Urząd

Budżet Gminy Chocianów pęka od zmian

0

Na szczęście wakacje skończyły się także dla rajców Gminy Chocianów. 29. września odbędzie się XII. sesja Rady Miejskiej. Po wstępnej analizie 20 punktowego porządku obrad i projektów uchwał gołym okiem widać, w jakim kierunku podążymy za burmistrzem.
Pójdziemy teraz w stronę zmian. Wcześniejsze zmiany, które ogłaszał Franciszek Skibicki podczas zaprzysiężenia nie przyniosły zmian. „Po pierwsze inwestycje” dopiero będą. Będą. Na razie był tylko folklor, czyli wydawanie gminnych pieniędzy na zaspakajanie potrzeb politycznych sprzymierzeńców burmistrza. Przypomnę: 17.000,00zł dla górników – Karczma. 12.000,00zł inwestycja w folklor – ECHO. 125 000,00zł – budowa parkingu przez zaprzyjaźnioną firmę, która mogła kosztować o połowę mniej. 30 000,00zł na remont przydomowego boiska na ul. Środkowej, którego i tak nie wykonano. 100 000,00zł na remont pawilonu sportowego na nieruchomości, która nie jest własnością Gminy. Remont do tej chwili trwa, i trwa mać. Itd, itd…
Na najbliższej sesji Rady Franciszek Skibicki zaproponuje nowe rozdanie. Znów zmienia budżet, jakby kręcił kalejdoskopem. Burmistrz bawi się w układanie puzzli? Z nowej układanki widać, co błyszczy, a co jest matowe. Błyszczy ChOK, bo brakuje mu pieniędzy, dlatego burmistrz Skibicki proponuje zwiększenie dotacji podmiotowej o 30 000,00zł dla ChOK . Błyszczy MZGKiM, bo 100 000,00zł, które Franciszek Skibicki przeznaczył na remont ruiny pawilonu na stadionie to kropla w morzu i trzeba więcej… Po zmianach budżetowych, które nastąpią 29. września na remont pawilonu – ruiny CHOFUM-u – wydamy już 140 000,00zł, a to nie koniec zmian. Szkoła Podstawowa na Wesołej też błyszczy, bo burmistrz dał jej aż 30 000,00zł, by wybudowała pływalnię „Delfinek”, która kosztuje 5 000 000,00zł
Aż boję się pisać, bo wszędzie albo zmiany, albo za dużo zmian. Franciszek Skibicki zwiększył wydatki bieżące m.in. o 149 845,29zł z przeznaczeniem na zwiększenie wynagrodzeń. Pamiętam, jak na początku kadencji chwalił się, że zrobił oszczędności na poziomie 500 000,00zł, zabierając pieniądze Oświacie. Tym razem zwiększając wynagrodzenia dla swoich ludzi, niebezpiecznie zwiększył różnicę między dochodami bieżącymi a wydatkami do kwoty 1 767 942,35zł, co szczególnie odradza ustawa o finansach publicznych.
Inną nietypową zmianę znalazłem gdzie indziej. Franciszek Skibicki zwykłymi pracami w ramach konserwacji, pomieszczenia gospodarcze zwane biblioteką zmienił w cudownej urody 4. Punkt Przedszkolny.

„W ramach bieżącej konserwacji trwającej kilka miesięcy, dostosowano budynek do wymogów, zakupiono sprzęt dydaktyczny i odpowiednie mebelki”

– czytamy na www.chocianow.pl (sic!). Tak, mówimy o jednej ze sztandarowych inwestycji Franciszka Skibickiego! Powtórzę. Burmistrz całkiem niemałej gminy swoje dalekosiężne plany inwestycyjne realizuje „(…)w ramach bieżącej konserwacji”. Bez prawem wymaganych zezwoleń, wbrew zasadom bezpieczeństwa, zdrowemu rozsądkowi i elementarnym zasadom przyzwoitości już na początku października Franciszek Skibicki przyjmie dzieci do punkciku przedszkolnego w Parchowie, o czym mówi projekt uchwały nr XII.78.2015.
Na dzisiaj starczy. Do sesji zostało jeszcze parę dni, więc w odcinkach ogarniemy 20 punktowy porządek obrad. Nie chcę zamęczać.

Robert „Paul” Harenza

Żabice będą miały chodnik

Poprzedni artykuł

Prywatna firma produkuje promocję Chocianowa

Następny artykuł

Comments

Comments are closed.

Login/Sign up