teraz nic nie wiem, ani co to „niedługo”, ani czy kiedykolwiek”.


https://www.youtube.com/watch?v=ccZQ5k7b3gE&t=5s

Od czasu publikacji burmistrza z Panem Frączkiewiczem rozmawiałem (o ile pamiętam) co najmniej 3 razy, a samorządowcy Chocianowa w styczniu składający mu wizytę – ani razu. Po ostatniej mojej rozmowie (dokładnie 26.04.2022 roku, godz. 17:22) wiem więcej na temat pierwszomajowego „niebawem” burmistrza, niż Wan, Nowak i Elżbieta Kowalczuk razem wzięci, uczestnicząc dzisiaj w obchodach 1 Maja w Parchowie.

Przekraczając prawa logiki, co od wielu lat w gminie Chocianów ma miejsce, na zakończenie „pochodu” dam się tym razem skusić na tezę, że z okazji 1 Maja także do Parchowa wjechał „ciężki” sprzęt Nowaka. Nie, nie, bynajmniej nie chodzi o budowę chodnika do szkoły, który budowany jest już od ostatniej kadencji znającego PRL i święto 1 Maja, Franciszka Skibickiego. Chodnik wciąż jest budowany, budowany, budowany, a nadal nie wiadomo, kiedy i kto przetnie okolicznościową wstęgę.

Niemniej w 2022 roku z okazji świętowania dnia robotników do Parchowa wjedzie „ciężki” sprzęt rozrywki i „kultury na wysokim poziomie” (cytując klasyczkę), a konkretnie dmuchańce, maszyna do produkcji darmowego popcornu, ławostoły z RCK, może nawet scena dmuchana, leżaki, a prawdopodobnie także „ciężkie” agregaty prądotwórcze zakupione przez instruktorki Regionalnego Cuda K. w ramach tzw. działalności statutowej (na której – jak na początku kadencji denuncjowała klasyczka Krystyna Kozołup – nie zna się Anna Pichała, radna i była sołtyska Parchowa).

W ramach uświetnienia proletariackiej pracowitości organów Gminy, a ponadto także z powodu zapowiedzianych przez burmistrza wyborów Rady sołeckiej i sołtysa, tym razem to na stadionie w Parchowie odbędę się główne gminne uroczystości z okazji robotniczego święta. Kto będzie przemawiał? Może nawet sam burmistrz! Załopocą flagi Dumnych z Chocianowa, a nawet cała Aleja Dębowa zaszumi dziarsko, podkreślając rangę uroczystości „na wysokim poziomie”. Po czym, po przemówieniach, owacjach na stojąco – jak znam życie – Krystyna Kozołup, najlepsza konferansjerka w gminie zapowie cześć artystyczną. O 13:00 znów wjedzie „ciężki sprzęt”, ale tym razem Zespołu Instrumentów Dętych RCK (naprawdę ciężki, jeśli weźmie się pod uwagę choćby wagę na pozór blaszanego instrumentu typu saksofon…).

Znając specyfikę święta 1 Maja, w tym ludu pracującego Parchowa, na zakończenie uspokoję, że to, czego artystycznie nie zdoła udźwignąć Zespół Instrumentów Dętych – jak wynika z plakatu – na pewno udźwignie urzędowy DJ, który nagraną muzykę ma w każdym palcu, włącznie z tymi u nóg (stąd na plakatach instruktorki RCK często używają synonimu – „oprawa muzyczna” DJ, przypis – mój)

P.S.:
W ramach koncertu życzeń „niebawem” proszę o ten swojsko wystylizowany pierwszomajowy utwór.

Robert Harenza

Co władza może zrobić… z Kulturą

Poprzedni artykuł

Chocianów 3. maja 2022 roku świętował Dzień Strażaka zamiast Konstytucji. Ponoć o tym właśnie kłamie opozycja…

Następny artykuł

Comments

Comments are closed.

Login/Sign up