KulturaUrząd

Burmistrz Chocianowa złamał prawo

0

Franciszek Skibicki złamał prawo autorskie – powiedział Zbigniew Frączkiewicz, znany i ceniony rzeźbiarz.
Sprawa dotyczy usunięcia z chocianowskiego rynku głazów, które stanowiły instalację o nazwie „Jagodowe Głazy”. Instalacja powstała w 2013 roku jako integralna część obchodów Dnia Jagody. W tworzeniu instalacji uczestniczyła francuska młodzież przebywająca w Chocianowie wraz z delegacją Stowarzyszenia przyjaciół Chocianowa z miasta Juvigne.

Nie pójdę z tym do Sądu. Nie nie chce mi się uczestniczyć w spektaklu nienormalnego zachowania władzy– wyjawił Zbigniew Frączkiewicz – Nie tylko w Chocianowie spotkałem się z tym rodzajem ignorancji, więc gdybym chciał walczyć z każdym jej objawem, nic innego bym nie robił.

Głazy, które przez 2 lata nikomu nie przeszkadzały decyzją Burmistrza Miasta i Gminy przewieziono do Parku Miejskiego, gdzie przekształcono je w nową kompozycję nieznanego autorstwa. Instalacja Frączkiewicza była elementem cyklu instalacji, które istnieją już w innych miastach. W tej chwili bezładnie rzucone głazy szpecą i zagracają jeden z klombów Parku.
Warto dodać, że orzecznictwo Sądów mówi, że „naruszeniem praw autorskich i osobistych twórcy są wszelkie działania, które godzą w osobistą więź twórcy z utworem, a w szczególności polegają na ingerencji w treść i formę utworu lub w jego rzetelne wykorzystanie” W zakresie naruszeń praw osobistych autora ustawa uznaje za przestępstwo m.in „publiczne zniekształcanie utworu lub dzieła artystycznego” .

Festiwal był świetny, ale ludzie nie przyszli…

Poprzedni artykuł

Delfinarium Chocianowa

Następny artykuł

Comments

Comments are closed.

Login/Sign up