Burmistrz Chocianowa złamał prawo

Franciszek Skibicki złamał prawo autorskie – powiedział Zbigniew Frączkiewicz, znany i ceniony rzeźbiarz.

Sprawa dotyczy usunięcia z chocianowskiego rynku głazów, które stanowiły instalację o nazwie „Jagodowe Głazy”. Instalacja powstała w 2013 roku jako integralna część obchodów Dnia Jagody. W tworzeniu instalacji uczestniczyła francuska młodzież przebywająca w Chocianowie wraz z delegacją Stowarzyszenia przyjaciół Chocianowa z miasta Juvigne.

Nie pójdę z tym do Sądu. Nie nie chce mi się uczestniczyć w spektaklu nienormalnego zachowania władzy– wyjawił Zbigniew Frączkiewicz – Nie tylko w Chocianowie spotkałem się z tym rodzajem ignorancji, więc gdybym chciał walczyć z każdym jej objawem, nic innego bym nie robił.

Głazy, które przez 2 lata nikomu nie przeszkadzały decyzją Burmistrza Miasta i Gminy przewieziono do Parku Miejskiego, gdzie przekształcono je w nową kompozycję nieznanego autorstwa. Instalacja Frączkiewicza była elementem cyklu instalacji, które istnieją już w innych miastach. W tej chwili bezładnie rzucone głazy szpecą i zagracają jeden z klombów Parku.

Warto dodać, że orzecznictwo Sądów mówi, że „naruszeniem praw autorskich i osobistych twórcy są wszelkie działania, które godzą w osobistą więź twórcy z utworem, a w szczególności polegają na ingerencji w treść i formę utworu lub w jego rzetelne wykorzystanie” W zakresie naruszeń praw osobistych autora ustawa uznaje za przestępstwo m.in „publiczne zniekształcanie utworu lub dzieła artystycznego” .

Komentarze

Pozostaw odpowiedź

Your email address will not be published.Pola wymagane są oznaczone *

*

x

Zobacz także...

Szefowa „sprzątaczek” mianowana na Dyrektora RCK w Chocianowie. Kamilu Lis – przeproś za „faux pas” swojego burmistrza!

Tym razem rozpocznę od prostej konstatacji, że nic mnie już nie zaskoczy, ani to, że ...

Cztery lata urzędowania Fakty Chocianów

Nie obrażę się, jeśli będziecie mieli mi za złe, że zapomniałem o rocznicy FAKTY Chocianów, ...